Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme D80 + nikon 18-135

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde burn_pl » Dum Sep 27, 2009 1:34 pm

Multumesc mult pt sfaturi.
NIKON D90 + Tamron 17-50 f2.8 + Nikkon 50mm f1.8 + Sb 900
Avatar utilizator
burn_pl
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Aug 26, 2009 2:14 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Sep 28, 2009 12:39 pm

Salut.

Am avut si eu D80+18-135.
Iti pot confirma ca D80 este o camera capricioasa in privinta expunerii si singura solutie este sa experimentezi.
Ceea ce ai tu in fotografiile tale se cheama supraexpunere, adica zone arse si fara detalii.
Asta este o caracteristica a digitalului care in cazul D80 se manifesta ceva mai puternic.
De ce spun asta?
Expunerea este intotdeauna un compromis intre lumina si umbra (nu le poti avea perfect pe ambele).
Din experienta mea cu D80-ul, se pare ca sistemul care stabileste expunerea este strans legat de cel de focalizare (ceva asemanator se intampla si in cazul compactelor cu sistem de recunoastere a scenei) si, practic vei avea in cele mai multe cazuri o expunere corecta in zonele in care vei avea confirmarea punctelor de focus (asta se aplica numai in cazul in care nu recompui).
Camera incearca astfel sa expuna corect pentru subiect.
Poti incerca sa compensezi negativ cu -0.67, sa tragi raw si ulterior sa incerci sa echilibrezi expunerea intr-un soft de editare ridicand usor zonele intunecate.
Din pacate fisierele raw in cazul lui D80 sunt pe 12 biti fata de 14 sau 16 cum au camerele pro si nu iti permit sa recuperezi prea mult din zonele arse.
Singura solutie ar fi sa expui pentru zonele mai luminate si sa ridici detaliile din umbre la postprocesare.
Sau sa faci bracketing de pe trepied, adica sa tragi doua cadre expuse diferit, unul pentru umbre si altul pentru zonele intens luminate si sa le suprapui ulterior.
Eu, personal, nu sunt adeptul acestei metode pentru ca se poate trece usor peste granita kitch-ului si se poate ajunge la HDR-uri cat se poate de nenaturale si gretoase. Ceva de genul fotografiei de calendar prost facute.

Iti urez succes.

Bogdan.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde sorinsava » Lun Sep 28, 2009 2:11 pm

bogdan_dumitru scrie:Iti pot confirma ca D80 este o camera capricioasa in privinta expunerii. Din experienta mea cu D80-ul, se pare ca sistemul care stabileste expunerea este strans legat de cel de focalizare (ceva asemanator se intampla si in cazul compactelor cu sistem de recunoastere a scenei) si, practic vei avea in cele mai multe cazuri o expunere corecta in zonele in care vei avea confirmarea punctelor de focus (asta se aplica numai in cazul in care nu recompui).


Dar cum a folosit Spot a expus exact asa cum a vrut, desi neintentionat. Nu e nimic capricios aici.

bogdan_dumitru scrie:Din pacate fisierele raw in cazul lui D80 sunt pe 12 biti fata de 14 sau 16 cum au camerele pro si nu iti permit sa recuperezi prea mult din zonele arse.


Nu conteaza atit de mult pe cit vor unii sa para daca senzorul are 12 14 16 (16... cineva cu 16 pe aici?) ci cum sunt folositi. Uita-te la Canon care au optiunea de 14biti pe mai multe modele si nu reusesc sa depaseasca DR unor camere pe 12. Sau uite la diverse camere pe format mediu si vezi cum 14 chiar 16 biti ai lor se compara cu 14 la altii ca si DR si adincime de culoare.
Ce ai cistiga daca ai avea 2 f-stopuri de recuperat insa imaginea nu are suficiente detalii de culori? Inseamna doar ca ai aruncat valori utile in scopuri inutile.

bogdan_dumitru scrie:Poti incerca sa compensezi negativ cu -0.67, sa tragi raw si ulterior sa incerci sa echilibrezi expunerea intr-un soft de editare ridicand usor zonele intunecate.
Singura solutie ar fi sa expui pentru zonele mai luminate si sa ridici detaliile din umbre la postprocesare.


Daca subexpui fara sens te bagi intr-o belea la fel de mare ca atunci cind arzi lucruri utile.

Singura solutie reala e sa citesti manualul, citesti pe net, la Nikon pe site sunt zeci de articole care explica in detaliu matrix, AF, SRS si neaparat gindesti cind faci poza. Daca te-ai bagat in povesti de genul "intotdeauna aplicam ......." esti pierdut.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Sep 28, 2009 3:12 pm

Domnule Sorin Sava, va astept si cu ceva solutii concrete legate de stabilirea expunerii si care sa vina in ajutorul utilizatorului.
Pe mine, unul, ma intereseaza pentru ca expunerea corecta este o treaba delicata.

Am incercat sa ofer recomandarile mele in urma cunstintelor adunate utilizand D80+18-135.

Va doresc o zi buna,
Bogdan Dumitru.
Ultima oară modificat de bogdan_dumitru pe Lun Sep 28, 2009 11:13 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde sorinsava » Lun Sep 28, 2009 4:56 pm

Te rog, fara "dvs".

I-am raspuns pe pagina anterioara. In primul rind P nu alege asa multe combinatii ca Auto, in al doilea rind la alea arse nu avea cum sa iasa totul expus corect pt ca erau conditii extreme iar pe Spot nu ar fi iesit decit daca expunea pe zone ceea e imposibil ca incepator. Nici o poza nu e "gresita" dpdv al camerei. Penultima are turnul in umbra, nu ar fi putut sa iasa ala expus ok si cerul care e la o "distanta" uriasa de umbra sa nu fie ars.

Daca ai niste exemple cu probleme fa un post nou cu 1-2 poze preferabil cu exif si daca ma prind ce a mers prost sigur iti dau o sugestie.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Sep 28, 2009 11:26 pm

Am incercat sa ridic expunerea in zonele cu umbra si, dupa cate se poate vedea, respectivele zone contin mai multa informatie decat cele arse care, in cazul digitalului, nu mai contin deloc. Deci nu se poate recupera mai nimic.
Ba din contra, se accentueaza si mai tare zona respectiva.
Am postat si cele doua exemple pentru comparatie cu postarea anterioara.
Fişiere ataşate
DSC_0626%20copy----.jpg
DSC_0653%20copy.jpg
DSC_0626%20copy----.jpg
DSC_0653%20copy.jpg
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori