Acum este Vin Mar 29, 2024 2:54 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde ikraft » Mar Mar 05, 2013 9:06 pm

StefanSC scrie:
ikraft scrie:

Hai pisoi, nu te supara...stiu ca atunci cand ramai fara argumente logice incepi sa ii ataci pe ceilalti. Dar fiecare urcam pe scara evolutiei cat putem. Unii raman mai in urma si se rezuma la aritmetica, altii invata sa si interpreteze ce zice aritmetica :D

daca tot nu stii ce e aia, te-am ajutat la aritmetica si am pus evaluarea in nou edit. E vorba de milioane de bucati, la care sinteti citiva suparati pe viata. asa ca, mai uita-te si in oglinda cand jignesti (numai pina aici ai evoluat...).
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Mar 05, 2013 9:16 pm

Nikon se bazeaza in cea mai mare parte pe camere si obiective. Daca o dau in bara cu astea o cam dau in bara de tot.
Utilizatorii asteapta de ani buni produse care vin greu sau deloc in timp ce concurenta a ajuns la a nu stiu cata generatie.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde ikraft » Mar Mar 05, 2013 9:32 pm

bogdan_dumitru scrie:...Utilizatorii asteapta de ani buni produse ...

generalizam, globalizam, parafam si punem punct :) daca chiar asa ar fi, chestia cu "ani buni", ar fi dat faliment intr-o piata care nu iarta. ca nokia.....
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Mar 05, 2013 10:15 pm

Ikraft, bati campii fara argumente. Nu imi mai pierd vremea cu tine.
Cumpara-ti tu coolpixul de 1100 euro, fara vizor si cu obiectiv fix de compacta. La banii astia am optiuni mai bune la alte companii, unele au si obiective interschimbabile.
Nu e nimeni frustrat pe aici, gasim oricand variante mai bune si mai ieftine in alta parte.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde ikraft » Mar Mar 05, 2013 10:58 pm

bogdan_dumitru scrie:...am optiuni mai bune la alte companii ...

la revedere! :lol:
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde photolover » Joi Mar 07, 2013 12:23 pm

StefanSC scrie:...In ceea ce priveste anunturile:

AF-S 80-400: Doamne de cand plange lumea dupa unul ca asta... Desi in pretul anuntat iti iei un 70-200 F4 si un 300F4 si un tc 1.4x :P

Despre pret e cam greu sa comentam, dar avand celebrul inel auriu si litera magica "N" (de la "NANO Crystal), cred ca intra automat in clasa obiectivelor Nikkor PRO, si este calificat pentru programul NPS.
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde stefanev » Vin Mar 08, 2013 7:57 am

daca unele produse nu sunt pe placul unor clienti au posibilitatea de a-si alege ceva similar tot de la acelasi producator, dar mai scump: ai pitic pe creier cu D7000-ul si pete de ulei... iei D600 ... acelasi pitic iti spune ca si asta are probleme si nu pot fi remediate atunci treci la D800. Dupa un timp ai o parere personala ca ecranul "bate" inspre verde iei D4.

Ne speriem noi ca sunt modele noi care-s cam scumpe, dar daca desfaci un aparat foto si vezi cata tehnologie este in spatele carcasei te minunezi. Ingineri, proiectanti, testeri, muncitori si toate celelalte departamente sunt platiti din pretul aparatului, fara sa includem piesele. Daca ar scoate pe piata un aparat foto la un pret bun cu toate caracteristicile la superlativ si sa nu ai nimic de reprosat atunci s-ar face vanzari masive ... o perioada .... pe urma vanzarile scad pt ca toti sunt multumiti de aparatele lor si in urmatorii 3-4 ani nu intentioneaza sa cumpere ceva mai scump.

In cazul lentilelor in opinia mea platesti cercetarea mai mult decat costul pieselor. O lentila excelenta si fara minusuri majore va fi intotdeauna scumpa tocmai pentru ca nu toti clientii sa isi permita, si astfel sa aiba succes si modelele inferioare. Cine ar mai da bani pe un 24-70mm Nano daca ar aparea de la nikon un zoom standard cu f:4 la un sfert de pret de pret dar la fel de performant (incepand cu f:4 desigur)?
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Mar 08, 2013 5:32 pm

stefanev scrie:daca unele produse nu sunt pe placul unor clienti au posibilitatea de a-si alege ceva similar tot de la acelasi producator, dar mai scump: ai pitic pe creier cu D7000-ul si pete de ulei... iei D600 ... acelasi pitic iti spune ca si asta are probleme si nu pot fi remediate atunci treci la D800. Dupa un timp ai o parere personala ca ecranul "bate" inspre verde iei D4.


Daca judeci asa nu prea iti mai iei nimic de la Nikon.

stefanev scrie:Ne speriem noi ca sunt modele noi care-s cam scumpe, dar daca desfaci un aparat foto si vezi cata tehnologie este in spatele carcasei te minunezi. Ingineri, proiectanti, testeri, muncitori si toate celelalte departamente sunt platiti din pretul aparatului, fara sa includem piesele. Daca ar scoate pe piata un aparat foto la un pret bun cu toate caracteristicile la superlativ si sa nu ai nimic de reprosat atunci s-ar face vanzari masive ... o perioada .... pe urma vanzarile scad pt ca toti sunt multumiti de aparatele lor si in urmatorii 3-4 ani nu intentioneaza sa cumpere ceva mai scump.


In Coolpix A e tehnologie cam cat intr-un D3000 mai putin obturator, vizor, pentaoglinda, etc.
Ideea nu e de caracteristici la superlativ, ci de functionalitate si fiabilitate. Reliability cum ar spune englezul.

stefanev scrie:In cazul lentilelor in opinia mea platesti cercetarea mai mult decat costul pieselor. O lentila excelenta si fara minusuri majore va fi intotdeauna scumpa tocmai pentru ca nu toti clientii sa isi permita, si astfel sa aiba succes si modelele inferioare. Cine ar mai da bani pe un 24-70mm Nano daca ar aparea de la nikon un zoom standard cu f:4 la un sfert de pret de pret dar la fel de performant (incepand cu f:4 desigur)?


Eu cred ca e destula competitie in piata ca sa se regleze partea de pret.
La capitolul cercetare si lentile excelente mai sunt si altii care cel putin pentru senzorii APS-C ofera optica si lentile mai performante. Vezi Fuji cu 18-55 2.8-4 stabilizat, 18/2.0, 35/1.4, 14/2.8 si viitorul 55-200/3.5-4.8, lentile la care utilizatorul de Nikon DX nici nu indrazneste sa viseze.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde Semper » Sâm Mar 09, 2013 7:39 pm

Mie mi se pare interesant Coolpix A, as plati pe el 1400-1500 lei. Daca avea vizor probabil as fi platit chiar si 2000 de lei. Mai mult de atat nu, prefer sa ies la plimbare cu DSLR-ul + 35 1.8.

Off:
Devine obositoare politica asta Nikon de a nu isi canibaliza propriile produse. Insa in final, clientii cumpara tot un singur produs. Ar fi cazul sa schimbe strategia si sa scoata cele mai bune camere de care sunt in stare, nu sa le scoata de la inceput cu handicap. Iar preturile au luat-o razna rau, mai ales la obiective. Trebuie sa plateasca clientul neputinta lor de a-si conduce business-ul. Eu unul nu voi mai cumpara prea curand un produs Nikon nou, preturi de top, calitate medie, servicii slabe.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon anunta noul COOLPIX A, P330 si AF-S 80-400

Mesajde StefanSC » Sâm Mar 09, 2013 8:35 pm

stefanev scrie:daca unele produse nu sunt pe placul unor clienti au posibilitatea de a-si alege ceva similar tot de la acelasi producator, dar mai scump: ai pitic pe creier cu D7000-ul si pete de ulei... iei D600 ... acelasi pitic iti spune ca si asta are probleme si nu pot fi remediate atunci treci la D800. Dupa un timp ai o parere personala ca ecranul "bate" inspre verde iei D4.


Deci dai banii pe un D7000 cu probleme de focus si de ulei pe senzor, ca apoi sa il inlocuiesti cu un D600 care vine cu mizerie pe senzor din fabrica si genereaza praf si particule, ca mai apoi sa iei un D800 care are probleme cu AF-ul si in final ajungi la D4. Sunt singurul care crede ca doar buzunarele Nikon au de castigat din afacerea asta?


stefanev scrie:Ne speriem noi ca sunt modele noi care-s cam scumpe, dar daca desfaci un aparat foto si vezi cata tehnologie este in spatele carcasei te minunezi. Ingineri, proiectanti, testeri, muncitori si toate celelalte departamente sunt platiti din pretul aparatului, fara sa includem piesele. Daca ar scoate pe piata un aparat foto la un pret bun cu toate caracteristicile la superlativ si sa nu ai nimic de reprosat atunci s-ar face vanzari masive ... o perioada .... pe urma vanzarile scad pt ca toti sunt multumiti de aparatele lor si in urmatorii 3-4 ani nu intentioneaza sa cumpere ceva mai scump.


Nu chiar. Am avut nevoie recent de 4 prototipuri de placi mai complexe decat cea a unui DSLR de varf si au urcat la 500$. Daca lucrezi la zeci sau sute de mii de bucati, preturile scad drastic. Dat fiind ca multe componente sunt luate de la terti, si ca se refoloseste multa tehnologie... Iar de testare, dupa reputatia Nikon din ultima vreme se pare ca si-au luat o vacanta prelungita.

stefanev scrie:In cazul lentilelor in opinia mea platesti cercetarea mai mult decat costul pieselor. O lentila excelenta si fara minusuri majore va fi intotdeauna scumpa tocmai pentru ca nu toti clientii sa isi permita, si astfel sa aiba succes si modelele inferioare. Cine ar mai da bani pe un 24-70mm Nano daca ar aparea de la nikon un zoom standard cu f:4 la un sfert de pret de pret dar la fel de performant (incepand cu f:4 desigur)?


Surprinzator, dar din ce am vorbit cu oamenii pasionati de astronomie care si-au construit propriile telescoape, ceea ce e complex la un obiectiv pare sa fie realizarea elementele optice pe specificatii. Consuma si timp, si ca resursa umana. Cel putin cele de varf...
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron