Acum este Joi Mar 28, 2024 4:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Tudor_dx » Mie Aug 29, 2012 9:28 am

Prima parte a tutorialului despre sistemul de focalizare automata de la Nikon. Partea a doua va trata toate combinatiile dintre modul declansare, modul de focalizare si modurile zona si cele mai bune solutii pentru orice situatie fotografica.

Partea I poate fi citita aici.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Merlin » Sâm Sep 01, 2012 8:02 am

Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Sep 01, 2012 11:42 am

Buna exemplificarea!
Cred ca ar merge si mai bine (pentru exemplificarea urmaririi focusului 3D) un time-lapse cu mai multe imagini.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde dans » Dum Oct 14, 2012 3:12 am

salutare
o intrebare de incepator. tot citesc despre modurile de focalizare. cam toate se refera la detectarea subiectului, static, in miscare, manual, automat, etc. Pe mine ma intereseaza focalizarea a absolut totul ce este in imagine, nu doresc detectarea nici unui subiect in detrimeniul altor zone deoarece vreau sa fotografiez picturi, iar la toate aparatele care le am avut, pe absolut orice setari marginile si mai ales colturile picturii nu mai sunt focalizate indeajuns ceea ce a fost extrem de enervant. Acum, testez un d5000 si un d 5100 si observ aceeasi problema dar la o scala mult mai mica. am urmarit tutorialele de focalizare si tot ceea ce vad sunt doar optiuni pentru detectarea subiectului, Va multumesc pentru timpul acordat si as fi recunoscator pentru cateva sfaturi de a seta astfel de aparate pentru a fotografia picturi fara a pierde claritatea in nici o zona de margine. Elementele de baza le stiu, iso mic, lumina, trepiedul, declansarea cu intarziere etc.
dans
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Oct 14, 2012 3:03 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde DannyMC » Dum Oct 14, 2012 6:46 am

Nu exista ce vrei tu. Focalizarea intr-o fotografie se face pe un plan, paralel cu senzorul. Doar acolo claritatea va fi maxima si va descreste in fata si in spatele acestui plan formand campul de profunzime. Poti mari acest camp inchizand diafragma dar la fotografierea de aproape DoF-ul nu creste spectaculos nici la diafragme foarte inchise. Daca in cazul tau tabloul este aliniat perfect paralel cu planul senzorului totul va iesi clar. Daca nu vor aparea zone clare acolo unde planul de focalizare intersecteaza subiectul si zone neclare.Dar din ce spui eu cred ca problema ta este la obiective, cele mai ieftine sufera de acest fenomen de reducere a claritatii din centru catre colturile imaginii. Poti incerca deocamdata sa fotografiezi cu o diafragma mai inchisa, fenomenul se atenueaza oarecum.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde dans » Dum Oct 14, 2012 11:43 pm

Multumesc mult pt raspuns. Am testat D 5100 zilele acestea, detaliul este bun pt iso mic, dar nu extraordinar si are totusi o mica tendinta de a piede focusul pe margini.(ma refera la fotografierea unui tablou) M am jucat cu diafragma atunci putin , dar au iesit poze f intunecate. Astazi am testat si doua compacte mai ieftine de la Nikon l 310 si l800, detaliu chiar f bun de aproape, usoara tendinta de pierdere a focusului doar in zonele mai intunecate ale marginilor, dar cand am pozat tabloul de la o distanta putin mai mare, cam 1 metru a aparut un noise oribil. Nu ma asteptam de la un compact de 12 mil. sa se comporte astfel avand in vedere ca un fuji mult mai ieftin nu facea asemenea probleme (avea el alte probleme ) Imi pare rau ca nu am testat d 5100 de la o distanta mai mare. Decizii, decizii.. :)
multmesc pt raspuns inca o data, toate cele bune!
dans
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Oct 14, 2012 3:03 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde dans » Lun Oct 15, 2012 12:10 am

revin cu o intrebare scurta, poarte ma ajutati, ca sa nu mai deschid alt topic :) In modul live preview pe lcd (ma refer la d 5100 precum si alte modele care am vazut ca au acelasi afisaj), pot sa scot banda de jos neagra cu detaliile setarilor care "mananca" din imaginea live? Ma intereseaza pentru ca este important sa vad toate cele 4 margini cand cadrez, deci si marginea de jos, iar cei de la shop desi f informati, nu au stiut sa mi raspunda iar eu nu am avut destul timp sa caut. Va multumesc anticipat!
dans
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Oct 14, 2012 3:03 am

Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Mankid40 » Lun Oct 15, 2012 12:49 am

Apasa pe pe butonul cu cu patru sageti, apasa in jos sau in sus pana ajungi la afisajul dorit!


Sent from my iPad using Tapatalk HD!
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 15, 2012 9:20 am

dans scrie:Multumesc mult pt raspuns. Am testat D 5100 zilele acestea, detaliul este bun pt iso mic, dar nu extraordinar si are totusi o mica tendinta de a piede focusul pe margini.(ma refera la fotografierea unui tablou) M am jucat cu diafragma atunci putin , dar au iesit poze f intunecate. Astazi am testat si doua compacte mai ieftine de la Nikon l 310 si l800, detaliu chiar f bun de aproape, usoara tendinta de pierdere a focusului doar in zonele mai intunecate ale marginilor, dar cand am pozat tabloul de la o distanta putin mai mare, cam 1 metru a aparut un noise oribil. Nu ma asteptam de la un compact de 12 mil. sa se comporte astfel avand in vedere ca un fuji mult mai ieftin nu facea asemenea probleme (avea el alte probleme ) Imi pare rau ca nu am testat d 5100 de la o distanta mai mare. Decizii, decizii.. :)
multmesc pt raspuns inca o data, toate cele bune!



Ce intelegi prin "a pierde focusul". Te referi cumva la faptul ca nu ai tot tabloul clar? Daca ai fotografiat in lumina de bec (mai ales cu aparatul setat pe auto), e normal sa ai zgomot. Cred ca ar fi util sa arunci un ochi pe articolele de pe nikonisti (asta te intereseaza cel mai mult) si pe cursul live al domnului Grozescu.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tutorial: Sistemul de focalizare automata Nikon

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 15, 2012 10:49 am

dans scrie:Am testat D 5100 zilele acestea, detaliul este bun pt iso mic, dar nu extraordinar si are totusi o mica tendinta de a piede focusul pe margini.(ma refera la fotografierea unui tablou)


Fotografierea tablourilor este mai complexă decât pare la prima vedere.

Ce spuneti dumneavoastră se referă la obiectiv, nu la aparat.

Deci, cu ce obiectiv ati încercat (la ce focală dacă e zoom) si la ce diafragmă ?

Apoi, în ce fel de lumină, trepied sau nu, si timpul de expunere.

Sau, mai simplu, puneti o imagine care să aibă si datele în EXIF.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron