Acum este Joi Mar 28, 2024 2:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Histograma

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Histograma

Mesajde Tudor_dx » Mie Iun 05, 2013 1:32 pm

Un tutorial despre histograma.

Ca intotdeauna, nu ezitati sa postati propriile sfaturi despre histograma.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Histograma

Mesajde bzagan » Mie Iun 05, 2013 7:42 pm

Foarte bun tutorial!

Singura remarca ar fi ca daca avem de ales intre o fotografie putin subexpusa si una putin supraexpusa putem opta linistit pentru subexpunere avand in vedere senzorul de pe aparatele Nikon care stau foarte bine la recuperarea detaliilor din zonele subexpuse.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Histograma

Mesajde ikraft » Mie Iun 05, 2013 10:08 pm

Foarte bun tutorialul, dar as zice pina la discutia despre histogramele RGB. Exista uneori, si am vazut asta si pe acest forum, parerea gresita ca cele 3 canale trebuie sa fie practic identice (la fel de mari si centrate) pt a avea WB corect. GRESIT! e valabil numai pt cartonul gri 18% asa cum corect spune si tutorialul. Dar nu e adevarat atunci cind fotografiezi ceva in care o culoare poate fi puternic predominanta. De ex un gazon verde de fotbal, un tablou predominant rosu, si asa mai departe. Pt o expunere corecta trebuie incercat ca toate canalele sa fie centrate, dar INALTIMEA histogramei nu are legatura cu WB calibrat sau nu (doar daca e vorba de cartonas gri).

Ar fi de apreciat o continuare a tutorialului, detaliind problema WB.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Histograma

Mesajde qdata » Lun Iun 10, 2013 2:59 pm

Daca tot ati vorbit de supraexpunere, atentie ca exista posibilitatea ca un singur canal de culoare sa fie depasit, insa histograma principala sa arate normal. De aceea este bine sa ai toate histogramele pentru fiecare culoare sub ochi.
Portiunile supraexpuse sunt tolerabile daca nu sunt foarte mari si arata cat de cat natural, de obicei fiind asociate cu zonele lucioase care reflecta multa lumina.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Histograma

Mesajde Tudor_dx » Vin Iun 14, 2013 5:14 pm

Buna completarea. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Histograma

Mesajde zvonacfirst » Mar Iun 18, 2013 9:56 am

Atentie, exista o eroare:
Imaginea de mai sus este subexpusa. Nu exista date in partea dreapta a graficului si nu exista detalii in partile intunecate ale imaginii, deoarece graficul este grupat spre dreapta.
Corect este: deoarece graficul este grupat spre stanga.

Cred ca ikraft are dreptate, trebuie detaliata interpretarea histogramei dpdv al unui WB corect.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Histograma

Mesajde Tudor_dx » Mar Iun 18, 2013 10:08 am

Am corectat. Mersi.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Histograma

Mesajde koddi » Sâm Ian 26, 2019 5:53 am

Nu am reusit deloc sa inteleg cum ma ajuta histograma aceasta sa "vad" mai bine expunerea, decat uitatul efectiv la imaginea propriu-zisa? Eu fotografiez preponderent in modul A, si aparatul seteaza expunerea, iar uneori folosesc compensarea expunerii, dar nu pricep nici daca ma bati cum ma ajuta atat de mult histograma?
koddi
 
Mesaje: 103
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:04 am

Re: Histograma

Mesajde DannyMC » Sâm Ian 26, 2019 10:04 am

Aceeasi imagine vazuta pe ecranul aparatului difera in functie de luminozitatea setata a ecranului si de conditiile de vizualizare. Ziua in soare poate parea intunecata noaptea poate parea prea luminoasa.
Histograma nu este afectata de acesti factori si iti arata exact felul in care ai expus imaginea. Daca este lipita de marginea din stanga inseamna ca ai o parte din tonuri subexpuse, adica vor fi complet negre si indiferent cat tragi de expunere la editare nu vei putea extrage detalii din acele zone. La fel si pentru partea dreapta a histogramei dar acolo vorbim de supraexpunere. Zonele respective vor fi redate prin alb complet si nu se vor putea scoate detalii din acele zone.
Cu atat mai mult ajuta histograma in modurile semiautomate unde masurarea e in functie de punctul activ de focus si o usoara deplasare a aparatul poate avea efecte vizibile in expunerea finala. Acum depinde desigur si de ce fel de masurare folosesti. Daca mergi pe matricial expunerea va fi o medie a tonurilor masurate pe intreg cadru si va fi mai putin influentata de schimbarea punctului de focus, dar poti avea probleme cu obtinerea unei expuneri satisfacatoare pentru cadre cu iluminare dificila, cum ar fi apusuri/rasarituri, contralumina si asemenea.
Poate te-ar ajuta sa mai citesti inca o data tutorialul din prima postare. E destul de detaliat si are si exemple cu imagini.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Histograma

Mesajde LiviuP » Vin Oct 25, 2019 10:37 am

Un articol care cuprinde cateva notiuni mai avansate de fotografie precum folosirea modului de expunere manual, masurarea spot si sistemul de zone pe care l-a "inventat" marele fotograf Ansel Adams. Sper sa va fie de ajutor. Daca aveti intrebari va stau cu placere la dispozitie:

https://callofnatureblog.wordpress.com/2019/10/25/manual-exposure-and-the-ansel-adams-zone-system/
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori