Acum este Joi Mar 28, 2024 6:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Declansare blitz non Nikon

Blituri externe de la Nikon

Declansare blitz non Nikon

Mesajde Lau.tm » Joi Ian 31, 2019 9:17 pm

Salutare tuturor,
Este posibila declansarea radio a unui blitz Metz 48 dedicat Olympus/Lumix de la un D7200? Acest blitz mi-a ramas de la aparatul anterior.
Multumesc
Lau.tm
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 31, 2019 9:12 pm

Re: Declansare blitz non Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 01, 2019 9:07 pm

Se poate folosi blitz-ul numai in mod manual, mod ce utilizeaza numai pinul central al patinei. TTL-ul va fi inutilizabil ca si celelalte facilitati specifice Nikon (HSS).
Atentie: modul manual pentru blitz trebuie setat pe MANUAL si in aparat si pe blitz.
Puterea de declansare se stabileste din blitz; teoretic ar trebui sa se poata seta puterea si din aparat, dar nu garantez ca protocolul de comunicare va functiona ... e de incercat totusi (chiar sunt si eu curios daca e posibil pentru ca nu am utilizat aceasta combinatie).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declansare blitz non Nikon

Mesajde Lau.tm » Vin Feb 01, 2019 10:42 pm

Multumesc de raspuns. Asta inseamna ca pot sa imi iau orice marca de declansatoare radio compatibile Nikon, corect?
Aveti o recomandare pentru declansatoare?
Lau.tm
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 31, 2019 9:12 pm

Re: Declansare blitz non Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Feb 02, 2019 8:47 am

Orice declansator radio va functiona in mod manual si va declansa blitzul.
Cat priveste achizitia declansatoarelor asta ramine optiunea ta: daca vei folosi exclusiv blitzul actual (pt. Olympus) e inutil sa cumperi declansatoare TTL pentru ca nu vei folosi facilitatea; daca vei trece pe alte blitzuri Nikon sau lampi de studio ar fi bine sa cumperi declansatoare TTL/HSS ...

Ca marca eu recomand PocketWizzard, dar pare ca si chinezariile isi fac treaba destul de bine la un pret mai mic ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori