Acum este Mar Apr 16, 2024 5:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Deschidem anul in stil profesionist

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde xtl » Sâm Ian 16, 2016 12:44 am

Stimate Marius, eu vorbeam la modul general si nu ma gandeam la colegi de talia domnilor Ansel si Robert. Oricum ei nu au folosit un 3100 :-) si am amintit respectivul aparat doar ptr a sugera discrepanta (fara rautate)
xtl
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:17 am

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Dum Ian 17, 2016 3:22 pm

xtl scrie:Si-am sa le mai spun ceva celor care nu inteleg ce-l face pe un fotograf sa dea atatia bani pe un aparat si niste obiective pro : pasiunea ptr fotografie ...
Ma refer la fotografia de eveniment ...
... marea majoritate a asa zisilor fotografi de nunta , sunt dosr niste excroci lipsiti de pasiune, cunostinte tehnice, inclinatie artistica si bun simt. Desi cer sume mari de bani ptr serviciile lor cel mult mediocre , nu inteleg sa-si
cumpere aparate performante, investitia lor foto depasind rar sume cu trei zerouri ...
Dupa cum ati inteles deja, nutresc un mare dispret fata de acesti fotografi , dar si fata de clientii ...
Un alt aspect mai greu de inteles de catra, .. neinitiati, este faptul ca odata ce ai lucrat cu D3,D3s,D4,D4s urmatorul pas este obligatoriu D5. Aceste aparate sunt pur si simplu intr-o alta clasa, iar D7100 iti pare o jucarie ordinara ...

Xtl am redus citatul doar din motive de spațiu ...
Discursul tău este elocvent și bine nuanțat dar nu cred ca e universal valabil ...
Pentru a sustine, dacă ești de acord, pot să îți dau în privat cadre de la un serviciu de nuntă la care au fost lasate datele privind aparatură folosita.
Vei avea o mare surpriza, ceva de la Nikon sub 7100 și opticile pro.
Nu credeam, dar acele cadre m-au convins.
Folosesc D-uri cu o cifră, două și trei, doar în situații particulare mă ajuta primele.
De acord ca se lucrează cu multă satisfacție ,,cu un body de top'', însă sunt tot m puțini clientii sunt dispuși să plateasca.
Încearcă să propui un serviciu cu D610 la cifră X ron și cere clientului 30% - 40% in plus pentru a lucra cu D4 si optici prime pro, te asigur ca în 90% din cazuri va prefera alternativă m ieftină.
Personal nu am întâlnit prețuri nejustificat de mari cu aparatură economică ...
Din contra, sunt fotografii cu aparatura pro care au coborat pretul pt a face față concurenței.
Iar un D4 nou se devalorizeaza în 2 ani cu 10000ron în timp ce un D610 nou doar cu 3000ron în
În același interval de timp.
Și având în vedere banii tot mai puțini pe care viitorii miri sunt dispuși sa-i plătească pt foto, cum mai poți să iti permiți să îți faci update la aparatură pro la fiecare 2ani când iese noul model de top ?
Cu ce motivație să faci update de la nikon 85 1.8 la 85 1.4 sau de la nikon 80-200 2.8 la 70-200vrII, când diferentele rezultatelor finale sunt minime iar clientul nu este dispus să plătească în plus ?
Dpmdv preturile medii în piață foto românească de eveniment nu permit amortizarea aparaturii pro.
Cu faptul ca seria 3000 si 5000 nu se preteaza pt evenimente sunt de acord, dar sustin ca de la 7000 in sus si chiar cu modele m vechi din aceeasi clasa se poate lucra cu rezultate bune.
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde xtl » Dum Ian 17, 2016 7:32 pm

...de obicei nu sunt atat de vorbaret, dar probabil ca aram frustat cand am facut acel comentariu...Oricum vei sesiza ca ma refeream la "MAJORiTATEA" , la cei care intrunesc cele 4 caracteristici enumerate de mine. NU ma refeream la exceptii, la oameni inteligenti care compenseaza lipsa te aparatura , cat pot de bine. In general acestia sund fotografi la inceput de drum care doresc sa aiba aparatura pro si o vor avea pana la urma (deci sunt intr-o faza de tranzitie). Eu poate gandesc altfel si nu accept ca un fotograf care are 30-50 de evenimente pe an (sau mai multe) sa nu investeasca. Acelasi lucru il gandesc si despre talentatul amintit de tine. Da sigur exista Photosop-ul, dar trebuie sa fi naiv sa cezi ca vei avea fotografii la fel de bune facute cu 18-55 ca si cele facute cu 24-70.
Cat priveste oferta "economica" la mine lipseste. Nu am timp de pierdut.
Update de body la 2 ani poate nu , dar la 4 da. Eu personal voi astepta D5s insa acum dupa 2 ani, D850 este pe lista.
Obiectivele nu necesita updatare frecventa -au o viata lunga - iar daca le ai pe cele pro esti de obicei in programul NPS si reparatiile sunt mai ieftine. Si inca o observatie : fotografii la care m-am referit eu nu au obiectivele amintite de tine si nici nu le vor avea niciodata ,ptr ca pur si simplu nu stiu ce vrea ele si ce face :-)
xtl
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:17 am

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Lun Ian 18, 2016 12:30 am

xtl scrie:Cat priveste oferta "economica" la mine lipseste. Nu am timp de pierdut.
:-)

Toata stima, e foarte bine, personal nu imi permit, dar sunt de acord cu ceea ce ai scris.
E f greu sa ai 50 de evenimente pe an cu preturi peste medie, de obicei cine are preturi mai mari nu trece de 20 ...
Sustin ideea interventiilor minime in post, dar recunosc : in fotografia de astazi prelucrarea conteaza intr-o masura de cca 50% ...
18-55 este cel mai slab zoom de kit, dar un 18-105 pentru vacante si fotografii de familie este decent ...
Folosesc 24-70 2.8, e peste orice alt zoom in categoria sa de focala (inclusiv peste 16-35 sau 24-120), dar sub 35mm nu imi place.
Dpmdv 50 1.8 AFS G este calitativ peste un 24-70 la paritate de focala, dar nu imi place sa folosesc focala de 50mm.
Din pacate 24-70 e un obiectiv cu uzura foarte pronuntata in scurt timp, chiar utilizat cu atentie de nou.
De acord, opticile au ,,viata mai lunga'' dpdv a uzurii morale, dar folosite intens e mai bine sa le inlocuiesti decat sa le reconditionezi, si costa.
Seria ,,800'' de la Nikon pentru evenimente, ... prefer alte alternative.
Nu cred ca va mai exista un D5S, Nikon va trece direct la mirrorless.
Raman la parerea : un D610 este suficient pt piata de evenimente din Romania, iar daca vrei neaparat update nu se merita investit peste 10000ron intr-un body nou.

PS Am vazut pana acum trei, repet ... trei Nikon 20 1.8 AFS-G, care in mai putin de 5-6 luni de normala uzura aveau scrisul de pe inelul de focusare sters .. spune mult despre nivelul calitatii.
Ma indoiesc ca motorul de focus le va functiona corect mai mult de 2-3 ani.
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Ian 18, 2016 12:52 pm

cox scrie:Nu cred ca va mai exista un D5S, Nikon va trece direct la mirrorless.

Cum se va impaca cu bateria, mirrorlesurile la consum rup.

Eu am 50mm 1.8G de mai bine de 2 ani si inca arata ca scos din tipla, folosit in regim amatorial.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Lun Ian 18, 2016 1:57 pm

Nu te contrazic, dar ...

Vor vinde mai multe baterii si gripuri cu baterii externe sau vor fabrica baterii de 4000mA (sunt si smarturi cu 4000mA, Lenovo A5000).Pt Nikon va fi super oK.

Nikon 50mm 1.8 AFG este construit mai cu simt de raspundere fata de Nikon 20 1.8 AFS G (in ultimul timp s-a coborat mult stacheta), mie nu imi place 50mm ca focala fixa in general.

Garantez ca ,,scrisul se sterge'' la 20 1.8 AFS G dupa un sezon de evenimente, am vazut 3 cazuri.
Dpdv functional nu afecteaza, dar cand vrei sa il vinzi ca SH, pierzi mult daca aspectul lasa de dorit.

De asemeni am mari dubii ca motorul de AF va functiona corect m mult de 2 ani in regim de evenimente.

Sunt motivele care m-au determinat sa nu il achizitionez deocamdata.

Exista Sigma 20 1.4 ca alternativa robusta, dar e de putin timp pe piata, sa vedem cum si daca se poate calibra AF-ul.

Lumina Buna !
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde xtl » Lun Ian 18, 2016 5:01 pm

Probabil ca mirorless-urile vor intra in aparatura pro. Deocamdata cele de la Sony si Olympus au grave probleme de functionare si/sau conceptie (cititi comentariile de pe B&H )asa ca nu pot fi folosite ca un dslr pro in fotografia de sport si fotoreportaj . Ma refer la probleme de soft, de focus,de incalzire , lipsa de obiective senzori prea mici la Oly si consum mare la toate. asa ca pun pariu (pe o bere) ca va aparea si D5s :mrgreen:
xtl
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:17 am

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Mar Ian 19, 2016 12:24 am

Cu Oly sunt fotografi care lucreaza deja.

Sony pe video bate tot, pe foto au acorduri cu Nikon, altfel ...

oK, una Budweiser ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde StefanSC » Mie Ian 20, 2016 2:29 pm

Aparatele foto profi for ramane cu oglinda inca ceva timp de acum incolo (estimez cam prin 2020/2025 sa faca schimbarea si acestea).

Aparatura mirroless... Merge pentru foarte multe aplicatii. As zice ca pentru m4/3 si Fuji exista corpuri care sunt comparabile sau superioare lui D7100 de la Nikon pentru orice mai putin AF-C.

Si spre deosebire de Nikon, Oly/Panasonic si Fuji au optica necesara formatului folosit.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Deschidem anul in stil profesionist

Mesajde cox » Mie Ian 20, 2016 10:24 pm

2020/2025 :lol: ?
oK, pregateste una Budweiser :mrgreen:
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Anterior

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori