Acum este Joi Mar 28, 2024 9:19 pm

Articole Nikonisti.ro

Schema lumini biserica nunta/botez

Blituri externe de la Nikon

Schema lumini biserica nunta/botez

Mesajde Daniel P » Vin Feb 22, 2019 7:06 pm

Salutari,

Sunt nou aici si imi cer scuze daca deschid un topic pe acelasi subiect, dar am si eu nevoie de putin ajutor.
Sunt fotograf la majorate in special si am avut si ceva nunti si botezuri.
As avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu pozitionarea blitz-urilor in biserica, atat la nunti cat si la botezuri.

In mare, o idee im-am facut, dar as vrea sa aprofundez. Da, trebuie sa incerc, sa experimentez, dar nu as vrea sa ma joc cu evenimentul omului/oamenilor.

In principiu eu setez cam asa : 2 umbrele de tipul shoot through in stanga/dreapta altar ridicate cam la 3m, putin intoarse spre miri cu blitzul la o putere de 1/64 -1/32 fiecare blitz, zoom undeva la 30 pe fiecare blitz, un blitz in spatele bisericii, in zona usii, cu o putere tot cam 1/64 - 1/32 dar la acesta zoom de 70, fara modificator, inclinat la 45 grade direct spre altar si in caz de orice, un blitz pe aparat cu bounce pe el. ISO intre 2500-3200, timp de expunere undeva la 125-160 si o diafragma in jur de 2 - 2.8. Credeti ca ar trebui sa mai adaug un blit in spate orientat ca si primul, sau sa fac bounce cu acestea in perete cumva?

La botez am ceva batai de cap deoarece toata ceremonia se desfasoara in mai multe parti ale bisericii.

Imi puteti lasa niste sfaturi cu privire la ce imbunatatiri as putea sa fac? Si de asemenea, ceva configurari pentru botez astfel incat sa am lumina constanta pe toata perioada ceremoniei?

Desigur, reglez expunerea pentru fundal, intunec cu 2 opriri si apoi adaug flash dupa necesitati, in cazul nuntii, unde totul se intampla cam in acelasi loc. Dar la botezuri, aici am nevoie de ajutorul vostru..

Va multumesc frumos,
Daniel.
Daniel P
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 22, 2019 5:21 pm

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori