Acum este Joi Apr 25, 2024 3:37 am

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...

Mesajde Sajuuk » Vin Mar 27, 2009 8:43 pm

Multumesc mult pentru informatiile oferite. Sper ca maine sa fie frumos... sa merg undeva in natura sa imi incerc mana :)

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...

Mesajde emyhodut » Mar Mar 31, 2009 10:48 am

cosminprund scrie:
Lumina... se pare ca cea mai buna lumina e si cea mai incomoda, adica dimineata la rasarit si seara la apus.

Sincer sa fiu nu prea inteleg... are legatura cu faptul ca lumina solara are multe radiatii UV ? [caz in care un filtru UV ar fi necesar?].
Andrei.


In cazul calitatii luminii dimineata sau seara, nu lipsa sau prezenta radiatiilor UV este factorul, ci faptul ca lumina data de soare in aceste imprejurari este aproape frontala (unghiul in care se afla soarele fata de orizontala este foarte mic) astfel ca lumina aceasta descopera cel mai bine tridimensionalitatea subiectului. Cel mai bine ar fi sa iti alegi un loc (punct de statie, asta luata din topografie) pe care sa il fotografiezi in diferite ore ale zilei - dimineata, pranz, dupamasa, seara si sa le compari.
In cazul in care esti "fan" apus sau rasarit, exista o asa-numita "lumina de aur", e vorba de cateva zeci de secunde in care lumina soarelui este extraordinara, cerul primeste niste nuante deosebite.

Am pus si cateva poze facute doar cu lumina disponibila (fara blitz). Sper sa te ajute.

Bafta la pozat :D, Emanuel Hodut
Fişiere ataşate
 lumina rasarit.jpg
lumina de rasarit, pe malul Dunarii, in fundal, malul sarbesc. Observa felul in care lumina arunca umbrele pe subiect si evidentiaza formele.
 lumina amiaza.jpg
lumina la amiaza, observa acum umbrele
 lumina apus.jpg
lumina la apus, tridimensionalitatea obiectelor din fotografie este mare deoarece lumina cade in unghi mic si face ca fiecare denivelare a suprafetelor sa emita umbre.
Lumina buna, Emanuel Hodut
http://www.flickr.com/photos/ehodut
Avatar utilizator
emyhodut
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Mar 30, 2009 3:14 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum sa...

Mesajde Sajuuk » Joi Apr 02, 2009 6:46 pm

Multumesc pentru indicatii si mai ales pentru exemplele oferite. Am apucat sa fac in parc cateva imagini in jurul pranzului si am remarcat ceea ce imi spuneti prin intermediul imaginilor [mai exact a doua]. Pe lumina mai scazuta [vreme innorata] am avut rezultate mai placute.. umbrele erau foarte putin pronuntate si in plus imi place lumina ce se regaseste in acele momente. :)

Multumesc inca odata,
Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...

Mesajde Marius-Marian » Dum Apr 05, 2009 8:04 am

Cum ar trebui sa fac o fotografie a unui peisaj? Ce tip de lumina este mai bun ? Ce deschidere a diafragmei ar trebui sa folosesc?

Salut,o fotografie a unui peisaj ar trebui s-o faci numai pe priotitati de timp,sau diafragma,functie de lumina existenta.
Atunci cand esti limitat de aceasta,mergi pe prioritate de timp,seara,cand apune soarele,poti merge cu viteza 1/30sec.avand mare grija cum iti controlezi respiratia si tremuratul mainii.In restul zilei,cand e lumina peste 10-12000K,foloseste prioritatea de diafragma,cu cat ai diafragma mai mica in timpul declansarii(f8-f11),cu atat ai si claritate si profunzime a campului.
La D40 iti recomand sa intrii putin pe + la expunere(0,3).
Bafta Multa!!
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Cum sa...

Mesajde Marius-Marian » Dum Apr 05, 2009 8:10 am

Dan Pop scrie:
Sajuuk scrie:Cum ar trebui sa fac o fotografie a unui peisaj? Ce tip de lumina este mai bun ? Ce deschidere a diafragmei ar trebui sa folosesc? :?

Cu vreo doua saptamini in urma era activ un forumist care avea retete pentru orice gen de fotografie ;)

Exista niste principii generale care te pot ajuta sa obtii un peisaj corect din punct de vedere tehnic, dar considerentele de ordin artistic te pot determina sa le ignori total sau partial. Maestrii picturii impresioniste, daca ar mai trai, ti-ar putea spune multe pe tema asta...

Deci, in principiu, folosesti trepiedul din dotare, lumina naturala ;)

Salut,Dan..Pot sa te intreb de ce ii recomanzi trepied omului la lumina de zi? :D Doar daca subiectul necesita viteze de expunere sub 1/30 sau mai mari este nevoie de trepied.Altfel nu-si are rostul atat timp cat ne tinem respiratia pe expirat atunci cand apasam butonul declansator.
Numai Bine!
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Cum sa...

Mesajde Marius-Marian » Dum Apr 05, 2009 8:18 am

Azis scrie:Imi spuneti si mie cum pot face poza la un strop de apa... ce obiectiv imi trebuie? Am vazut ca altii au reusit si cu alt gen de aparat, nu neaparat DSLR ...si le-a iesit.


Salut la Timisoara...In principiu si obiectivul din kit e suficient,apa e incolora si nu trebuiesc anumite corectii facute inainte sau dupa,secretul e sa folosesti viteze mici ale declansatorului,minim 1/250-1/320 s.Incearca cu blitz extern,daca ai...
Bafta!!
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Cum sa...

Mesajde Marius-Marian » Dum Apr 05, 2009 8:27 am

[quote="Sajuuk"]Multumesc pentru indicatii si mai ales pentru exemplele oferite. Am apucat sa fac in parc cateva imagini in jurul pranzului si am remarcat ceea ce imi spuneti prin intermediul imaginilor [mai exact a doua]. Pe lumina mai scazuta [vreme innorata] am avut rezultate mai placute..

Felicitarile mele,ai inteles repede ca soarele puternic si fotografia color nu sunt buni prieteni :)
In toate manualele de specialitate gasim scris mare si ingrosat acest lucru si totusi multi continua sa incerce pe soare..
Bravo tie!Fereste-te de orele pranzului si o sa faci poze bune...
pa pa
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Cum sa...

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 05, 2009 4:45 pm

Marius-Marian scrie:
Dan Pop scrie:Deci, in principiu, folosesti trepiedul din dotare, lumina naturala ;)

Pot sa te intreb de ce ii recomanzi trepied omului la lumina de zi? :D Doar daca subiectul necesita viteze de expunere sub 1/30 sau mai mari este nevoie de trepied.Altfel nu-si are rostul atat timp cat ne tinem respiratia pe expirat atunci cand apasam butonul declansator.

In primul rind, pentru compozitie, care este esentiala la un peisaj. Cu aparatul pe trepied poti evalua mult mai bine compozitia si-i poti aduce micile corectii care ti se par necesare. Daca rezultatul expunerii nu a fost exact cel dorit, poti repeta fotografia, cu o corectie de expunere, cu exact aceeasi compozitie, gratie trepiedului.

Cit despre timpii de expunere sub 1/30 care n-ar necesita trepied, au unii fotografi o vorba: cel mai clar obiectiv este trepiedul. Iar peisajul este genul in care vrei sa eviti chiar si cea mai mica imperfectiune care nu se datoreaza obiectivului...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 05, 2009 5:16 pm

Azis scrie:Imi spuneti si mie cum pot face poza la un strop de apa... ce obiectiv imi trebuie? Am vazut ca altii au reusit si cu alt gen de aparat, nu neaparat DSLR ...si le-a iesit.

Daca stropul de apa sta pe loc, orice obiectiv e bun, totul e sa gasesti iluminarea potrivita pentru maxim de efect.

Fotografiile facute cu stropi de apa (sau alte lichide) in miscare depasesc dotarile unui fotograf obisnuit. Sint facute cu flash-uri sincronizate electronic cu momentul in care au fost generati stropii. La fel si cele cu glontul care tocmai iese din ceva (portocala, pahar etc), doar ca acolo si flash-urile trebuie sa fie mult mai rapide decit uzuala milisecunda (timp in care glontul poate parcurge niste zeci de centimentri). Sigur, cu mult noroc si obiectivul deja focalizat manual, poti prinde picatura in miscare, daca esti suficient de perseverent...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...

Mesajde DrgRzvn » Mar Apr 14, 2009 12:21 pm

Buna ziua tuturor.

Imi place aceasta discutie, si in sustinerea acelora care au spus ca pentru peisaj ob din dotare sunt cele indicate (18-55, 55-200 parca), introduc acest link.
Este galeria de imagini a unui amic din Australia, geolog.
http://picasaweb.google.com/farefam
M-au frapat unele din peisajele lui (ce-i drept are si material bun in regiune Australia - Noua Zeelanda), si ce m-a impresionat si mai tare este ca foloseste D60 cu 18-55mm. Atat.

Si de atunci mi-am amanat achizitionarea ob 2.8... :)

Va salut !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori