Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:22 am

Articole Nikonisti.ro

Expozitie de fotografie Inge Morath: „Jurnalul meu românesc”

Va tinem la curent cu tot ceea ce este nou

Expozitie de fotografie Inge Morath: „Jurnalul meu românesc”

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Sep 05, 2010 10:48 am

Intre 2 Septembrie si 17 Octombrie 2010 are loc la Muzeul Taranului Roman, sala Oaspeti, expozitia fotografei Inge Morath cu titlul "Jurnalul meu romanesc".

Opera fotografică a lui Inge Morath (1923 – 2002) este puternic influenţată de stilul lui Henri Cartier-Bresson, alături de care aceasta a lucrat mult timp. Ea a creat o voluminoasă operă fotografică pentru Agenţia Foto Magnum, operă ce şi-a găsit consacrarea internaţională.
Deşi nu se poate spune că Inge Morath a fost uitată, abia în prezent se descoperă lucrări de-ale ei care nu au mai fost publicate până acum. În toamna 2009 s-a deschis, la galeria Agenţiei Foto Magnum, o expoziţie cu titlul „First Colour“, care este însoţită de o publicaţie a editurii germane Steidl. Vor urma şi alte expoziţii acompaniate de publicaţii.

România a fost pentru Inge Morath o ţară în care artista s-a întors în repetate rânduri. Nu numai că a studiat la Bucureşti (1943), ci a întreprins şi numeroase călătorii prin România: 1958, 1967 şi 1994. Din aceste călătorii au rezultat circa 1.000 de fotografii care încă nu au fost date publicităţii, precum şi un jurnal, în care aceasta şi-a notat experienţele şi impresiile.

Sursa: http://www.modernism.ro
Link: http://www.modernism.ro/2010/09/04/expozitie-inge-morath-la-mtr
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expozitie de fotografie Inge Morath: „Jurnalul meu român

Mesajde Dan Pop » Dum Sep 05, 2010 1:03 pm

bogdan_dumitru scrie:Intre 2 Septembrie si 17 Octombrie 2010 are loc la Muzeul Taranului Roman, sala Oaspeti, expozitia fotografei Inge Morath cu titlul "Jurnalul meu romanesc".

Expozitia merita vizitata, in special de catre cei trecuti de o "anume" virsta, care au apucat perioada reflectata in fotografiile expuse, majoritatea (daca nu toate) fiind facute cu ocazia vizitei din 1958.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Expozitie de fotografie Inge Morath: „Jurnalul meu român

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Sep 05, 2010 9:07 pm

Nu cred ca strica o vizita nici din partea celor mai tineri care nu au prins acele vremuri.
Mai ales ca este vorba despre un fotograf (in acest caz fotografa) ce apartine Agentiei Magnum.

Mai multe imagini din portofoliul ei gasiti aici:
http://www.magnumphotos.com/Archive/C.a ... m&CT=Album

Din pacate, duminica dupa-amiaza fiind, m-as fi asteptat sa gasesc mai multe persoane la expozitie.
M-am uitat la fotografii mai bine de o ora si nu cred ca am numarat mai mult de 10.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Expozitie de fotografie Inge Morath: „Jurnalul meu român

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 07, 2010 9:55 am

bogdan_dumitru scrie:Din pacate, duminica dupa-amiaza fiind, m-as fi asteptat sa gasesc mai multe persoane la expozitie.
M-am uitat la fotografii mai bine de o ora si nu cred ca am numarat mai mult de 10.

La cit a fost de (ne)mediatizata expozitia, e de mirare ca s-au gasit si cei 10. Cind am fost eu, nu cred ca am vazut mai mult de doua cupluri. Mai e si amplasamentul expozitiei, intr-o zona mai putin frecventata, asa ca putina lume da peste ea din intimplare. In schimb "Biblioteca scufundata", despre care ma abtin de la orice comentariu, e in buricul tirgului, la sala Dalles...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Stiri/Anunturi Nikon in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

cron