Acum este Sâm Iun 15, 2024 11:51 pm

Articole Nikonisti.ro

SB 400

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 400

Mesajde emilclick » Joi Mar 17, 2011 8:00 pm

Desi s-a cam racit subiectul inca din ianuarie, nu pot sa nu ma bag si eu sa fac o remarca simpla. Se pare ca SB400 este foarte apreciat de un numar important de utilizatori si foarte bine vandut avand in vedere ca se produce de vreme indelungata si nu s-a renuntat inca la el. ma gandesc cu mahnire ca SB800 a iesit din fabricatie si eu imi doresc tare mult unul si nu mai gasesc nici la second hand. Nu vad de ce atata polemica cand este foarte clar ca SB400 este la fel de util si de folos unora asa cum SB600 le este indispensabil altora. De aceea sunt in fabricatie mai multe modele care sa acopere toate necesitatile. Polemica asta incepe sa semene cu cea dintre Nikonisti si Canonisti cand fiecare vrea sa-si impuna propriile convigeri despre aparatura, ajungand chiar si la replici dure sau chiar jigniri ale unui intreg grup, fara sa tina cont ca de aia sunt mai multe branduri active pe piata acum, tocmai ca sa acopere toate gusturile si chiar orgoliile. Nu este nevoie sa denigram pana la urma pe utilizatorii de aparatura entry level si sa ne dam grozavi ce muta experienta avem. Trebuie sa acceptam nivelul de implicare profesionala a ficarui individ.
emilclick
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 13, 2011 12:51 am

Re: SB 400

Mesajde cristiansergiu » Dum Mar 27, 2011 4:47 pm

SB800 a iesit din fabricatie si eu imi doresc tare mult unul si nu mai gasesc nici la second hand


poti sa gasesti la fotomarket pe foto-magazin

Acum de ce ar fi apreciat sb400-le atat de mult cred ca publicul pentru care este facut e mai mare decat al publicului pt care sunt facute blitz-urile profi. Un sb 600, 800 nu ia decat cei care scot bani din fotografie pe cand un sb 400 si-ar lua orice amator sa se mandreasca si el ca are un flash extern desi in comparatie cu flashul integrat nu cred ca face foarte mult.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: SB 400

Mesajde LiviuP » Lun Mar 28, 2011 9:09 am

cristiansergiu scrie:Acum de ce ar fi apreciat sb400-le atat de mult cred ca publicul pentru care este facut e mai mare decat al publicului pt care sunt facute blitz-urile profi. Un sb 600, 800 nu ia decat cei care scot bani din fotografie pe cand un sb 400 si-ar lua orice amator sa se mandreasca si el ca are un flash extern desi in comparatie cu flashul integrat nu cred ca face foarte mult.


Aici te contrazic, cred ca sunt destui fotografi amatori de acest forum care si-au luat SB600 si nu scot bani din fotografie (eu sunt unul dintre ei). Daca te uiti putzin la diferentele intre SB400 si SB600 este evident de ce al doilea este preferabil primului si de ce merita diferenta de bani. Si nu cred ca un pasionat de fotografie isi ia un flash extern ca sa se mandreasca cu el ci pentru a-si imbunatati calitatea fotografiilor, nu?.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: SB 400

Mesajde Sabina » Lun Mar 28, 2011 9:19 am

Problema gen "un anumit produs nu este destinat decât celor ce fac bani din fotografie" e perfect relativă la bugetul fiecăruia şi la modul în care fiecare priveşte fotografia. Presupun că pentru cristiansergiu nu este o investiţie care să se amortizeze corect în timp un SB-600, comparativ cu ce ar putea el oferi unui amator.

Eu sunt de părere că un SB-600, sau mai actualul SB-700 sunt utile oricui vrea să înveţe mai multe despre lumini şi iluminare, şi oferă mai multe decât un SB-400 din mai multe puncte de vedere - începând de la modul în care acesta poate fi adjustat, şi continuând cu opţiunile pe care acesta ţi-l oferă.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: SB 400

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 28, 2011 11:08 am

Acum ca Sabina si LiviuP au lamurit majoritatea nonsensurilor debitate de cristiansergiu, mie nu mi-a mai ramas decit sa ma ocup de:
cristiansergiu scrie:in comparatie cu flashul integrat nu cred ca [SB400] face foarte mult

SB400 face suficient de mult in comparatie cu flash-ul integrat al unui aparat entry-level: are un numar director mult mai mare si permite iluminarea indirecta a subiectului.

Problemele lui SB400 sint de alta natura: ofera mult prea putin in raport cu concurenta (Nissin 466 si 622) sau e mult prea scump in raport cu concurenta (Metz 24, Nissin 28). In plus, fata de toate flash-urile mentionate aici, are inconvenientul de a fi dezvoltat pe orizontala si nu pe verticala. Asta inseamna ca reflectorul este prea aproape de obiectiv, chestie care predispune la ochi rosii atunci cind e folosit in iluminare directa.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde criscc » Vin Apr 15, 2011 8:59 am

SB-400 mai are si un alt dezavantaj. Nu poate fi folosit in mod manual decat pe D40x. Cu restul camerelor poate fi folosit doar in mod i-TTl
criscc
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 01, 2010 8:33 am
Localitate: Ploiesti

Re: SB 400

Mesajde LiviuP » Vin Apr 15, 2011 5:54 pm

criscc scrie:SB-400 mai are si un alt dezavantaj. Nu poate fi folosit in mod manual decat pe D40x. Cu restul camerelor poate fi folosit doar in mod i-TTl


Pe bune? Inseamna ca pana si flash-ul integrat este mai bun din acest punct de vedere!
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: SB 400

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 16, 2011 12:04 am

LiviuP scrie:
criscc scrie:SB-400 mai are si un alt dezavantaj. Nu poate fi folosit in mod manual decat pe D40x. Cu restul camerelor poate fi folosit doar in mod i-TTl

Pe bune?

Greu de spus, fara posibilitatea de a-l testa pe aparate entry-level mai noi. Pagina de compatibilitate de pe site-ul Nikon citeaza modul M doar la D40 si D40x, dar aparate entry-level mai noi nu apar deloc pe pagina aia, care nu a mai fost adusa la zi de pe vremea lui D300.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 400

Mesajde criscc » Lun Apr 18, 2011 8:11 am

Scuze ptr dezinformare . incercat pe D90 si merge si in mod manual. Cand este atasat optiunea e2 trece pe optional flash unde poate fi trecut pe manual.
criscc
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 01, 2010 8:33 am
Localitate: Ploiesti

Re: SB 400

Mesajde mardum » Lun Iun 27, 2011 9:35 am

SI pe D80 merge manual.
D80 | 18-135 + Kenko Skylight | 55-200VR | 50mm f/1.8D | SB-400 | ML-L3 | Hama Tripod Star 63 | Case Logic SLRC4
Avatar utilizator
mardum
 
Mesaje: 90
Membru din: Mar Apr 06, 2010 11:51 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron