Acum este Lun Iun 17, 2024 7:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde Liviu » Joi Oct 13, 2011 5:00 pm

Vreau sa invat sa fac fotografie de produs (o sa deschid un mic shop online si o sa imi fac singur pozele) si mi-am luat de 2 zile setupul de mai jos la recomandarea celor de la F64:

- trepied - link magazin online
- Nikon D90 - link magazin online
- Obiectiv macro - link magazin online
- Filtri de polarizare Hoya - link magazin online
- lumini Elinchrom D-Lite IT 4 To Go Set - link magazin online

Am mai platit si cursul de initiere in DSRL de la F64, insa o sa aibe loc la inceputul lui Noiembrie. Pana atunci am citit manualul aparatului si ceva tutoriale/forumuri pe internet.

Cu alte cuvinte sunt deocamdata in ceata, e foarte multa informatie de procesat si nu reusesc sa extrag esenta :roll: deci m-am gandit sa solicit un pic de ajutor, macar pana la curs. Precizez ca voi poza produse mici (esarfe, curele, bijuterii).

Ce imi este neclar in acest moment:
- ce fel de fundal alb sa aleg? La f64 nu aveau un stoc cort si sincer ma gandesc sa evit folosirea lui din motive de sifonare si murdarire usoara. Am incercat sa fac niste poze pe hartie A4, insa fundalul nu a iesit alb curat, asa cum imi doresc.
- care ar fi distanta fizica recomandata intre obiectiv si obiect ?
- cam ce setari de baza sa folosesc ? (ISO, timp de expunere, F). De fapt asta e buba mea cea mai mare, nu reusesc si pace sa obtin o poza clara pe un fundal alb curat chiar la un produs care nu reflecta lumina (gen esarfa)

Are cineva bunavointa de a-mi oferi cateva sfaturi ?
Multumesc anticipat.
Liviu
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 11, 2011 5:05 pm

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde DannyMC » Joi Oct 13, 2011 6:12 pm

Liviu scrie:Ce imi este neclar in acest moment:
- Am incercat sa fac niste poze pe hartie A4, insa fundalul nu a iesit alb curat, asa cum imi doresc.
- care ar fi distanta fizica recomandata intre obiectiv si obiect ?
- cam ce setari de baza sa folosesc ? (ISO, timp de expunere, F). De fapt asta e buba mea cea mai mare, nu reusesc si pace sa obtin o poza clara pe un fundal alb curat chiar la un produs care nu reflecta lumina (gen esarfa)

-Incearca un WB custom, sau prin setarea temperaturii de culoare.
-Nu exista distanta "recomandata"! Distanta va fi in functie de compozitia imaginii, pana la distanta minima de focalizare a obiectivului. Care se masoara de la obiectul fotografiat pana la planul senzorului.
-Daca fotografiezi de pe trepied, pastreaza ISO la valoare cat mai mica, iar diafragma o vei alege in functie de campul de profunzime dorit. Incearca focalizarea manuala este posibil ca aparatul sa aiba probleme cu focalizarea pe un subiect fara muchii si contraste (esarfa) pus pe un fundal alb. Foloseste telecomanda sau declansarea intarziata pentru a evita miscarea aparatului prin apasarea butonului de declansare.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde Liviu » Joi Oct 13, 2011 6:46 pm

Multumesc, DannyMC.

Am inceput sa fac deja poze la ISO 200 si ies ok la modul ca fundalul (o foaie de hartie reciclata, nu e alb pur) iese mult mai alb. Am retinut ideea cu declansarea intarziata, am sa caut prin manual sa vad cum se face asta. La fel, am sa vad cum se face setarea temperaturii de culoare, acum obtin culori "spalacite".
Liviu
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 11, 2011 5:05 pm

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde c6t9 » Joi Oct 13, 2011 7:16 pm

Pentru coala de hârie albă trebuie să supraexpui pe la +1EV sau după caz. Atenție evident și la WB în funcție de luminile pe care le folosești.

Nu mi-e clar la ce produse faci foto mai exact (eșarfă pe o coală A4?!?!), dar dacă nu ai vrut cort (cea mai simplă și facilă soluție), atunci cumpără un fundal și suportul aferent (sau poți face tu unul). Din punctul meu de vedere ai dat mult pe lumini, desi nu cred că era absolut necesar sau din ce-mi dau seama nu era necesar.

Setări de bază nu există, deși o chestie precum coala de hârtie ar putea fi considerată o chestie de bază. La DSLR te adaptezi de la cadru la cadru, în funcție de ce vrei să prinzi în imagine, de condițiile existente, de posibilitățile aparatului etc.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde Liviu » Joi Oct 13, 2011 7:25 pm

Esarfa e cel mai usor de pozat comparativ cu ceva cu pietre. Inca nu sunt multumit de imaginea de mai jos, parca nu are "claritate", desi fundalul este acceptabil din punctul meu de vedere.

Cu ce as putea sa o imbunatatesc ?

Imagine.
Liviu
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 11, 2011 5:05 pm

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde DannyMC » Joi Oct 13, 2011 8:38 pm

Ce te nemultumeste la imaginea de mai sus?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde Liviu » Joi Oct 13, 2011 9:28 pm

As vrea sa elimin umbrele din laterale si as vrea ca imaginea sa fie mai sharp, atat in fata cat si (o idee mai mult) in spate.
Liviu
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 11, 2011 5:05 pm

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde sorinsava » Joi Oct 13, 2011 9:53 pm

Ce ai luat acolo vine vreo 8000ron nu?
Sa le stapanesti sanatos insa e ca si cum ai da cu tunul dupa muste, in special blitzurile. Mult timp o sa treaca sa-ti amortizezi investitia asta.

Daca intrebai inainte eu ti-as fi recomandat, pentru ce spui ca ai nevoie, un p&s mai scump, mai exact calitate buna a imaginii + controale complet manuale si vreo 2 lampi cu lumina continua relativ mici.
Daca te uiti pe net o sa vezi ca pozele pt magazine, genul cum ai pus exemplu, se fac in majoritatea cazurilor cu aparate cu senzori mici. Calitatea imaginilor e f buna la iso 100 si oricum poza pe site e mica, nu exista problema cu clar/neclar ca mai sus, nu prea au parti mecanice care sa se uzeze la fiecare poza, poti sa le controlezi la fel de bine de pe calculator, nu necesita suport/trepied scump, ecranul se roteste etc. Problemele se rezolva cel mai bine/repede/ieftin cu uneltele potrivite.

Tie nu iti ramane decat sa citesti pe aici http://www.tabletopstudio.com/HowTo_page.html
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde Liviu » Vin Oct 14, 2011 8:55 am

sorinsava, am inteles considerentele de ordin financiar, no problem. Una peste alta linkul tau este este excelent, multumesc pt asta.

Hai sa revenim la poza, ce sa ii fac sa obtin un sharp mai bun ?
Cu umbrele aproape am rezolvat-o, erau niste reflexii de la o canapea rosie din apropiere.
Liviu
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Aug 11, 2011 5:05 pm

Re: Setari de baza D90 pt fotografia de produs

Mesajde bogdi12001 » Vin Oct 14, 2011 9:25 am

Cred ca ai putea sa micsorezi diafragma ca sa maresti campul de profunzime pt. ca partea din spate a bratarii este blurata putin. Si mai joaca-te cu amplasarea luminilor sa elimini umbrele pe cat posibil.
Nikon D70S + nikon 18-70 1:3.5-4.5G ED DX + Nikon AF 50mm f/1.8D + Sb 600
http://www.f64.ro/f421171/
https://picasaweb.google.com/113318970021621653656
bogdi12001
 
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iul 13, 2010 6:51 pm

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron