Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:35 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Aug 07, 2013 9:11 pm

LifeEvents scrie:De blitz ce-o fi? sb 300 ...


E probabil lansat pentru a aprecia la adevarata lui valoare SB400 :D (culmea ar fi sa fie scos din fabricatie SB400 :o )
Numai cind ma gindesc la faptul ca functioneaza cu 2 acumulatori/baterii AAA (eu nu am vazut capacitati mai mari de 1000 mAh la accu NiMH ... poate lanseaza Nikon unii mai mari) si ma ia durerea de cap la ce autonomie si timp de incarcare va avea.
Altfel pare un blitz intern care are posibilitati de bounce (vertical doar); singurul aspect favorabil: se minimizeaza aparitia efectului de "ochi rosii" care aparea uneori la folosirea blitului de pe aparat, acesta fiind mult mai inalt (mai ales la Coolpix-uri cu patina, pentru care se pare ca este si destinat).
Dezavantaje: lipsa difuzer, posibilitati inexistente de comanda externa si/sau manuala (TTL only), pret enorm pentru capabilitatile lui (cu 150 euro+TVA se poate achizitiona un blitz adevarat!)
Sexul frumos/slab l-ar caracteriza: dragutz! :lol: (probabil ca acesta categorie va fi cumparatorul vizat/ideal si fetele vor iesi in poze fara ochi rosii cind se vor trage in poze "io la" in cluburile de fitze; sa fi fost si roz/alb ... ar fi spart piata!)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde Cornholio » Joi Aug 08, 2013 12:48 am

Din ce am vazut pe net pare la constructie identic cu 18-105 ( exceptand montura de metal ). 18-105ul nu e chiar rau la optica, are AF-ul precis ( nu neaparat rapid ), contrastul e decent si e destul de sharp - la banii lui e un obiectiv absolut EXCELENT. Nu exista concurent nici la Canon care sta oricum mult mai prost ca Nikon pe obiectivele "ieftine".
Unde statea mai rau 18-105u era la calitatea constructiei si asta pare cam la fel din poze. 3000 lei pentru un obiectiv de kit? Cam ciudata politica Nikon. Totusi asa ziceam si ca numai un dement ar putea sa dea banii pe un Canon 28-300 IS - si totusi exista cumparatori - probabil asa se vor gasii si aici. Dar ... nu prea pare sa fie superior celebrului 16-85 care e momentan cam cel mai bun obiectiv de zoom "normal" DX si pare la prima vedere si net superior la constructie. Ramane sa vedem cata bataie o sa fie pe el cu toate asfericele si ED-urile lui. Deja zona de 3000 lei pe un obiectiv e destul de interesanta, avand in vedere ca nu are nici o legatura cu zona hi-end DX - iar cine are 3000-4000 lei dispusi sa-i dea pe un obiectiv de focala variabila DX cred ca se gandeste serios la alternativele FX. Sa vedem... zise orbul !
Cornholio
 
Mesaje: 316
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:40 am

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde alinsaga » Mar Aug 13, 2013 7:54 am

Radu_Grozescu scrie:
Bazând în istoria recentă, SKIN va negocia probabil un pret cât mai suportabil pentru noi.


Bazand in istoria recenta , adausurile comerciale sunt mari atata timp la anumite promotii se pot face reduceri de mii de roni.

Exemplu concret,pretul la D600 a cazut mii de ron si inca cade pretul. Am luat D600 cu 7000 ron, a doua zi era 6800 , acum se ofera si rucsac +card 16Gb .
D800 a cazut la 10500 si primesti bonus rucsac +card 16Gb .

Piata este INCORETA si dezechilibrata in sensul ca NU exista o constanta a pretului , adica un pret mediu pe o perioada lunga a vietii produsului . Exista tunurile de inceput apoi prabusirea pretului care te lasa cu gauri in buzunare .
Chestiunea este valabila pentru intreaga piata , auto, electronice, IT.
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde adrian.tilita » Mie Aug 14, 2013 4:31 pm

Diferenta dintre acesta si 18-200 VRII va fi doar de 500 lei, asa ca cel mai probabil fie va creste pretul la 18-200 fie nu va fi vorba de 3.000 lei pentru 18-140.

Eu il vad ca un pod intre 18-105 si 18-200, ceea ce ma va face sa cred ca va trebuie sa fie undeva in jurul sumei de 2.500 lei ca sa aibe "prindere", probabil exact unde va ajunge dupa ce se va stabiliza pretul pietei (in general vin la preturi mari si ulterior isi ating un prag la care raman mult timp).
adrian.tilita
 
Mesaje: 366
Membru din: Joi Aug 02, 2012 9:50 pm

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Aug 14, 2013 6:17 pm

adrian.tilita scrie:Diferenta dintre acesta si 18-200 VRII va fi doar de 500 lei, asa ca cel mai probabil fie va creste pretul la 18-200 fie nu va fi vorba de 3.000 lei pentru 18-140.

Eu il vad ca un pod intre 18-105 si 18-200, ceea ce ma va face sa cred ca va trebuie sa fie undeva in jurul sumei de 2.500 lei ca sa aibe "prindere", probabil exact unde va ajunge dupa ce se va stabiliza pretul pietei (in general vin la preturi mari si ulterior isi ating un prag la care raman mult timp).


F64 a anuntat deja pretul: 2199 lei (in curind)
Singura necunoscuta ramine: viteza de focalizare.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde attheend » Mie Aug 14, 2013 6:49 pm

F64 a anuntat deja pretul: 2199 lei (in curind)
Singura necunoscuta ramine: viteza de focalizare.[/quote]

Tot este un pret mare pt un obiectiv de kit. Ar trebui sa aiba performante optice superioare ca sa si justifice pretul in conditiile in care pe piata SH gasesti 18-200 vr2 in conditii excelente la preturi de 1700-2000 lei. Observ la nikon-canon ca au inceput sa adopte politica producatorilor de telefoane.....adica din ce in ce mai multe modele, saturand peste masura piata, preturi f mari, dar si o calitate care pe alocuri lasa de dorit.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Multumesc,

Radu
attheend
 
Mesaje: 265
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:38 am
Localitate: Constanta

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Aug 14, 2013 8:40 pm

attheend scrie:Tot este un pret mare pt un obiectiv de kit.

Tocmai ca nu e de kit; daca gasesti tu un kit in care sa intre un body si 18-140/3.5-5.6 ... (asta e gaselnita Nikon: are deja suficiente obiective de kit: 18-55 si 18-105, iar restul sunt obiective stand-alone; ideea e preluata de pe vremea cind 16-85-ul era obiectiv de kit pentru D300)

attheend scrie:Ar trebui sa aiba performante optice superioare ca sa si justifice pretul in conditiile in care pe piata SH gasesti 18-200 vr2 in conditii excelente la preturi de 1700-2000 lei.


Cum poti compara pretul unui obiectiv nou (nici macar nu a aparut in magazine!!!) cu unul SH?! Compara preturile "de nou" ale ambelor obiective; oricum in secunda 2 dupa achizitionare, ambele devin SH ;)
Cat despre performantele optice: sigur va fi mai bun decat orice 18-200 (nou sau SH); poate nu asa de evident, dar ... peste ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde attheend » Joi Aug 15, 2013 8:22 am

Bogdan Dulgheru scrie:
attheend scrie:Tot este un pret mare pt un obiectiv de kit.

Tocmai ca nu e de kit; daca gasesti tu un kit in care sa intre un body si 18-140/3.5-5.6 ... (asta e gaselnita Nikon: are deja suficiente obiective de kit: 18-55 si 18-105, iar restul sunt obiective stand-alone; ideea e preluata de pe vremea cind 16-85-ul era obiectiv de kit pentru D300)

attheend scrie:Ar trebui sa aiba performante optice superioare ca sa si justifice pretul in conditiile in care pe piata SH gasesti 18-200 vr2 in conditii excelente la preturi de 1700-2000 lei.


Cum poti compara pretul unui obiectiv nou (nici macar nu a aparut in magazine!!!) cu unul SH?! Compara preturile "de nou" ale ambelor obiective; oricum in secunda 2 dupa achizitionare, ambele devin SH ;)
Cat despre performantele optice: sigur va fi mai bun decat orice 18-200 (nou sau SH); poate nu asa de evident, dar ... peste ;)



Multe zvonuri il dau ca si potential obiectiv de kit...la asta ma refeream. Cat despre pret...nu faceam comparatie intre un produs nou si unul sh, doar vroiam sa evidentiez ca un eventual cumparator ar avea si alte optiuni mai bune, chiar daca sh. Este doar parerea mea. Daca obiectivul ar fi fost unul 14-140 sau 16-150, atunci ar fi fost alta treaba.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Multumesc,

Radu
attheend
 
Mesaje: 265
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:38 am
Localitate: Constanta

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 15, 2013 9:26 am

attheend scrie:Multe zvonuri il dau ca si potential obiectiv de kit...la asta ma refeream. Cat despre pret...nu faceam comparatie intre un produs nou si unul sh, doar vroiam sa evidentiez ca un eventual cumparator ar avea si alte optiuni mai bune, chiar daca sh. Este doar parerea mea. Daca obiectivul ar fi fost unul 14-140 sau 16-150, atunci ar fi fost alta treaba.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


Zvonuri se pot lansa oricind ... (se "zvoneste" aparitia unui 14-300 pentru FX, o varianta low-cost de inlocuire a triadei de aur;) )
Sigur ca tot timpul vor exista optiuni mai bune (ce zici de triada de aur, in varianta SH?); totul e sa faci comparatia corecta, intre obiective de acelasi tip:entry, pro, etc. Faptul ca montura este metalica il scoate direct din categoria obiectivelor de kit (scoaterea din aceasta categorie a 16-85-ului este dovada cea mai clara, iar masura a fost luata de mult timp, de la scoaterea din fabricatie a D300); toate obiectivele de kit trebuie sa fie cat mai ieftine, iar scopul lor este de a face aparatul functional pentru cumparator (daca si calitatea imaginii este buna, e si mai bine ... vezi cazul 18-105 si chiar 18-55VR).

Comparind noul obiectiv cu vechiul 18-105 (preturi de vinzare cu amanuntul, nu SH), diferenta de pret (1300 vs. 2200 lei) nu este mare; o plaja de focale mai generoasa (vechiul 18-135 a avut o contributie importanta si a fost considerat de multi un obiectiv extrem de versatil), o constructie mai buna (macar dpdv al monturii), o structura optica mai buna (lentile si tratamente) fiind motive (arhi)suficiente pentru a justifica pretul (probabil ca exista deja si o marja de reducere a pretului care a fost luata in calcul de Nikon, in functie de vinzarile realizate).
Chiar si viitorul D400 va fi furnizat, in varianta kit, tot cu 18-55VR sau 18-105, indiferent cind va aparea pe piata.

[Similar a procedat si Tokina cu 11-16, fara a include posibilitatile de a fi sau nu obiective de kit: au pus un motor de focalizare in vechiul obiectiv, a aplicat niste tratamente mai bune lentilelor si a crescut un pic pretul; cind se vor epuiza stocurile din vechiul obiectiv, vor avea venituri si mai mari, pentru ca vor veni posesorii de aparate fara motor de focalizare in corp si care jinduiau dupa un wide extrem de performant. Identic: Sigma cu 17-70-ul si Tamron cu 17-50-ul]

Ideea dupa care se conduc toti este: daca ai un produs bun, stoarce tot ce poti de pe urma lui. Visele si zvonurile mai pot astepta ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon lanseaza un obiectiv versatil DX si 3 alte produse

Mesajde Semper » Lun Aug 19, 2013 9:29 am

Bogdan Dulgheru scrie:Comparind noul obiectiv cu vechiul 18-105 (preturi de vinzare cu amanuntul, nu SH), diferenta de pret (1300 vs. 2200 lei) nu este mare;


Pretul este aproape dublu... Montura metalica ar trebui sa fie standard pentru toate obiectivele, in nici un caz ceva pt care trebuie sa achiti un cost premium. Nu inteleg aceste preturi din ce in ce mai mari, DSLR-urile vor redeveni accesibile doar profesionistilor in ritmul asta.
Una peste alta un obiectiv scump care nu aduce nimic nou.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron