Acum este Vin Apr 19, 2024 11:09 pm

Articole Nikonisti.ro

back focus

Intrebari si raspunsuri despre obiective

back focus

Mesajde tiberiugraphy » Mar Iun 21, 2016 11:37 pm

Salut,

Am un D750 si am pozat la cateva cununii cu 3 obiective diferite : Tamron 28-75, tamron 24-70 si nikon 24-70 2.8. Cu toate jumatate din pozele de grup sunt focalizate in spate. Am tras si in f/3.5 si f/4 si tot nu sunt in focus. Toate au fost trase cu AFS-S in modul spot. Grupurile au fost si de 2 persoane in acelasi plan deci nu e din cauza adancimii de camp.

Am zis ca sunt tamron urile praf.. dar si cu nikonul ala de 2000 de euro la fel.. Poate fi ceva de la aparat?

Sa trag in AFS-S mod group? Unde gresesc?

Multumesc.



tiberiugraphy
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 23, 2015 12:42 am

Re: back focus

Mesajde moaartea » Mie Iun 22, 2016 4:06 am

presupunand ca ai af fine tune pe off sau nu ai schimbat tu la setings->af fine tune-> default de la zero sa fi pus o valoare cu plus, de ex un +16 sau + 20 (asta conteaza doar daca e on af fine tune), atunci cel mai probabil d750-ul tau are probleme cu calibrarea. si cum tu zici ca se intampla pe mai multe obiective doar astea 2 pot fi problemele..sau e decalibrat si trebuie trimis in service la calibrat sau ai setat tu probabil din greseala in meniul de mai sus o valoare mare pozitiva. mai e posibilitatea dar ffff mica, ca atunci cand ai apasat butonul la jumatate si a inceput sa se focalizeze, punctul de focus sa fi fost doar jumatate pe fata persoanei si aparatul se se fi pacalit si sa fi pus focusul mai in spate decat ai fi vrut tu, dar e f mica probabilitatea daca spui ca in multe se intampla asa.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: back focus

Mesajde Merlin » Mie Iun 22, 2016 8:48 am

Ai folosit un punct de focalizare liniara care nu prea are cum sa se agate de ochiul ala .. incadreaza mai larg si foloseste un punct in cruce ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: back focus

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Iun 22, 2016 2:23 pm

Nu vreau sa cobesc dar la mine in 90% din cazuri iese binisor si cu cele lineare.
Testeaza fiecare obiectiv de front/back focus, daca nu ai pe ce stai la 45 de grade de monitor pune cursorul in mijloc si vezi apoi unde e zona de claritate: https://s32.postimg.org/r5kmg748j/DSC_7348.jpg - exemplu
Eu am 24-ul pe +15 iar 50-ul pe +5 si mi-a luat ceva timp pana sa ajung la valorile astea.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: back focus

Mesajde moaartea » Vin Iun 24, 2016 4:53 pm

Merlin scrie:Ai folosit un punct de focalizare liniara care nu prea are cum sa se agate de ochiul ala .. incadreaza mai larg si foloseste un punct in cruce ..


hai nu zau....vrei sa zici ca nu poti focaliza corect si constant in aproape toate cazurile fata unei persoane cu punctele de focus liniare de pe un d750 afara sau in conditii de iluminare buna ???? nu prea cred...inseamna ca nu sti ce vb...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: back focus

Mesajde Merlin » Vin Iun 24, 2016 7:56 pm

Probabil imi bagi in gura vorbe pe care nu le-am zis! Intelegi limba romana? Enuntul meu? Stii care-i faza cu punctele liniare fata de cele in cruce? Spor la digerat!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: back focus

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iun 26, 2016 10:28 pm

tiberiugraphy scrie:Salut,

Am un D750 si am pozat la cateva cununii cu 3 obiective diferite : Tamron 28-75, tamron 24-70 si nikon 24-70 2.8. Cu toate jumatate din pozele de grup sunt focalizate in spate. Am tras si in f/3.5 si f/4 si tot nu sunt in focus. Toate au fost trase cu AFS-S in modul spot. Grupurile au fost si de 2 persoane in acelasi plan deci nu e din cauza adancimii de camp.

Am zis ca sunt tamron urile praf.. dar si cu nikonul ala de 2000 de euro la fel.. Poate fi ceva de la aparat?


Eu aș testa cum răspunde la AF Fine tuning (cum s-a spus și mai devreme).

Dacă toate obiectivele fac fix la fel, există o setare generală.
Dacă sunt diferențe între ele, aplicați corecțiile necesare pentru fiecare în parte.
Dacă folosiți mai multe obiective Tamron e însă posibil ca aparatul să le confunde între ele (spre deosebire de cele Nikon), așa că verificați și asta.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: back focus

Mesajde tonyadams » Joi Apr 13, 2023 9:19 am

Dacă jumătate din fotografiile de grup sunt concentrate pe spate, este posibil ca problema să fie legată de setările sau tehnica de focalizare automată. În această situație, asigurați-vă că camera dvs. este setată să utilizeze toate punctele de focalizare și nu doar un singur punct de focalizare. De asemenea, luați în considerare utilizarea modului de focalizare automată continuă (AF-C) în loc de modul de focalizare automată unică (AF-S) atunci când fotografiați grupuri, deoarece acest lucru vă poate ajuta să vă asigurați că subiecții rămân focalizați. io games
tonyadams
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Apr 13, 2023 9:14 am


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron