Acum este Joi Mar 28, 2024 11:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Blituri externe de la Nikon

Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde CalinMihail » Lun Dec 23, 2013 10:55 pm

Buna ziua,
Ma confund cu o problema. Nu reusesc sa delcansez Blitzul folosind flashul unui D700 in modul commander mode fara sa declanseze si blitzul de pe camera.
Chiar daca setez pentru "built in flash" la mode cele doua liniute "--" tot se declanseaza impreuna cu SB-700.
Gresesc eu cu ceva? Este vreo setare pe care nu o gasesc?
De asemenea vad ca este o intarziere intre momentul in care apas si momentul declansarii, timp in care se aprinde si AF assist illuminator.
Poate cineva cu mai multa experienta a intaminat aceeasi problema si a gasit o rezolvare?
Multumesc.
CalinMihail
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 22, 2012 2:38 pm
Localitate: Iasi

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde gabyte00 » Lun Dec 23, 2013 11:00 pm

Nu ai nici o problema. CLS înseamnă ca flashul de pe camera comandă flashul remote. Cum vrei sa-l comande dacă nu se aprinde?

Dacă e setat pe -- el se aprinde doar ca sa comande, dar nu îţi apare în poza finală.

Delay-ul vine de la această comunicare între flashuri.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde moaartea » Lun Dec 23, 2013 11:46 pm

gabyte00 scrie:Dacă e setat pe -- el se aprinde doar ca sa comande, dar nu îţi apare în poza finală.


teoretic da, TEORETIC nu ar influenta expunerea....dar ce e teoretic nu e intotdeauna valabil in practica...

blitzul de pe aparat comunica prin flashuri cu celelalte blituri din sistemul CLS, le spune la fiecare la ce putere sa declanseze si cand sa declanseze, problema e ca atunci cand le spune la celalte blituri cand sa declanseze ele declanseaza instantaneu, si deci si lumina la blitul de pe camera e luat in considerare in expunerea finala.

mai greu cu exprimarea asta in romana, dar sper ca m-am facut inteles: totdeauna folosind blitul de pe camera impreuna cu CLS o sa ai in expunerea finala ca si cum puterea la blitul de pe camera e cea mai mica (1/64 sau 1/128 parca,nu mai restin exact valoarea) si asta O SA INFLUENTEZE poza finala.

ca sa scapi de acest chin, daca folosesti la interior CLS-ul, poti sa pui o foaie alba sau altceva care sa blocheze blitul de pe camera sa se duca in tavan sau oriunde sa nu lumineze cadrul care vrei sa il luminezi. eu asa faceam, pana sa am mai multe blituri si sa pun unu pe camera care le poate comanda pe celalalte si atunci puneam bounce din tavan si nu imi influenta deloc expunerea.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 24, 2013 2:06 am

CalinMihail scrie:Buna ziua,
Ma confund cu o problema. Nu reusesc sa delcansez Blitzul folosind flashul unui D700 in modul commander mode fara sa declanseze si blitzul de pe camera.
Chiar daca setez pentru "built in flash" la mode cele doua liniute "--" tot se declanseaza impreuna cu SB-700.
Gresesc eu cu ceva? Este vreo setare pe care nu o gasesc?


Este normal. În general la distante de peste 1m nu va influenta expunerea, dar dacă vă deranjează puteti folosi un Nikon SG-3ir.

CalinMihail scrie:De asemenea vad ca este o intarziere intre momentul in care apas si momentul declansarii, timp in care se aprinde si AF assist illuminator.
Poate cineva cu mai multa experienta a intaminat aceeasi problema si a gasit o rezolvare?


Sigur, este suficient să anulati optiunea „anti ochi rosii”.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde CalinMihail » Mar Dec 24, 2013 11:22 am

Multumesc tutror pentru raspunsuri.
Am facut poze comparative, si flash-ul camerei cam influenteaza imaginea.
Pana la urma tot un triger radio va fi solutia.
CalinMihail
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 22, 2012 2:38 pm
Localitate: Iasi

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 24, 2013 11:33 am

CalinMihail scrie:Multumesc tutror pentru raspunsuri.
Am facut poze comparative, si flash-ul camerei cam influenteaza imaginea.
Pana la urma tot un triger radio va fi solutia.


Deci, folositi flash-ul integrat doar pentru comandă (--). Dacă e în TTL e normal să-si aducă o contributie semnificativă la expunere.

Dacă vreti radio cu aceeasi functionalitate, vă trebuie Phottix Odin (articol aici) sau Pixel King pro (de testat mai întâi), deci o investitie semnificativă.

Depinzând de scop, eu folosesc atât sincronizarea optică simplă (SU4), cea optică avansată (CLS) sau radio (Phottix Odin si/sau Strato II).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde CTz » Mie Ian 29, 2014 3:22 pm

Stiti care e cel mai ieftin adaptor SG-3ir ? Un "disc" dintr-un floppy vechi :) Garantez ca merge :D Lasa numai IR-ul sa treaca, si asta este ce iti trebuie pentru CLS ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Ian 29, 2014 4:17 pm

CTz scrie:Stiti care e cel mai ieftin adaptor SG-3ir ? Un "disc" dintr-un floppy vechi :) Garantez ca merge :D Lasa numai IR-ul sa treaca, si asta este ce iti trebuie pentru CLS ...


Merge si cu un capăt voalat/developat de film negativ color :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde AdrianModelis » Lun Mar 17, 2014 12:52 pm

Realitatea este ca daca e setata corect intensitatea blitului de pe camera este insesizabila in fotografie, chiar daca in momentul capturii blitul de pe camera 'lumineaza'. (daca esti in interior poti tine chiar mana in fata blitului, lumina reflecata din tavan/pereti va ajunge la senzorul SB700 pentru a-l declansa corect).
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Problema declansare SB700 off camera folosind CLS

Mesajde CTz » Lun Mar 17, 2014 1:46 pm

Da si nu. Depinde ce fotografiezi. Daca obiecte de sticla sau lacuite, si in camera este intuneric, ai sa ai o surpriza cateodata...

Dar depinde de la caz la caz...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron