Acum este Vin Mar 29, 2024 1:11 am

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde LiviuP » Joi Iul 11, 2019 7:37 am

Un articol pe care l-am scris despre crearea unui time-lapse. Sper sa fie util celor pasionati de acest "fenomen".

Orice pareri (constructive) sunt binevenite!

https://callofnatureblog.wordpress.com/2019/07/10/some-findings-about-time-lapse-movies/
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde zîmbesc » Mar Apr 27, 2021 7:14 pm

Recomandati obiectivul Nikon 35mm f/1.8G Obiectiv AF-S DX NIKKOR?
zîmbesc
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 08, 2014 3:19 pm

totosite

Mesajde chang22 » Sâm Ian 28, 2023 5:42 am

It's too bad to check your article late. I wonder what it would be if we met a little faster. I want to exchange a little more, but please visit my site totosite
and leave a message!!
chang22
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Ian 28, 2023 5:37 am

Re: Cum sa...? Sfaturi pentru incepatori

Mesajde andrei.turca.photo » Dum Mar 05, 2023 5:45 pm

Petru fotografiere a lunii poti folosi si un trepied. Si da, ai nevoie de ceva minim 200mm. De preferat o camera care are si optiunea de Digital Zoom.

Folosind trepiedul vei putea sa scapi cu un ISO mic si sa tii lentila stabila la o viteza de expunere mai mare. Insa de obicei asta nu e necesar deoarece luna e destul de deschisa ca luminozitate pentru a putea fotografia cu handheld.

E cu totul alta poveste cand vrei sa faci ceva adevarat si ai nevoie de un start tracker care il programezi sa urmareasca stelele la aceeasi rotatie ca rotatia pamantului - asta pentru cazuri in care vrei sa cresti expunerea pentru a suprinde stelele indepartate de pe cer care nu pot fi capturate decat daca ai o expunere lunga.
Avatar utilizator
andrei.turca.photo
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 29, 2023 10:56 am
Localitate: Iasi

OKBet

Mesajde beedeeess01010 » Mar Oct 24, 2023 12:17 pm

Very interesting information! Perfect just what I was looking for! My site: OKBet download
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron