Acum este Mie Iun 05, 2024 3:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Alegere obiectiv pentru fotografia beauty/close-up

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Alegere obiectiv pentru fotografia beauty/close-up

Mesajde cln569 » Vin Oct 17, 2014 11:15 am

Oarecum se bat cap in cap opiniile tale. Intai recomanzi (stiu, ai spus "gura targului", dar probabil ca o impartasesti si tu) o lentila expensive cu mf, care probabil, dupa cele propuse in ultimul post nu si`ar merita diferenta mare de bani fata de alte alternative de la Nikon sau third-party, iar acum propui solutia asta de unde intr-adevar, poate nu va reiesi ca nu sunt multumit de lentila actuala (tocmai de aceea am luat`o de la inceput, ca eram multumit de ce oferea).
Ideea era daca varianta Art reprezinta un upgrade demn de luat in seama, in fotografia fashion de studio si, uneori, on-location dpdv al sharpness`ului (nu neaparat la 1.4, ci si la diafragma mai inchise), contrastului/culorilor, etc.
cln569
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Sep 26, 2012 6:02 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografia beauty/close-up

Mesajde StefanSC » Vin Oct 17, 2014 11:20 am

Opiniile mele nu prea se bat cap in cap...

Intai, ai intrebat de obiectiv pentru fotografie beauty/close-up si ti-am dat o idee pentru un obiectiv care face beauty si close-up foarte bine (si despre care am informatii de la surse in care am incredere, nu doar citit pe net).

Apoi ai intrebat de upgrade de la 50mm f1.4 la 50mm f1.4 Art si ti-am dat o metoda prin care iti poti da seama daca te limiteaza in vreun fel 50mm-ul curent.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografia beauty/close-up

Mesajde cln569 » Vin Oct 17, 2014 11:32 am

Pai da. Si daca ai pune o fotografie facuta cu un Nikon 105 in aceleasi conditii, tu unul ai ajunge la concluzia ca s`ar preta diferenta de bani dintre cele doua? Uitand de lipsa AF`ului, care, spun eu, e un factor important.

Anyway, multumesc de sugestii, voi pune in aplicare exercitiul tau :)
cln569
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Sep 26, 2012 6:02 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografia beauty/close-up

Mesajde StefanSC » Vin Oct 17, 2014 11:42 am

cln569 scrie:Pai da. Si daca ai pune o fotografie facuta cu un Nikon 105 in aceleasi conditii, tu unul ai ajunge la concluzia ca s`ar preta diferenta de bani dintre cele doua? Uitand de lipsa AF`ului, care, spun eu, e un factor important.

Anyway, multumesc de sugestii, voi pune in aplicare exercitiul tau :)


Poate daca se brodeste la BF-ul de zilele astea, o sa am un Nikon 105 macro cu care sa fac comparatia :) Chiar ar fi o comparatie interesanta. (eventual aruncat si un Sigma 105mm f2.8 in ecuatie, care e fenomenal pe D800).

In alta ordine de idei, vad ca ii tot dai cu lipsa de AF... Eu in ultima perioada am trecut pe LV/Manual Focus sau detectie de contrast si am ajuns la concluzia ca obtin rezultate mult mai sharp mult mai des.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Alegere obiectiv pentru fotografia beauty/close-up

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 17, 2014 12:25 pm

cln569 scrie:Dar cateodata apar cateva campanii, unde produsul final e printat la aproximativ 1.5m lungime.


Dacă ai clienți cu campanii, presupun că prețul la Sigma 50/1.4 Art nu e prohibitiv, și se aud lucruri foarte interesante despre el.

Deci, dacă îți place/trebuie focala de 50mm și în special dacă vrei performanță la diafragme deschise, ar fi de investigat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv pentru fotografia beauty/close-up

Mesajde madeinchina » Vin Oct 30, 2015 5:08 pm

Dar de Zeiss Apo Sonnar 135/F2 , stie cineva ceva ? Se spune ca e "stelar",dar nici pretul nu e pamantean :) Poate ne spune cineva care il poseda ........Stiu ca sunteti multi,asa ca nu va inghesuiti. :D
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori