Acum este Joi Mar 28, 2024 1:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde obama » Vin Ian 02, 2015 1:59 am

Depinde foarte mult de timpul si spatiul pe care o sa-l ai. Daca o sa fii incomodat de lumea si nici nu ai prea multa experienta cel mai bine folosesti ttl dar eu am experimentat cu GN in ultima vreme si pot spune ca nici nu se compara cu ttl mai ales in situatii mai deosebite. In orice caz, daca timpul o sa fie o problema pur si simplu pui pe ttl si tragi rafale, vezi sa ai baterii noi la flash si sa tragi RAW.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde mariomar » Vin Ian 02, 2015 3:54 pm

Dar af-c poate da rezultate mai bune decat af-s?
mariomar
 
Mesaje: 149
Membru din: Dum Dec 18, 2011 8:12 am

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde moaartea » Vin Ian 02, 2015 7:51 pm

mariomar scrie:Dar af-c poate da rezultate mai bune decat af-s?

daaaaaaaaa

cineva msi sus zicea ca la biserica la botez sa pui afs. eu iti spun din experienta ca daca faci asa o sa ai unu cel muult 2 cadre cu copilul cand il baga in apa. si din alea 1-2 risti sa fie neclare...daca pui f8 o sa fie clare ca ai dof mare dar poate nu vrei sa ai asa mare diafragma...poate mai vrei sa prinzi si putin din atmosfera din biserica...si chiar daca e clar focalizat si ai dof mare daca copilul are in fractiunea aia de secunda mana sa ii acopere fata, sau are ochii inchisi sau mai rau un ochi inchis si unu deschis atunci ce faci...ca nu e cea mai buna ipostaza in care il puteai surprinde...

am intalnit caz in care preotul a bagat copilul in apa si l-a scos de acolo in maxim 2.5-3 secunde plus inca vreo secunda jumate sau 2 pana l-a dat nasilor...si nu exagerez, pt ca m-am uitat pe video si am numarat secundele ca totul s-a intamplat extraordinar de rapid, si nu ma asteptam la asta, am avut timp sa trag doar 5 cadre cu preotul si copilul cu apa, dintre care 3 erau clare, 2 le-0am dat parintilor...daca se intampla asta cu af-s pierdeai momentul si nu poti sa ii mai zici la preot sa mai bage odata copilul ca ai pierdut momentul...desigur la multe botezuri ai timp mai mult decat suficient (intre 5 si 10 secunde) dar sunt si preoti grabiti si asta aflii doar dupa, deci trebuie sa fi pregatit.

cat despre timpul de expunere eu cred ca 160 e mai mult decat sificient(eu cam intre 125-160 trag,depinde de cat de sportiv e preotul si de lumina din biserica), daca esti mai ne experimentat poti sa lasi si 200 ca sa nu iasa miscate cand te panichezi si te concentrezi in acele cateva secunde care le ai la dispozitie ca trebuie sa surprinzi momentul sa ai punctul de statie bun, sa fie focalizat corect, incadrarea sa fie buna, etc...

cat despre rafala, eu personal prefer sa apas eu cand vreau si sa nu declansez cand nu e necesar, de ex cand baga copilul in apa eu trag pe declansare simpla, daca vreau si sunt cu aparatul la ochi pot sa apas de 5-6 ori pe secunda linistit (in general trag intre 0.7 si 2.5 cadre pe secunda cand baga copilul in apa), altfel spus in general la un botez cand baga copilul in apa am intre 8-9 si 14-15 declansari(asta e inclusiv cand vine preotul cu copilul in brate si cand il da nasilor) si din alea (presupunem ca am declansat de 10 ori) cam 7 sunt clare si 4 le dau la parinti(unu cu preotul cu copilul in mana cand vine sa il bage in apa, una cu copilul in apa sau 2 daca sunt bune si diferite, una cu preotul si copilul dupa ce l-a bagat in apa cand se scurge apa de pe el, si una cand il da nasilor). in general prefer sa stau si sa astept momentul si sa declansez la momentul potrivit dar la botez cand baga copilul in cada si cand il impartaseste prefer sa am cat mai mult si aleg dupa asta ce imi trebuie, pt ca alea sunt cele mai importante. din punctul asta de vedere un botez e mai greu decat o nunta, pt ca la o nunta daca ai pierdut ceva nu e asa grav pe cand la botez daca ai pierdut cand a bagat copilul in cristelnita atunci.....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 03, 2015 10:34 am

moaartea scrie:daca vreau si sunt cu aparatul la ochi pot sa apas de 5-6 ori pe secunda linistit



Sunteți extrem de rapid, felicitări.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde negrisorr » Mie Ian 21, 2015 11:53 am

Buna ziua nikonisti!

Acum cateva zile am incercat sa fac niste poze random afara (aparatul este pe manual) dar problema este ca-mi ies foarte, foarte albicioase. ISO-ul era setat pe AUTO, am incercat pe ISO 100 si 200 poate, poate dar n-avea nici o treaba. Intrebarea e, cu ce setare/setari sa ma joc incat sa nu mai fie asa albicioase?
*Cand setez sa fie pe modul landscape, atunci pozele ies bine atata doar ca mai trebuie ajustat ISO-ul.

Multumesc!
Avatar utilizator
negrisorr
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 25, 2014 7:44 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Ian 21, 2015 12:15 pm

negrisorr scrie:Buna ziua nikonisti!

Acum cateva zile am incercat sa fac niste poze random afara (aparatul este pe manual) dar problema este ca-mi ies foarte, foarte albicioase. ISO-ul era setat pe AUTO, am incercat pe ISO 100 si 200 poate, poate dar n-avea nici o treaba. Intrebarea e, cu ce setare/setari sa ma joc incat sa nu mai fie asa albicioase?
*Cand setez sa fie pe modul landscape, atunci pozele ies bine atata doar ca mai trebuie ajustat ISO-ul.

Multumesc!


Cel mai rapid sistem este Program cu Auto ISO.
Implementarea Nikon la Auto ISO e superbă, decipoate fi de mare folos.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde negrisorr » Mie Ian 21, 2015 2:42 pm

Radu_Grozescu scrie:Cel mai rapid sistem este Program cu Auto ISO.
Implementarea Nikon la Auto ISO e superbă, decipoate fi de mare folos.

Multumesc foarte mult, domnule Radu!
Avatar utilizator
negrisorr
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 25, 2014 7:44 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Ecko72t » Sâm Ian 31, 2015 4:38 pm

Salut, cum a fost realizata aceasta poza?
Stiu ca e facuta cu un d300s,dar ce setari se folosesc?
Daca nu ma insel avea si blit atasat, sa faca si el o parte din treaba sau a fost utilizat numai pt lumina? ms
Fişiere ataşate
 578374_428320603924576_1465066607_n.jpg
Toate la timpul lor...
Avatar utilizator
Ecko72t
 
Mesaje: 378
Membru din: Mar Noi 10, 2009 8:45 pm
Localitate: Hunedoara-Petrosani

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 31, 2015 5:24 pm

S-a folosit un t. ex relativ lung combinat cu miscarea camerei in timpul declansarii!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde Ecko72t » Sâm Ian 31, 2015 5:58 pm

Stiu cum e facuta, dar nu stiu daca sunt setari speciale din aparat. Mie imi iese miscat si subiectul ...
Toate la timpul lor...
Avatar utilizator
Ecko72t
 
Mesaje: 378
Membru din: Mar Noi 10, 2009 8:45 pm
Localitate: Hunedoara-Petrosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori