Acum este Joi Iun 06, 2024 12:06 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Mesajde George_Andrei » Joi Oct 29, 2015 2:22 pm

Pentru inceput, bine v-am gasit! Intentia acestul topic nu este de a incuraja utilizarea unui obiectiv dedicat full frame pe body crop DX. De curand am achizitionat obiectivul 24-70 cu intentia de a trece pe full frame (d610) in curand. Sigma-ul m-a servit aproape un an cu rezultate superbe, insa, focusul m-a determinat intr-un final sa fac pasul spre full frame. Mi-au trecut doua copi ale obiectivului Sigma prin mana, deci stiu despre ce vorbesc. Persoanele care au facut review acestui obiectiv, l-au laudat de mama focului. Pe buna dreptate, imaginea e foarte buna...insa abia dupa cateva luni incep sa-l cunosti mai bine. Cel putin, pe D7100 e inconsistent cand e vorba de lumina redusa sau subiecte indepartate. Am avut rezultate proaste si in lumina buna de cateva ori. Deasemenea, repetabilitatea nu e grozava. Spre capatul 18mm, daca folosesc ledul de asistare focus de pe SB-700, face front focus. La 35mm e ok. Cu lampa de pe body, focuseaza corect la toate distantele focale, insa apare limitarea folosirii punctului central de focusare.

Sper ca nu v-am plictisit pana aici. Eram ferm convins ca este un obiectiv modern cu o imagine moderna si foarte foarte clara. Poate unii o sa-mi dea peste nas cand spun ca ma asteptam la mai mult sharp din partea Sigma-ului fiind lansat relativ recent (2013). Adevarul e ca, chiar si pe DX, 24-70 e mai sharp. Imaginile le-am comparat la 35mm, F4. Evident ca pe 24-70 imaginile o sa fie mai sharp spre capete, deoarece e vorba de un senzor crop.

Aici aveti imaginile (link google drive): https://drive.google.com/open?id=0B1LLMzCiq5mVWDltT2d5MEx3LTg
Imagini nealterate. NEF=>JPEG prin lightroom. Export la 100% calitate si rezolutie.

Astept urmatoarele evenimente si sper sa nu am probleme cu acuratetea focusarii. Sa speram ca n-o sa trebuiasca sa schimb cauciucurile foarte des si mai ales, sa nu intepeneasca zoom-ul :D.

LE: Sigma-ul nu focuseaza corect pe punctele dinspre extremitati. Cateodata, obiectivul fix 35mm 1.8G DX face treaba mai buna.
George_Andrei
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 29, 2015 1:58 pm

Re: Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Mesajde RPP » Joi Oct 29, 2015 4:12 pm

Si eu care strangeam bani de Sigma, tocmai pe un D7100(si SB700). Recunosc ca am salivat de multe ori la 24-70(inca o mai fac) dar e peste posibilitatile mele.
Am citit de inconsistenta de autofocus la Sigma dar parerile erau impartite. Unii erau f. ofticati, altii spuneau ca e neglijabil. Un lucru era insa clar, sharp foarte foarte bun.

Imi dau seama ca tu vorbesti din proprie experienta dar daca ne luam dupa teste (DxOMark) pe D7100. Sigma e peste 24-70 binisor. Un scor general de 28 la 20 si sharpness 17 la 12 P-Mpix in favoarea Sigma. Am vazut si sample-uri pe net si e "as good as it gets, second to none" cum zice americanu. Din nou, vb de sigma.

Curios, din ce povestesti tu, e tocmai pe dos... hmm...

Autofocusul ala e chiar asa prost in utilizarea de zi cu zi?
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 29, 2015 6:59 pm

RPP scrie:Imi dau seama ca tu vorbesti din proprie experienta dar daca ne luam dupa teste (DxOMark) pe D7100. Sigma e peste 24-70 binisor. Un scor general de 28 la 20 si sharpness 17 la 12 P-Mpix in favoarea Sigma. Am vazut si sample-uri pe net si e "as good as it gets, second to none" cum zice americanu. Din nou, vb de sigma.



Să înțeleg că Nikon 24-70/2.8 e cotat de DxO la doar 12Mp „sharpness” ?

Cred că e vorba de o eroare pe undeva.

Pe de altă parte, se poate organiza un experiment de tipul:

- întrebați pe forum cine ce ar alege între Nikon 24-70/2.8 și Sigma 18-35/1.8, (lăsând la o parte considerentele de preț).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Mesajde CRC » Joi Oct 29, 2015 7:57 pm

Ar fi interesant si un test cu Sigma la 1.8 si Nikon la 2.8, de preferat la o distanta focala mai intermediara.

Detin Sigma si sunt multumit de el. Pentru mine face cat 2 obiective, un wide luminos pentru astro (cam singura optiune pentru DX daca nu te deranjeaza sa lipesti mai multe cadre) si un 35mm 1.8 mai bun decat varianta de la Nikon (dx).
Il folosesc pe un D5300 si cam vaneaza focusul in lumina scazuta sau in situatii de contrast scazut (poate si vina body-ului), este cam greu, la mine aparatul cam supraexpune cu el cam cu 1/3-2/3, putina aberatie cromatica in colturi, in contra lumina pierde din claritate si a necesitat calibrare cu dock-ul.
Cu toate acestea imi place :) Nu am mai pus 18-140 pe aparat de cand l-am luat.

Bonus 3 poze din weekend din satul Pestera facute cu obiectivul, ultima fiind pano din 3 cadre.
Fişiere ataşate
 DSC_0676.jpg
 DSC_0106.jpg
 Untitled_Panorama1.jpg
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Mesajde gabyte00 » Joi Oct 29, 2015 8:21 pm

George_Andrei scrie:...... Cateodata, obiectivul fix 35mm 1.8G DX face treaba mai buna.


Ok. Hai sa pun si eu parerea mea. Am avut si 24-70 nikon si 18-35 sigma inchiriate de cateva ori pt evenimente. Din ce imi dau seama si tu mergi pe la nbc-uri.

24-70 e superb dar nu perfect, intr-adevar focuseaza mai bine ca sigma si mai sigur, dar are si el erorile lui si face destul hunting pana se aseaza. Cu el pe DX insa nu ai ce cauta la evenimente si o sa vezi asta pe pielea ta. In interior esti limitat de cei 24mm si marea majoritate a pozelor de la obiceiuri si biserica sunt wide. Cand o sa treci pe FX a sa fie ok, dar atunci deja discutia asta nu mai are rost ca 18-35 nu merge pe FX.

Problema cu DX-ul este ca desi au senzori decenti, focalizare suficent de buna si controale si functii ca si FX-urile, nu prea gasesti obiective (zoom-uri in special) bune la niste preturi rezonabile. Tamron 17-50, Sigma 17-50 nici nu intra in discutie ca sunt entry level, Nikon 17-55 e vechi de cand lumea si la un pret ridicol de mare (nou). Dupa mine Sigma 18-35 e singurul zoom pentru utilizatorii DX cu pretentii si mai costa si doar jumatate dintr-un nikon 24-70 (sau un sfert daca il compar cu noua versiune).
Focalizarea (cu SB-910 folosit ca lampa de af) e super rapida si in 95% din cazuri exacta, bokeh incredibil si microcontrast excelent. De obicei trag nef ca sa pot ajusta culori, sharp, etc in LR, dar la tot ce trag cu Sigma nu trebuie sa ii fac absolut nimic, ii dau doar export.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Mesajde George_Andrei » Joi Oct 29, 2015 9:41 pm

@RPP
E posibil sa fiu eu prea perfectionist in vederea focusului, tocmai de aceea nu m-am pronuntat in cazul obiectivului Nikon 24-70. E posibil sa am eu o problema, insa, au fost cazuri in care focusul era gresit cu cativa metri, nu doar de la nas pana la ureche.
Parerea mea e ca, obiectivul e super ok, dar depinde la ce urmeaza sa fie folosit. In cazul evenimentelor (nunti, botezuri etc), nu prea l-as mai recomanda, decat daca jonglezi cu inca cateva obiective fixe (28mm, 50mm si pt situatii mai imprevizibile 18-35). Daca e vorba de evenimente linistite, planificate ok, unde ai timp lejer pentru toate, atunci te poti descurca, verifici pozele dupa ce le faci si asa mai departe. M-am folosit de el la peste 20 evenimente anul asta. Se poate face treaba foarte buna. M-am invatat sa fac mai multe cadre din mai multe considerente, printre care si focus corect.
Pentru alte chestii care nu implica responsabilitate, e mai mult decat perfect. Spun asta pentru ca, in toate testele pe care le-am facut in casa, mi-a focusat foarte ok mai ales cu recompunere. Pe live view, focuseaza perfect.

Exact cum am spus in primul post. Si eu credeam ca o sa iasa mai bine Sigma-ul, dar din testele pe care le-am facut pana acum, nici gand. Cred ca o sa-mi blochez DXOmark-ul. Daca ar fi sa ne luam dupa el, ne-am cumpara doar Sigma Art 35mm si Nikon 85mm 1.4.

@CRC
Faine poze! Sa te bucuri de el.
Daca doresti o anumita comparatie intre ele, cat timp o sa mai am Sigma-ul, pot face :D.

@gabyte00
Eu fac multe referiri cu privire la focus. Stiu ca nu sunt obiective perfecte, dar l-am ales pe cel cu defectele mai suportabile. Pot trece peste o rezolutie mai proasta, o greutate mai mare si asa mai departe. Nu prea accept ideea de "a rata". Sper sa nu stea mult pe D7100, sunt constient ca nu e destul de wide la 24, dar, sunt altii care se descurca cu obiective fixe gen 35 pe FF. Majoritatea nuntilor nu se pot numi nunti. Ar trebui sa le spuna HAOS, pentru ca le spui una si inteleg alta. Graba multa, spatii inghesuite si asa mai departe. De mentionat e ca nu fotografiez clasa inalta, ci oameni de mijloc, printre care nu toti pun accent pe fotografie.
Sezonul de nunti mi s-a incheiat. Mai am niste majorate anul asta si cam atat. Sper ca pana inainte de urmatorul sezon, sa iau D610.

Cu greu o sa ma despart de Sigma. Am incercat de nenumarate ori sa-i acord inca o sansa. Tot la nervi ajung. Cum ultimele nunti au fost in zile ploioase, iar din cauza luminii scazute + focus gresit mai des, am crezut ca il calc in picioare.

Pun si eu cateva cadre D7100+Sigma 18-35. Majoritatea sunt la 1.8-2.8.
Fişiere ataşate
 1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
 5.jpg
 6.jpg
 7.jpg
 8.jpg
 9.jpg
 10.jpg
 11.jpg
 12.jpg
 13-2.jpg
 14.jpg
 15.jpg
 16.jpg
George_Andrei
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 29, 2015 1:58 pm

Re: Nikon 24-70/2.8G vs Sigma 18-35/1.8 [DX]

Mesajde RPP » Vin Oct 30, 2015 3:16 pm

Radu_Grozescu scrie:
Să înțeleg că Nikon 24-70/2.8 e cotat de DxO la doar 12Mp „sharpness” ?



Pe D7100, da... si mie mi-a parut putin dar asta spun numerele.

http://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Sigma-18-35mm-F18-DC-HSM-A-Nikon-on-Nikon-D7100-versus-AF-S-Nikkor-24-70mm-f-2.8G-ED-on-Nikon-D7100__1140_865_175_865
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron