Acum este Joi Mar 28, 2024 10:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde christistanciu » Mar Dec 24, 2013 10:01 pm

Buna,

sunt incepator in fotografie digitala. Eu am renuntat la Minolta cu film dia (pentru ca era enorm de scump) si as dori sa imi incerc norocul cu un D3100 pentru inceput.

Am cateva neclaritati la DSLR:
1. pentru fotografie in pestera (unde mergi si dai blituri si pui lampi in locurile in care te intereseaza) pot sa il fac pe D3100 sa tina obiectivul deschis pana ma joc eu cu lumina? La Minolta era declansatorul acela dragut pe care il blocam si apoi imi faceam de cap.

2. pot sa imi setez eu manual timpi de expunere, apertura etc fara sa fiu conditionat de soft?
3. cat de important este functia VR la un obiectiv? exista o diferenta financiara semnificativa intre a avea VR sau nu.

Va multumesc.
christistanciu
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 29, 2012 10:33 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde moaartea » Mar Dec 24, 2013 10:17 pm

1- cam da : poti maxim 30 secunde, peste 30 secunde iti trebuie un declansator extern care sa aiba functia bulb si sa tina shutter-ul deschis cat vrei tu.

eu la un d5100/5200/600 am gasit un work around: cu o telecomanda dinaia wireless ieftina care in general vine cu aparatul, pui aparatul pe modul bulb si la declansare selectezi modul in care functioneaza telecomanda,. cand apesi prima data pe butonul de ta telecomanda atunci ti se incepe expunerea, si cand apesi a 2-a oara se inchide.

eu nu folosesc asa ceva aproape niciodata, asa ca nu stiu daca si la restul aparatelor e la fel sau nu - trebuie incercat eu am incercat pe acestea si functioneaza...cred ca si pe d3x00 functioneaza la fel.

2- LOGIC CA DA - pe modul manual

3- depinde...daca vrei timpi lungi din mana atunci e ff important(ex: 1/4 - 1/15- asta la un wide)...daca fotografiezi cu trepiedul poti sa ai timpi oricat de lungi.... depinde ce fotografiezi: daca subeictul se misca vr-ul nu te ajuta asa mult...daca poti sa pui un trepied - ex peisaje noaptea/seara si nu numai - vr-ul nu te ajuta, dar vr-ul e foarte important daca ai un tele !!! altfel la un tele vei fi nevoit sa folosesi 1/160-1/300 ca sa nu ai miscare datorita miscarii camerei
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde christistanciu » Mar Dec 24, 2013 11:45 pm

Multumesc mult pentru explicatii, au fost de ajutor. Poti dezvolta te rog ideea cu telecomanda?
christistanciu
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 29, 2012 10:33 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde moaartea » Mie Dec 25, 2013 12:03 am

am cautat pe net...si se pare ca d3100 nu e compatibil cu telecomanda care ziceam eu... link magazin online Nikon ML-L3 e compatibil cu d3000 si 3200 dar nu si cu 3100...


pe d3100 poti folosi asa ceva: Pixel RC-201/DC2 cauta pe f64 si ai sa il gasesti
Ultima oară modificat de moaartea pe Mie Dec 25, 2013 12:08 am, modificat 1 dată în total.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 25, 2013 12:07 am

christistanciu scrie:Multumesc mult pentru explicatii, au fost de ajutor. Poti dezvolta te rog ideea cu telecomanda?


Există si telecomenzi pe fir, inclusiv cu blocare pentru timpi foarte lungi, ex. Nikon MC-DC2, dar trebuie verificată compatibilitatea (în manualul aparatului).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde obama » Lun Ian 27, 2014 7:17 am

Referitor la intrebare initiala cu luna, nu consider ca merita sa vorbim despre tipul asta de fotografie fara sa implicam si un telescop. Si aici deja vorbim de astrofotografie, un domeniu superincitant. Fotografia de jos a fost facuta prin telescop cu cel mai mic ocular posibil sa nu pierd din contrast si claritate. In orice caz, regula de baza cand folosim obiective foto este sa subexpunem pt ca lumina lunii e destul de puternica si numai asa putem sa captam detaliile (muntii)
Fişiere ataşate
 576958_185251544931504_192903817_n.jpg
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde carsound » Mar Apr 08, 2014 10:33 pm

salutare,
sunt incepator in ale fotografiatului , am un nikon 3200 si vreau sa fotografiez niste produse, electronice in special , de dimensiuni aproximative 20 x 20 x 10 cm. Am un obiectiv 18-55 pentru acest aparat. M-am gandit sa imi cumpar un cort pentru a avea un fundal bun si pentru a avea o lumina uniforma.
Va rog sa imi dati niste sfaturi in legatura cu ce obiectiv ar trebui sa imi iau si ce setari este indicat sa fac pentru aceste fotografii pe care vreau sa le fac. Imi trebui neaparat trepied ?

va multumesc
carsound
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 09, 2014 8:11 am

Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde AdrianModelis » Mar Mai 06, 2014 9:55 am

O luna frumoasa se poate obtine de la 400 mm cu spot-metering...
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde DarkSkyChaser » Lun Aug 25, 2014 8:43 pm

Am realizat ceva fotografii ieri si am zis sa editez un dupa care sa le urc the Before and After poate aveti ceva sfaturi.
Fişiere ataşate
 Editat pt forum.jpg
 Original pt forum.JPG
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron