Acum este Vin Mar 29, 2024 2:55 pm

Articole Nikonisti.ro

imprimante foto, comparatii obiective

Intrebari si raspunsuri despre obiective

imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde Merlin » Mar Aug 25, 2009 10:22 am

salutare oameni buni!

De ceva timp tot sap pe net sa ma dumiresc ce si cum cu urmatoarele tipuri de imprimante:

1 - Epson Stylus Photo P50 -
2- Epson Stylus Photo 1400
3 - Epson Stylus Photo R1900

Imi poate spune cineva, din propria experienta, cat de semnificative sunt diferentele de calitate intre fotografiile printate cu acestea?
Initial ma interesa P50-ul .. mai apoi m-am gandit la 1400 ca sa ajung sa iau in calcul si R1900-ul. O fi asa mare diferenta de calitate a culorilor tiparite, intre P50 si 1400? ... ca de pret se vede! Dar R1900 merita inca 500-600 de lei in plus fata de 1400?
Ma intereseaza sa discutam doar despre fotografiile tiparite cu aceste imprimante utilizand cernelurile indicate in prospectul lor. Originale!

... poate are cineva timp sa ma lumineze si pe mine si poate si pe altii ca mine!

Cu stima ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde cosminprund » Mar Aug 25, 2009 11:35 am

Daca am vazut bine imprimantele P50 si 1400 folosesc cerneala Claria si imprimanta R1900 foloseste cerneala pigment-based (teoretic mai buna). Chestia asta poate fi un bun punct de start in comparatie.

Imprimantele Epson au fost intotdeauna foarte bune, am avut pina acum 3 modele si acum folosesc un Epson RX585 (merge tot cu cerneala dye-based Claria). Eu zic sa te hotarasti ce fel de cerneala ai nevoie (dye sau pigment) dupa care sa hotarasti care e formatul maxim pe care vrei sa-l tiparesti. Daca cerneala Claria este suficienta si n-ai nevoie sa tiparesti mai mare de A4 atunci probabil ca Epson Stylus Photo P50 rezolva toate problemele.

Atentie mare la specificatii: daca imprimanta are cartuse de cerneala prea mari risti sa ti se usuce! Morala: nu lua o imprimanta mai "profesionala" decit ai nevoie. De asemenea o imprimanta A3 este mult mai mare decit o imprimanta A4: daca nu intentionezi sa tiparesti poze A3 nu te arunca la o imprimanta A3 ca ramai fara spatiu pe birou.

Daca vrei sa vezi un print pe Claria da-mi un PM si iti expediez o poza.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde Dinu Lazar » Mar Aug 25, 2009 1:50 pm

Eu nu as sti ce sa va raspund, daca nu exista citeva informatii esentiale:

- cam cite printuri vreti sa faceti pe luna, estimativ, si in ce scop,

- daca va plac mai mult printurile mate si de expozitie sau cele lucioase

-ce marime de print doriti sa faceti de obicei si care e marimea maxima

Dupa ce se stiu astea, se poate discuta.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde Merlin » Mar Aug 25, 2009 2:10 pm

... aveti dreptate, nu am dat detaliile necesare. Am sa incerc acum:

1 - posibil sa fie maxim 500 de printuri pe luna;
2- mie imi plac printurile mate dar observ ca in fotografia de eveniment mai vandabila este cea lucioasa, deci ar cantari mai mult acest aspect: fotografie lucioasa;
3- marimea ar fi un A4 cu siguranta... maxim un A3.

Va multumesc pentru ajutor!

Cu stima, Dorin
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde Dinu Lazar » Mar Aug 25, 2009 8:33 pm

Pentru 500 de printuri pe luna nici sa nu va ginditi la imprimantele pe care le-ati amintit - doar daca nu ati descoperit un put de petrol in curte sau o caciula mare cu bani.

La tirajul asta, va trebuie o imprimanta profesionala; costul pe print este de 8-10 ori mai mic, cernelurile fiind mult, mult mai ieftine pe cm3 decit la imprimantele de birou sau decit la cele pentru uz sporadic.

http://www.northlight-images.co.uk/reviews/printer/epson_sp_4880.html

La noi este cam ceva sub 10.000 de lei: http://www.price.ro/preturi_epson_stylus_pro_4880_141543.htm

Dar se amortizeaza la tirajul pe care l-ati spus in mai putin de jumatate de an.

Pare desigur mult mai scumpa decit imprimantele la care v-ati gindit, dar pretul per print este cum spuneam mult mai convenabil si calitatea si usurinta printarii sunt de exceptie.

Pentru un bisnis foto o stfel de imprimanta este categoric un foarte important atu. Se pot face imaginile dorite, si nu cele prostesc manevrate de imbecilii de la minilaburi.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde mosuzighi » Mar Sep 01, 2009 5:36 pm

Ce se poate spune despre Epson Stylus Photo PX700W - este ok pentru a printa cateva fotografii pe luna la nivel amator?
Sau pentru asa ceva sunt si modele mai accesibile?
mosuzighi
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 18, 2009 5:17 pm

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde Dinu Lazar » Mie Sep 02, 2009 2:18 am

Pentru citeva printuri pe luna, cea mai ieftina imprimanta buna de la Epson este Epson Stylus Photo R285
http://www.epson-store.de/cro/lro/content/shop/products/offers.php/basesku/C11C691303
Eu nu as lua o multifunctionala pentru citeva imagini pe luna.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde cosminprund » Joi Sep 03, 2009 8:12 pm

Atentie la imprimantele cu cerneala Claria, daca sunt luate (si) pentru uz general, textul negru pe alb iese relativ rau. Avind in vedere forumul as zice ca nu-i un impediment major, pina la urma noi cei de aici vrem sa iasa pozele bine, nu memo-urile.

Nu vad de ce o imprimanta multifunctionala n-ar fi buna daca-i vorba doar de citeva imagini pe luna. Multifunctionala face si copii, mai si scaneaza. Daca functiile astea sunt necesare atunci ce mai conteaza numarul de imagini pe luna?

Pe urma vad ca modelul Epson Stylus Photo PX700W are si conexiune WiFi! Evident, cit se poate de inutila daca vrem sa obtinem cel mai bun pret per poza, dar pentru un posesor de laptop e o idee excelenta: se poate tipari fara fire si fara un "Desktop" de ajutor.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde Dinu Lazar » Vin Sep 04, 2009 9:59 am

Nu vad de ce o imprimanta multifunctionala n-ar fi buna daca-i vorba doar de citeva imagini pe luna


Pai faceti niste teste comparative si va lamuriti imediat cum devine cazul.

Daca multifunctionala ar avea inauntru o imprimanta foto, ar fi poate OK pentru printuri acceptabile. Daca nu, nu.

Va uitati la caracteristici si decideti daca e bine sau rau sa luam o multifunctionala.

Din cite mai stiam si eu multifunctionalele sunt pentru mediul office.

Dar poate nu mai e asa, cine stie.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: imprimante foto, comparatii obiective

Mesajde cosminprund » Vin Sep 04, 2009 12:45 pm

Pai nu mai e asa.

O imprimanta multifunctionala cu cerneluri Claria nu are ce cauta intr-un mediu Office din 2 motive mari si late: Cerneala asta nu-i buna pentru scris text si cerneala asta este exagerat de scumpa pentru scris memo-uri. Eu am multifunctionala Epson Rx585 si sunt foarte multumit de calitatea pozelor scoase. Calitatea tipariturilor pe hartie normala in schimb abia se ridica la rangul de "acceptabila" si atunci cind tiparesc text trebuie sa am grija sa tiparesc la "calitate maxima" altfel e aproape ilizibil.

Acuma ce inseamna "are inauntru o imprimanta foto" e o chestie subiectiva. Dupa parerea mea orice imprimanta Epson de generatie noua care functioneaza cu cerneluri foto (Claria sau mai bune) e o imprimanta foto. Si recunosc ca am orbeste incredere in Epson cind vine vorba de tiparit poze :)
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron