Acum este Joi Mar 28, 2024 7:26 pm

Articole Nikonisti.ro

Din nou despre stele...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Kode » Joi Aug 21, 2014 10:09 am

Nu am multa experienta cu astrofotografia, insa, incercati sa faceti mereu pozele astea pe manual. E bine sa aveti un obiectiv cu f1.8 sau chiar 1.4, dar si cu cel kit merge.

Cand vreti sa faceti poze, evitati cat mai mult orasele pentru ca e poluare luminoasa si cerul nu se vede asa bine. La munte e recomandat, la altitudini cat mai mari, sau in desert - daca ajungeti prin Sahara :) - oriunde nu e multa lumina de la orase. Iarna cerul se vede si mai bine decat vara, deobicei cand e mai rece, aerul e mai curat, dar nu stiu ce se se intampla asta. :D

Setari: " bagi " aparatul in modul manual. Si eu detin tot un D3100 si incerc sa nu sar de ISO 1600, hai maxim 3200. Deobicei trag cu 35 mm pentru ca obiectivul kit e stricat si trebuie sa-l duc la service. Puteti sa aveti rezultate bune si cu obiectivul kit, atata timp cat sunteti cat mai departe de lumina artificiala, sunt sanse sa prindeti si calea lactee.

Shutter-ul nu-l pun mai mult de 30s pentru ca si asa pe la 20s apar star trails. Daca vreti star trails, va luati o telecomanda si puneti shutter-ul la 30s sau mai mult.

F-ul il pun deobicei la 1.8, iar ISO 800-1600, rar la 3200.
Focalizarea o fac in felul urmator: nu am marcaje pe inel, asa ca trec obiectivul in manual, il invart in dreapta pana la capat si de acolo in stanga foarte putin. Ideea e ca trebuie sa focalizati la infinit, numai ca nu trebuie sa fie la captul extrem al infinitului putin inainte de infinit ca sa va iasa stelele in focus. Trag niste poze de proba si pe ecran dau cu zoom si ma uit daca stelele sunt clare. In functie de asta, la ghicite, invart inelul mai in stanga sau mai in dreapta. Nu va recomand in live view pentu ca stelele o sa se vada foarte greu niste punctulete albe mici mici si e greu sa focalizezi asa.
Va recomand sa faceti o poza de proba si dupa sa va uitati daca e in focus, nu sa focalizati pe auto la o luminita foarte departe - daca e vreo luminita pe acolo :)) - pentru ca e tot posibil sa nu va iasa stelele clare.

Daca vreti sa faceti timelapse, va sugerez sa scoateti noise reduction-ul pentru ca intr-o ora o sa aveti in jur de 30-40 de poze cu NR on, asta e din propria experienta. :)) Dar daca nu, si faceti doar poze, mai bine e on.

Daca nu vreti probleme cu noise-ul, sa-l tineti undeva pe la 400, dar sa aveti o tona de stele in poza, asta inseamna un tip de expunere de peste 30 de secunde, dar va aparea star trails. Asa ca trebuie sa cumparati o montura ecuatoriala care costa o gramada de bani.

Apropo, la obiectivul de 35 mm, inelul de focalizare nu are un "capat" ca la cel kit de exemplu, unde nu poti sa-l mai rotesti. La 35mm poti sa invarti de el cat ai chef. Numai ca e un punct unde opune un pic de rezistenta, acolo e focalizarea la infinit, in partea dreapta.

Dar, cum a mai zis cineva, ar trebui sa cititi si voi manualul ala putin. :D Si sa va jucati mai mult cu setarile aparatului in conditii de luminare mai buna, pentru ca ceva mai dificil la star trails cand esti la inceput cu fotografia.

PS: uite ce fac unii cu nikon D3100, 30s, iso 6400 si f4 ( deci da, puteti sa aveti milky way si cu obiectivul kit ) https://www.flickr.com/photos/irepf/14835589356/in/photolist-dAJWiL-ovQXmA-nrkEaK-eFosYB-d9axv5-f4vjWr-oAYgRo-f4J9ow-dtXQR1-d9aAkq-e7dRDE-eChkrE-d9aDZG-a8cjVe-a8f6rd-a8chUr-9juoiz-dKNRYV-a8f9r7-a8cfYz-a8fbSu-fs1Lop-a8cb9M-a8fdFq-a8ccCp-aqkcEQ-a8f7RW-dSePAo-9kgtyt-fg5YBV-cyoCcE-d2AJB7-fmR4za-gsWUpu-fg5Kct-c1L9xS-ctDgQj-9knd8k-dHZE7R-c9wu5u-e3dVDV-edEJ2t-eiTk9t-dS9jVg-fB8PN3-e6NRNd-bnHrZz-edcMMo-9kqf9Y-bdXpFV/
Kode
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Dec 21, 2011 8:19 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 21, 2014 10:18 am

Kode scrie:Shutter-ul nu-l pun mai mult de 30s pentru ca si asa pe la 20s apar star trails. Daca vreti star trails, va luati o telecomanda si puneti shutter-ul la 30s sau mai mult.


Pentru timpul maxim de expunere (stele fixe) împărțiți 500 la focala echivalentă în Full frame.

Deci, pentru 18mm (eq. 28) nu treceți de 18 sec. (500/28 = 17,86)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Iancu Mihai » Joi Aug 21, 2014 11:40 am

O mica completare, in cazul utilizatorilor de aparate in format DX, spre a mai reduce din calcule, se aplica regula de 400 (daca luam ca etalon binecunoscuta regula de 600 pentru astrofotografie)

Ex regula de 600: daca avem un 50mm pe DX atunci luam 600 impartit la 75 = 8
Ex regula de 400: tot 50mm tot pe DX, 400 impartit la 50 = 8

Practic cu regula de 400 pe DX impartim 400 direct la focala obiectivului, nu mai facem inmultirea cu 1.5 deoarece
600 impartit la 400 = 1,5 cat este factorul de crop.
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Aug 21, 2014 12:09 pm

Iancu Mihai scrie: (daca luam ca etalon binecunoscuta regula de 600 pentru astrofotografie)


Dacă nu vă place un discret început de „trails” ați putea să optați pentru regula „500” pentru Full frame :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Joi Aug 21, 2014 2:46 pm

Radu_Grozescu scrie:
DarkSkyChaser scrie: pentru acele valori ma descurc singur folosind Shutter si Aperture Mode. Aflu valorile de care am nevoie, pentru a le utiliza mai apoi in Manual Mode.


E mai simplu direct în modul Manual, folosind „liniuțele”.

Imagine


Superba poza domnul meu.... profesionist adevarat... si pe gustul meu...
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Joi Aug 21, 2014 2:52 pm

Kode scrie:Nu am multa experienta cu astrofotografia, insa, incercati sa faceti mereu pozele astea pe manual. E bine sa aveti un obiectiv cu f1.8 sau chiar 1.4, dar si cu cel kit merge.

Cand vreti sa faceti poze, evitati cat mai mult orasele pentru ca e poluare luminoasa si cerul nu se vede asa bine. La munte e recomandat, la altitudini cat mai mari, sau in desert - daca ajungeti prin Sahara :) - oriunde nu e multa lumina de la orase. Iarna cerul se vede si mai bine decat vara, deobicei cand e mai rece, aerul e mai curat, dar nu stiu ce se se intampla asta. :D

Setari: " bagi " aparatul in modul manual. Si eu detin tot un D3100 si incerc sa nu sar de ISO 1600, hai maxim 3200. Deobicei trag cu 35 mm pentru ca obiectivul kit e stricat si trebuie sa-l duc la service. Puteti sa aveti rezultate bune si cu obiectivul kit, atata timp cat sunteti cat mai departe de lumina artificiala, sunt sanse sa prindeti si calea lactee.

Shutter-ul nu-l pun mai mult de 30s pentru ca si asa pe la 20s apar star trails. Daca vreti star trails, va luati o telecomanda si puneti shutter-ul la 30s sau mai mult.

F-ul il pun deobicei la 1.8, iar ISO 800-1600, rar la 3200.
Focalizarea o fac in felul urmator: nu am marcaje pe inel, asa ca trec obiectivul in manual, il invart in dreapta pana la capat si de acolo in stanga foarte putin. Ideea e ca trebuie sa focalizati la infinit, numai ca nu trebuie sa fie la captul extrem al infinitului putin inainte de infinit ca sa va iasa stelele in focus. Trag niste poze de proba si pe ecran dau cu zoom si ma uit daca stelele sunt clare. In functie de asta, la ghicite, invart inelul mai in stanga sau mai in dreapta. Nu va recomand in live view pentu ca stelele o sa se vada foarte greu niste punctulete albe mici mici si e greu sa focalizezi asa.
Va recomand sa faceti o poza de proba si dupa sa va uitati daca e in focus, nu sa focalizati pe auto la o luminita foarte departe - daca e vreo luminita pe acolo :)) - pentru ca e tot posibil sa nu va iasa stelele clare.

Daca vreti sa faceti timelapse, va sugerez sa scoateti noise reduction-ul pentru ca intr-o ora o sa aveti in jur de 30-40 de poze cu NR on, asta e din propria experienta. :)) Dar daca nu, si faceti doar poze, mai bine e on.

Daca nu vreti probleme cu noise-ul, sa-l tineti undeva pe la 400, dar sa aveti o tona de stele in poza, asta inseamna un tip de expunere de peste 30 de secunde, dar va aparea star trails. Asa ca trebuie sa cumparati o montura ecuatoriala care costa o gramada de bani.

Apropo, la obiectivul de 35 mm, inelul de focalizare nu are un "capat" ca la cel kit de exemplu, unde nu poti sa-l mai rotesti. La 35mm poti sa invarti de el cat ai chef. Numai ca e un punct unde opune un pic de rezistenta, acolo e focalizarea la infinit, in partea dreapta.

Dar, cum a mai zis cineva, ar trebui sa cititi si voi manualul ala putin. :D Si sa va jucati mai mult cu setarile aparatului in conditii de luminare mai buna, pentru ca ceva mai dificil la star trails cand esti la inceput cu fotografia.

PS: uite ce fac unii cu nikon D3100, 30s, iso 6400 si f4 ( deci da, puteti sa aveti milky way si cu obiectivul kit ) https://www.flickr.com/photos/irepf/14835589356/in/photolist-dAJWiL-ovQXmA-nrkEaK-eFosYB-d9axv5-f4vjWr-oAYgRo-f4J9ow-dtXQR1-d9aAkq-e7dRDE-eChkrE-d9aDZG-a8cjVe-a8f6rd-a8chUr-9juoiz-dKNRYV-a8f9r7-a8cfYz-a8fbSu-fs1Lop-a8cb9M-a8fdFq-a8ccCp-aqkcEQ-a8f7RW-dSePAo-9kgtyt-fg5YBV-cyoCcE-d2AJB7-fmR4za-gsWUpu-fg5Kct-c1L9xS-ctDgQj-9knd8k-dHZE7R-c9wu5u-e3dVDV-edEJ2t-eiTk9t-dS9jVg-fB8PN3-e6NRNd-bnHrZz-edcMMo-9kqf9Y-bdXpFV/

Daca tot precipitam pe gusturi, asa DA.... superbe poze si sfaturile...
Felicitari si eu vreau sa fac poze ca acestea...
Stiti bancul acela vechi cind un Trabant zice: cind o sa cresc mare Mercedes voi fi...
Eu sunt la faza de Trabi...
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 21, 2014 7:10 pm

petike779 scrie: Daca tot precipitam pe gusturi, asa DA.... superbe poze si sfaturile...
Felicitari si eu vreau sa fac poze ca acestea...
Stiti bancul acela vechi cind un Trabant zice: cind o sa cresc mare Mercedes voi fi... Eu sunt la faza de Trabi...


He he mi-ai luat vorba din gura, chiar vroiam si vreau sa multumesc tuturor celor care au dat sfaturi idei si fotografii in aceasta pagina 11 a thread-ului. Asa imi place. Oameni care chiar daca stiu mai multe decit noi incepatorii, stiu sa ofere informatii si sa dea sfaturi in mod normal, nu ca profa' de mate care avea o placere deosebita sa ne terorizeze la trigonometrie :lol: . Si daca tot veni vorba de link-uri cu fotografii productie proprie:
https://www.flickr.com/photos/126297157@N02/sets/72157646658205521/
nu ca sa ma laud ci pe sistemul nu ca zic da' vreau sa spun
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 21, 2014 7:24 pm

"Tare" tenismena, dar se pare ca performanta le cam ocoleste tocmai la tenis ?! (vezi Simona Halep)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 21, 2014 7:47 pm

Bogdan Dulgheru scrie:"Tare" tenismena, dar se pare ca performanta le cam ocoleste tocmai la tenis ?! (vezi Simona Halep)


Care din ele ca erau mai multe?! Aaa daca ai zis de Halep cred ca stiu la cine te referi. Are lovitura puternica dar nu si precizie 100% mereu. Se enerveaza foarte tare. Mi-a parut tare rau la un moment dat racheta ei. Cel mai mult mi-a placut dintre fete de bruneta slabuta si inalta: are forta si tehnica. Si mai este o bruneta care joaca bine, la un moment a avut-o ca adversara pe cea prea repede varsatoare de nervi :D . Mai fotogenica a fost modela din parc :lol: .
La baieti cel mai inalt dintre ei in tricou rosu. Bine cred ca are si mai multa experienta ca ceilalti din grup. Cred ca a prins si ceva jocuri pe afara. Si pustiul cu sapca alba care abia daca imi ajunge la buric, dar are o lovituraaa...
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Sâm Aug 23, 2014 4:10 pm

Radu_Grozescu scrie:Pentru timpul maxim de expunere (stele fixe) împărțiți 500 la focala echivalentă în Full frame.
Deci, pentru 18mm (eq. 28) nu treceți de 18 sec. (500/28 = 17,86)


Iancu Mihai scrie:O mica completare, in cazul utilizatorilor de aparate in format DX, spre a mai reduce din calcule, se aplica regula de 400 (daca luam ca etalon binecunoscuta regula de 600 pentru astrofotografie)

Ex regula de 600: daca avem un 50mm pe DX atunci luam 600 impartit la 75 = 8
Ex regula de 400: tot 50mm tot pe DX, 400 impartit la 50 = 8

Practic cu regula de 400 pe DX impartim 400 direct la focala obiectivului, nu mai facem inmultirea cu 1.5 deoarece
600 impartit la 400 = 1,5 cat este factorul de crop.


Radu_Grozescu scrie:Dacă nu vă place un discret început de „trails” ați putea să optați pentru regula „500” pentru Full frame


Pina la urma care regula este mai buna, mai bine zis corecta?

-Impartirea cu 500 la focala utilizata 500/18=17.86=> ~18sec Expunere

-sau daca avem aparate DX acea regula de 400: 400/55=7.27sec=>8sec Expunere sau 400/50=8sec Expunere

Ce recomandari aveti pentru fotografii B&W de cladiri vechi?

Cit va tine bateria dupa o incarcare completa, o zi, mai mult de o zi?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron