Acum este Sâm Mai 18, 2024 12:13 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5000 , SB-600 vs Wireless Flash Trigger

Blituri externe de la Nikon

Nikon D5000 , SB-600 vs Wireless Flash Trigger

Mesajde Luchian » Mie Aug 03, 2011 4:24 pm

Salut,

Am un Nikon D5000 si momentan un SB-600 (pe viitor ma intereseaza sa-mi cumpar si un SB-900). Ma intereseaza ce Wireless Flash Trigger recomandati astfel incat cand imi voi lua SB-900 sa nu trebuiasca sa cumpar din nou set telecomanda+declansator, sa pot cumapra doar declansatorul. Am vazut la F64 "Micnova Wireless Flash Trigger MQ-FT-N - telecomanda si declansator wireless Nikon" dar au numai set ( link magazin online )

Vreo idee?
Merci,
Luchian
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Noi 24, 2010 2:55 pm

Re: Nikon D5000 , SB-600 vs Wireless Flash Trigger

Mesajde Mircea L » Sâm Mar 10, 2012 8:52 am

Desi therad-ul are o vechime mare si cred ca problema a fost rezolvata de mult, am sa scriu si eu. Folosesc un D5000 cu un SB700 offcamera, cu ajutorul setului Hahnel Combi TF.
*Sincronizarea pana la 1/200 se face perfect (pana acolo ma ajuta aparatul, pt ca nu am functia autoFP asa cum are D90 sau alte aparate mai dotate).
**Trebuie stiut ca triggerul functioneaza doar cu blitul pus in Manual Mode, desi nu o vad ca pe un impediment - nu stiu cat de tare ar ajuta TTL intr-o situatie in care vrei sa te joci cu lumina dupa bunul plac.
*** Am testat triggerul in casa, distanta de aprox 10m, si aparatul nu se "vedea" direct cu triggerul. A declansat.
****O ia razna si devine inutilizabil cand mor bateriile (acumulatorii) din trigger (receptor), fiind dotat cu 2x AAA (folosesc Maha Powerex 1000mAh. Bateria din emitator e pacatoasa si ea, e de tip CRxxxx (pastila, ca bateria de CMOS din calculatoare). Sistemul este insa fiabil. Dupa 400 de cadre aprox a dat primele semne de oboseala.
***** Blitul sta f bine pe receptor, insa receptorul are patina din plastic si se blocheaza cu rotita - ATENTIE - pe talpa blitului, cel putin in cazul talpii furnizate cu SB700 NU sta bine, poate aluneca de pe ea su tot cu blitz. Pentru prinderea pe stand sau trepied, e ok. Veti observa o flexibilitate a plasticului, dar daca e manevrat cu bun simt, nu sunt probleme.

In curand imi voi lua inca 2 blitz-uri (fie 2x SB600 second, fie 2x Metz 36C2 - dar astea nu au putere reglabila) si inca 2 receptoare identice cu ceea ce am. Revin cu noi stiri dupa achizitie si testare.
Numai dupa ce ultimul copac va fi taiat;Numai dupa ce ultimul rau va fi otravit;Numai dupa ce ultimul peste va fi prins;Numai atunci vom descoperi ca banul nu poate fi mancat.
http://desenculumina.wordpress.com/
Avatar utilizator
Mircea L
 
Mesaje: 92
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:21 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori