Acum este Joi Mar 28, 2024 10:03 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5500, NIKKOR AF-S 300mm f/4 si NIKKOR AF-S 55-200mm

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Nikon D5500, NIKKOR AF-S 300mm f/4 si NIKKOR AF-S 55-200

Mesajde LiviuP » Joi Ian 08, 2015 2:34 pm

DannyMC scrie:
LiviuP scrie:PS. Unii colegi forumisti spuneau ca e un minus faptul ca nu vine cu colier de prindere. Nu mi se pare a fi o problema avand in vedere masa obiectivului (e aceeasi poveste ca la 70-200/4). Pentru o mai buna echilibrare cred ca gripul este solutia ideala.

Gripul nu are nici o influenta (pozitiva) la folosirea pe trepied. Diferenta de stabilitate si usurinta in folosire al unui ansamblu aparat-obiectiv mediu/greu atunci cand aparatul este pe trepied versus atunci cand obiectivul este pe trepied, e uriasa!


Ok, totusi 300-le nou nu este un obiectiv greu, are doar 750g, adica e comparabil cu masa aparatului. Prin urmare nu este absolut necesar un colier de prindere. De asemenea exista trepiede unde picioarele pot sa fie fixate inegal (2 picioare mai scurte decat al treilea), ceea ce creste stabilitatea ansamblului.

Pe de alta parte in cazul unui obiectiv de peste 1kg este logic sa fie prins cu colier pentru a echilibra momentele fortelor (e destul de usor de calculat punctul de prindere) si a face ansamblul mai stabil.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D5500, NIKKOR AF-S 300mm f/4 si NIKKOR AF-S 55-200

Mesajde scan » Joi Ian 08, 2015 2:35 pm

ei aş !
efortul e sanatos si pe gratis.
prefer sa admir caprele, cu ochiu liber
si sa ies la aer curat, de 9500 lei, decit sa-i
umflu maţu lu niki.

domnu de mai sus... liviu, se pare ca n-ai tinut o focala lunga la ochi
sa te vad cum prinzi caprele in zbor,
dupa ce ai urcat pante abrupte ! o sa-ti pozezi pulsul
incheieturii cu tot cu vr-ul sport ... asta e amuzant vr sport !
rimeaza cu tv sport, alb-negru, de pe vremuri.
ptr. rate mandarin, salbatice, pescarusi si lebede, e un pret acceptabil ptr. dvs. ?
scan
 
Mesaje: 1447
Membru din: Sâm Ian 26, 2013 3:44 pm

Re: Nikon D5500, NIKKOR AF-S 300mm f/4 si NIKKOR AF-S 55-200

Mesajde StefanSC » Joi Ian 08, 2015 4:07 pm

LiviuP scrie:Ok, totusi 300-le nou nu este un obiectiv greu, are doar 750g, adica e comparabil cu masa aparatului. Prin urmare nu este absolut necesar un colier de prindere. De asemenea exista trepiede unde picioarele pot sa fie fixate inegal (2 picioare mai scurte decat al treilea), ceea ce creste stabilitatea ansamblului.


Unul din obiectivele mele preferate de-a lungul timpului a fost 180mm f2.8. Care obiectiv avea 760g si dimensiuni de 79x144mm. Si obiectivul asta l-am folosit pe D200/D300/D800. Pe trepied se simtea lipsa unui inel de prindere, chiar si cu grip.

Noul 300mm f4 are 755g si 89x148mm... Asta cam spune totul.

Pe de alta parte, actualul 300mm f4 vine cu inel de prindere care poate fi problematic la timpi de expunere mai lungi de 1/50.

In continuare, vad ca noul 300mm f4 are MFD la 1.4m fata de 1.45m cat avea vechiul 300mm, in schimb magnificarea e redusa la 0.24x fata de 0.27x. Asta indica ceva breathing in obiectiv.

Apoi, au aparut sample-uri si sincer sa fiu, nu sunt impresionat. Obiectivului parca ii lipseste microcontrastul versiunii vechi. Evident, e greu sa iti dai seama de asta din imagini generaliste, asa ca o sa vad exact ce si cum cand incep pozele cu pasari cum trebuie pentru da concluzia finala.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Nikon D5500, NIKKOR AF-S 300mm f/4 si NIKKOR AF-S 55-200

Mesajde DannyMC » Joi Ian 08, 2015 7:03 pm

LiviuP scrie:Ok, totusi 300-le nou nu este un obiectiv greu, are doar 750g, adica e comparabil cu masa aparatului. Prin urmare nu este absolut necesar un colier de prindere.

Cred ca vorbesti doar teoretic daca ti se pare ca greutatile echivalente ajuta cu ceva stabilitatea!

LiviuP scrie:De asemenea exista trepiede unde picioarele pot sa fie fixate inegal (2 picioare mai scurte decat al treilea), ceea ce creste stabilitatea ansamblului

Posibilitatea de a pozitiona inegal picioarele trepiedului nu are nici o relevanta aici! Eu vorbesc de stabilitatea si manevrabilitatea ansamblului in timpul schimbarii pozitiei de lucru.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5500, NIKKOR AF-S 300mm f/4 si NIKKOR AF-S 55-200

Mesajde ikraft » Vin Ian 09, 2015 5:48 pm

@StefanSC: si eu gasesc ca 180mm f2.8 este un obiectiv extraordinar si foarte practic, il folosec cu D700. Dar nu am simtit niciodata lipsa unui colier pt trepied. Nu la fel e problema la vechiul 300mm, care e mai greu si, intr-adevar, are colier.
La obiectiv bazat pe zone Fresnel, nu colierul e problema... sper sa fie excelent din pdv al calitatii, asa cum e vechiul 300mm. Se inlocuiesc unele probleme cu altele, s-ar putea sa ajunga un obiectiv mai de nisa, daca este dorita o calitate extraordinara. O sa vedem testele.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon D5500, NIKKOR AF-S 300mm f/4 si NIKKOR AF-S 55-200

Mesajde ikraft » Vin Ian 09, 2015 5:52 pm

mi-ar place sa apara un body nou, din orice serie (3k, 5k, 7k sau ff), care sa poata face jpeg-uri cu setari diferite fata de raw. Mai precis, un exemplu e compensare expunerii. In lumina mai putina, e mai bine de tras la minus jumatate de stop sau chiar minus un stop, dar ar fi util ca expunerea sa poata fi urcata inapoi in jpeg, asa cum o poate face Capture NX.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Anterior

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori