Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Promotii Nikon

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Promotii Nikon

Mesajde VALER » Vin Iul 02, 2010 8:47 am

Pe prima pagina apar la promotii: D3000 kit 18-55mm VR la 1799RON cu TVA si D90 kit 18-55mm VR la 2999RON cu TVA.
Acum in magazinele gold partener Skin preturile s-au ajustat corespunzator: kitul de D3000 este 1.875RON acum iar D90 la 3.125RON adica ajustarea a fost de 4.2%.
Pentru acuratete, ;)
cu stima
Valer
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Promotii Nikon

Mesajde ionutzapostu » Vin Iul 02, 2010 2:55 pm

Super observatia, dar mai au de lucru la soft.
Trebuiau macar la oferte sa suporte ei majorarea de TVA. Dar asa e cind te calicesti la bani.
Catching life with the lens, watching days go frame by frame
D600+24-70,80-400
Avatar utilizator
ionutzapostu
 
Mesaje: 319
Membru din: Vin Mar 26, 2010 6:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Promotii Nikon

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 02, 2010 3:18 pm

ionutzapostu scrie:Trebuiau macar la oferte sa suporte ei majorarea de TVA. Dar asa e cind te calicesti la bani.

E taman pe dos. Ofertele au, in general, o marja minima de profit. Daca suportau ei majorarea de TVA la oferte, puteau ajunge in situatia de a vinde fara profit sau chiar in pierdere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Promotii Nikon

Mesajde ionutzapostu » Dum Iul 04, 2010 11:02 am

Stiu, dar o oferta deja lansata pe piata nu este corect sa fie modificata. O regula de onestitate pe piata. Daca guvernantii nu stiu cum sa ne bage mai adinc mina in buzunare, asta nu inseamna ca exemplul lor trebuie urmat si de cei care au venit in Romania cu o mentalitate occidentala....sau orientala daca vorbim de produse japoneze :lol:
Catching life with the lens, watching days go frame by frame
D600+24-70,80-400
Avatar utilizator
ionutzapostu
 
Mesaje: 319
Membru din: Vin Mar 26, 2010 6:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Promotii Nikon

Mesajde branix » Dum Iul 04, 2010 12:38 pm

Dan Pop scrie:Ofertele au, in general, o marja minima de profit.

Pentru oferta curenta cu D90, F64.ro a avut pana la 30 iunie si o varianta unde oferea un link magazin online. Daca isi permiteau sa reduca marja cu aproape 7% cred ca oferta actuala se poate ajusta.

Desigur situatia este imprevizibila si probabil ca ar da peste cap bugetul promotiei, dar pana la urma noi privim din prisma consumatorului si sincer nu ma intereseaza atat de mult marja de profit a unei companii.
Nikon D7000 + 16-85 + 55-200 + 50mm/f1.8
http://photography.1on1.ro/
branix
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mai 20, 2010 12:49 pm

Re: Promotii Nikon

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 04, 2010 1:40 pm

ionutzapostu scrie:Stiu, dar o oferta deja lansata pe piata nu este corect sa fie modificata. O regula de onestitate pe piata. Daca guvernantii nu stiu cum sa ne bage mai adinc mina in buzunare, asta nu inseamna ca exemplul lor trebuie urmat si de cei care au venit in Romania cu o mentalitate occidentala....sau orientala daca vorbim de produse japoneze :lol:


In conditiile in care TVA-ul se poate modifica de pe o zi pe alta, nu cred ca ne putem referi ca ofertele s-au modificat de catre cei care le-au facut :-)

Cu toate acestea, exista o link magazin online pentru situatia cu TVA-ul.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Promotii Nikon

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 04, 2010 1:45 pm

branix scrie: sincer nu ma intereseaza atat de mult marja de profit a unei companii.


Corect, dar daca respectiva companie se duce la fund, de unde mai asteptati promotii ???

Sper ca nu va imaginati ca daca sare cursul Euro/leu in mod catastrofal, preturile in lei se vor mentine, si nu vorbim doar de domeniul foto. Cam asa a fost si cu TVA-ul, necazul e ca la marje de profit sub 5% daca absorbi cresterea de TVA aduci bani de acasa.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Promotii Nikon

Mesajde ionutzapostu » Dum Iul 04, 2010 2:01 pm

Corect, dar daca respectiva companie se duce la fund, de unde mai asteptati promotii ???

Sper ca nu va imaginati ca daca sare cursul Euro/leu in mod catastrofal, preturile in lei se vor mentine, si nu vorbim doar de domeniul foto. Cam asa a fost si cu TVA-ul, necazul e ca la marje de profit sub 5% daca absorbi cresterea de TVA aduci bani de acasa.

Cu stima dl Grozescu
Dar vorbim aici de oferte existente pe piata cu pliante si promovare pe masura. Guvernantii intr-adevar au schimbat regulile in timpul jocului, dar marja de profit putea fi redusa cu 5% exclusiv la produsele respective, compensand bugetul companiei cu un adaos mai mare la alte produse cu vinzari mai bune.
Discutiile au degenerat, eu ma refeream exclusiv la promotia celor 3 obiective de vacanta. Atit. Restul legat de fluctuatiile cursului valutar....e normal pentru orice agent economic sa modifice pretul.
Cu toate acestea, exista o initiativa interesanta din partea F64 pentru situatia cu TVA-ul.

Nu am nimic cu cei de la f64, bravo lor ca au contrabalansat cu oferta de puncte bonus. Tot ce am de la ei e luat, dar problema este la Nikon Romania. Au lansat o promotie de vacanta si trebuie sa se tina de ea. Stiti cum se spune la noi:"Pierzi, cistigi, negustor te numesti"
Si nici nu vroiam un obiectiv 16-85 VR pentru vacanta :mrgreen:
Catching life with the lens, watching days go frame by frame
D600+24-70,80-400
Avatar utilizator
ionutzapostu
 
Mesaje: 319
Membru din: Vin Mar 26, 2010 6:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Promotii Nikon

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 04, 2010 2:19 pm

ionutzapostu scrie:problema este la Nikon Romania. Au lansat o promotie de vacanta si trebuie sa se tina de ea. Stiti cum se spune la noi:"Pierzi, cistigi, negustor te numesti"


Problema e ca pe vremuri era o lege despre modificarea Codului Fiscal cu 6 luni inainte de intrarea in aplicare.

Cum poti sa mai faci planuri de promotii mai lungi de 3 zile in conditiile de acum ??? Sau orice fel de planuri de business ???

TVA-ul nu merge la Skin, merge in alta parte, colectat gratuit de catre firme :-) Asa ca Skin nu incaseaza mai mult.

Cat despre partea cu pierzi, castigi .... unii poate ar trebui sa incerce sa faca o mica firmulita, si s-o tina in business aducand bani de acasa cam la 3 luni odata, cand vine luna de impozite si TVA la intreprinderile foarte mici (acum, in iulie este una dintre ele) :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Dum Iul 04, 2010 2:21 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Promotii Nikon

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 04, 2010 2:20 pm

...
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori