Acum este Joi Mar 28, 2024 10:58 am

Articole Nikonisti.ro

Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Mesajde stanescu_ralu » Mar Iun 26, 2012 7:28 pm

De cateva zile am observat ca se blocheaza zoomul la obiectivul Nikkor 18-70 si nu inteleg de ce :cry: ,nu l-am bruscat,cand nu l-am folosit l-am tinut in husa lui.Stie cineva care ar putea fii problema si cum as putea sa o remediez??
stanescu_ralu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 26, 2012 7:23 pm

Re: Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Mesajde clerick » Mar Iun 26, 2012 9:38 pm

da...este posibil ca un surub sa se fi desfacut si "agata" intr-unul din inele. rezolvarea e simpla si in max 15 min se poate repara - am patit-o eu si vorbesc in cunostinta de cauza
ai in linkul de mai jos rezolvarea pas cu pas - mare atentie sa citesti totul inainte de a te apuca de treaba - este relativ simplu dar trebuie atentie ca sa nu strici ceva . practic nu ai decat un surub de desfacut ...restul e lego :D

http://irvdabird.multiply.com/journal/item/2/Nikon_AF-S_DX_Zoom-NIKKOR_18-70mm_DIY_Fix

te rog sa ne scrii daca ai rezolvat - poate mai sunt si altii care intampina aceiasi problema . Succes !
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Mesajde stanescu_ralu » Dum Iul 01, 2012 2:01 pm

Multumesc mult de tot pentru link,este foarte bine prezentat fiecare pas,numai ca eu nu am reusit deoarece surubul de sub banda de cauciu a zoom'ului nu se desface,desi am surubelnita pentru el.Nu stiu ce sa ii mai fac,cred ca ultima solutie este sa imi cumpar altul.
stanescu_ralu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 26, 2012 7:23 pm

Re: Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Mesajde Sap7e » Dum Iul 01, 2012 2:30 pm

Probabil filetul șurubului este înțepenit. vezi dacă poți găsi un spray care lubrifiază șurubul și dizolvă rugina, îi dai un fâs pe șurub și poate reușești să-l desfaci. Poate găsești pe la cunoștințe ca să nu-l cumperi doar pentru o folosire. De obicei mecanicii au un tub la îndemână. Numai să nu pătrundă lichidul în obiectiv.
Am în dotare un corp bătrân și doi ochi ieftini. Why so curious?
http://sap7e.deviantart.com/gallery/?
Avatar utilizator
Sap7e
 
Mesaje: 114
Membru din: Mie Mai 16, 2012 11:47 pm
Localitate: Suceava

Re: Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Mesajde Florin23 » Dum Iul 01, 2012 2:31 pm

Salut , am patit-o si eu la fel pe un 18-105mm VR.Mi-e ce este drept mi-a sarit colierul ce tinea inelul de zoom si de acici si blocarea zoomului .La-m trimis la skin unde ma costat 45 de ron , interventia . Multumit nu am mai avut probleme de atunci .Obiectivul il am de nou ,tot asa nu a fost bruscat ,nu stiu ce a patit . Sper sa reusesti sa-l repari ,Numai Bine !
Florin23
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Iul 24, 2011 8:28 pm

Re: Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Mesajde clerick » Lun Iul 02, 2012 5:07 pm

stanescu_ralu scrie:cred ca ultima solutie este sa imi cumpar altul.


mai incearca - nu cred ca e asa de greu sa desfaci surubul ala - daca il vinzi da-mi un msg poate il iau eu
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: Blocarea zoomului la obiectiv nikkor 18-70

Mesajde stanescu_ralu » Dum Iul 08, 2012 10:40 am

In dimineata asta am reusit in sfarist sa desfac surubul buclucas,fara nici un produs anti-rugina sau altceva de genu,probabil din cauza insistentelor incercari a cedat,cum ma asteptam unul dintre suruburile din interior,era desfacut si "zgaria"pe una din lamele zoom'ului.a fost usor de insurubat la loc,desi am intampinat probleme la asezarea corecta a lamelelelor zoom'ului.Dar acum e totul bine si functioneaza la capacitate maxima.Va multumesc mult pentru mesaje!!
stanescu_ralu
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 26, 2012 7:23 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori