Acum este Dum Iun 16, 2024 8:49 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv macro

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv macro

Mesajde aind » Dum Oct 25, 2009 11:50 am

medicus scrie:Salutare
Din punctul meu de vedere este cea mai buna alegere pe care o poti face pentru un obiectiv macro la acest pret (1700 ron), foarte bine construit se apropie de obiectivele Nikkor profesionale. Are un mod diferit de alte obiective a trece de pe focus manual-automat si invers (un inel care culiseaza fata-spate), calitatea optica este pe masura, focalizare rapida si are un sharp deosebit. Isi merita toti banii!
Le multumesc inca odata domnilor Dan Pop si Radu Grozescu care m-au determinat sa achizitionez acest obiectiv.
Promit sa revin si cu fotografii.
O seara buna


salut, am ajuns și eu în aceeași dilemă cu viitorul meu obiectiv macro/portret, te rog să nu uiți de câteva poze cu Tokina de 100mm, aș fi foarte interesat în detrimentul Tamron de 90mm pentru că am 12-24 de la Tokina și construcția este chiar bună iar modul de schimbare AF/MF e peste inteligența altor branduri.

P.S. din ce am citit, aici sau pe alte forumuri, ar trebui să accept faptul că doar obiectivele Nikon sunt cele mai "adevărate", ca "off brandurile" sunt sub Nikon din cauza construcției, calității optice, modului de reverse engineering al cpu, etc.
Totuși cred că Tokina e altceva.. :)
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron