Acum este Joi Apr 25, 2024 3:47 pm

Articole Nikonisti.ro

wide fix pentru fx

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: wide fix pentru fx

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 08, 2013 11:44 am

cristijupinu scrie:dar asa am citit si eu, ca este foarte potrivit 50mm ca solutie accesibila si potrivita pt portret,


Sigur, pe DX :-)

Pe FX e bun pentru corp întreg.

Evident că prin portret nu se întelege doar bust, asa că în realitate se pot face portrete cam cu orice focale.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: wide fix pentru fx

Mesajde cristijupinu » Vin Feb 08, 2013 12:09 pm

Asa este d-le Radu, si eu, in situatia in care am de tras portret(bust) cu 50mm, il pun pe D7000, insa in general folosesc 70-200 pe FX(uneori si pe DX, exemplul de aici: http://forum.nikonisti.ro/download/file.php?id=42985&mode=view)
Totusi cred ca am parasit subiectul postului.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: wide fix pentru fx

Mesajde parpa_tupac » Vin Feb 08, 2013 1:20 pm

Daca stam sa-l citam pe Ken R...
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: wide fix pentru fx

Mesajde cristijupinu » Vin Feb 08, 2013 1:24 pm

parpa_tupac scrie:Daca stam sa-l citam pe Ken R...


Uite ca stam sa citam si pe parpa... ;)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: wide fix pentru fx

Mesajde sfedu » Vin Feb 08, 2013 3:14 pm

Si eu sunt in cautarea unui obiectiv wide pe fx,referitor la samyang 14mm pe unele site-uri e specificat ca ar avea cip de confirmare focus,iar pe alte site-uri nu scrie nimic de acest lucru,sunt doua modele diferite? ce reprezinta acel cip de confirmare focus? Referitor la focalizarea manuala (pe care nu am incercat-o niciodata),se face punand aparatul la ochi si ajustand focusul pana se ajunge la o focusare considerata corecta,sau sunt si alte factori,alte procedee care pot contribui la obtinerea focusarii dorite?
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: wide fix pentru fx

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 08, 2013 3:23 pm

sfedu scrie:referitor la samyang 14mm pe unele site-uri e specificat ca ar avea cip de confirmare focus,iar pe alte site-uri nu scrie nimic de acest lucru,sunt doua modele diferite?


Da.

sfedu scrie:Referitor la focalizarea manuala (pe care nu am incercat-o niciodata),se face punand aparatul la ochi si ajustand focusul pana se ajunge la o focusare considerata corecta,sau sunt si alte factori,alte procedee care pot contribui la obtinerea focusarii dorite?


Da, se mai poate folosi confirmarea electronică de focalizare (punctul verde din stânga jos în vizor), sau focalizarea prin apreciere, folosind scara de distante marcată pe obiectiv.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: wide fix pentru fx

Mesajde sfedu » Vin Feb 08, 2013 3:42 pm

Mlodelul care este la vanzare pe f64 la 1499 lei are cip de confirmare? nu e specificat nimic in acest sens.
O alta rugaminte e sa imi spune-ti mai detaliat care este contributia cipului de confirmare,cu acel punct verde de care spuneti,cum functioneaza?
Ultima oară modificat de sfedu pe Vin Feb 08, 2013 3:45 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: wide fix pentru fx

Mesajde DannyMC » Vin Feb 08, 2013 3:43 pm

Sau un focus screen cu prisma de rupere! ;)
L.E. @sfedu Eu vad ca scrie :
Noul sistem electronic AE (Auto Exposure) permite un control total al parametrilor de expunere de la nivelul aparatului si posibilitatea folosirii sistemului iTTL.
;)
P.S. Oricum eu nu mi-as face prea multe griji referitor la focalizarea manuala la aceasta focala!
Ultima oară modificat de DannyMC pe Vin Feb 08, 2013 4:00 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: wide fix pentru fx

Mesajde sfedu » Vin Feb 08, 2013 4:00 pm

Asa e,nu am fost destul de atent,imi puteti spune care este contributia si cum functioneaza acest sistem?
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: wide fix pentru fx

Mesajde DannyMC » Vin Feb 08, 2013 4:08 pm

Mie personal mi se pare mai interesanta contributia acelui chip la masurarea expunerii, decat la confirmarea focalizarii! Eu folosesc preponderent focalizarea manuala, pentru ca fotografiez mai ales macro/close-up si n-am urmarit niciodata confirmarea de focus a aparatului. Si nu ratez aproape deloc!
Nu e nici o sperietoare sa focalizaezi manual, e chiar foarte simplu dupa un pic de antrenament! ;) Si dupa cum spuneam mai sus la 14mm focalizarea nu e o problema!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori