Acum este Joi Mar 28, 2024 8:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Din nou despre stele...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Din nou despre stele...

Mesajde stoica.alex » Dum Aug 17, 2014 9:20 am

Ca o cloncuzie astro-fotografia nu e chiar asa accesibila. De obicei se folosesc mai multe cadre pentru compunerea unei fotografii pentru eliminarea zgomotului, se folosesc monturi ecuatoriale, care compenseaza miscarea pamantului si iti permit timp foarte lungi de expunere, pe langa asta se mai folosesc si aparate mai performante care au rezultate bune la iso ridicat.
Dar pentru cateva poze cu calea lactee, e ok si ce avem noi. De retinut totusi ca cele mai bune rezultate se obtin in afara zonelor urbane, in cazul meu, am fotografiat la balea lac unde singura sursa de lumina artificiala era de la cabana, intr-o seara fara luna (asta inseamna luna noua).
Cat despre fisierele raw, nu aveti ce face cu ele in lightroom daca acesta nu le recunoaste, trebuie un upgrade de lightroom. Am vrut si eu sa incerc capture NX-D dar mi se bloca foarte des asa ca am renuntat la el, in principiu se pot face cam aceleasi setari ca in lightroom
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Dum Aug 17, 2014 12:01 pm

stoica.alex scrie:Ca o cloncuzie astro-fotografia nu e chiar asa accesibila. De obicei se folosesc mai multe cadre pentru compunerea unei fotografii pentru eliminarea zgomotului, se folosesc monturi ecuatoriale, care compenseaza miscarea pamantului si iti permit timp foarte lungi de expunere, pe langa asta se mai folosesc si aparate mai performante care au rezultate bune la iso ridicat.
Dar pentru cateva poze cu calea lactee, e ok si ce avem noi. De retinut totusi ca cele mai bune rezultate se obtin in afara zonelor urbane, in cazul meu, am fotografiat la balea lac unde singura sursa de lumina artificiala era de la cabana, intr-o seara fara luna (asta inseamna luna noua).
Cat despre fisierele raw, nu aveti ce face cu ele in lightroom daca acesta nu le recunoaste, trebuie un upgrade de lightroom. Am vrut si eu sa incerc capture NX-D dar mi se bloca foarte des asa ca am renuntat la el, in principiu se pot face cam aceleasi setari ca in lightroom

Multumesc pentru sfaturi.
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 20, 2014 9:57 am

stoica.alex scrie:Ca o cloncuzie astro-fotografia nu e chiar asa accesibila. De obicei se folosesc mai multe cadre pentru compunerea unei fotografii pentru eliminarea zgomotului, se folosesc monturi ecuatoriale, care compenseaza miscarea pamantului si iti permit timp foarte lungi de expunere, pe langa asta se mai folosesc si aparate mai performante care au rezultate bune la iso ridicat.
Dar pentru cateva poze cu calea lactee, e ok si ce avem noi. De retinut totusi ca cele mai bune rezultate se obtin in afara zonelor urbane, in cazul meu, am fotografiat la balea lac unde singura sursa de lumina artificiala era de la cabana, intr-o seara fara luna.


Multumesc pentru sfaturi, am inceput sa folosesc de Shutter si Aperture Mode ca sa vad ce f/ si Exposure sa folosesc, dar am o nelamurire: Ce indica acea rigla micuta din mijloc care cind indrept obicetivul sper cer,este pe + sau - ?! Ce setare trebuie sa modific si cum? Am gasit o harta Light Pollution pt.Romania 2014, din pacate orasul meu are f.multa.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mie Aug 20, 2014 2:37 pm

DarkSkyChaser scrie:... dar am o nelamurire: Ce indica acea rigla micuta din mijloc care cind indrept obicetivul sper cer,este pe + sau - ?! Ce setare trebuie sa modific si cum? .


Hai, acum pe bune tu chiar nu citesti nimic? Nici macar manualul aparatului? Macar asa, sa vezi la ce folosesc diversele butoane! :?
Eu ti-am mai spus odata chestia asta, fotografia se invata citind nu cu setari cerute pe forum!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 20, 2014 8:20 pm

DannyMC scrie:
DarkSkyChaser scrie:... dar am o nelamurire: Ce indica acea rigla micuta din mijloc care cind indrept obicetivul sper cer,este pe + sau - ?! Ce setare trebuie sa modific si cum? .


Hai, acum pe bune tu chiar nu citesti nimic? Nici macar manualul aparatului? Macar asa, sa vezi la ce folosesc diversele butoane! :?
Eu ti-am mai spus odata chestia asta, fotografia se invata citind nu cu setari cerute pe forum!


Nu te-am intrebat pe tine exclusiv, nici te-am obligat sa imi raspunzi cu pistolul la timpla vreodata :? . Nu stiu de ce ai uneori modul acesta artagos de a raspunde :? . Am vazut ca si petike si-a luat-o :? acum vreo saptamina. Dar am zis sa nu comentez ca sa nu creez flame pe forum.
Nu am cerut setari in mesajul de azidimineata. Daca ai citit cu atentie ai vazut ca am zis Folosesc Modul Shutter Priority si Aperture Priority ca sa imi dau seama ce valori sunt necesare la Diafragma f/ si Expunere. Dupa care trec in modul manual si le introduc. Butoanele stiu ce fac.
Intrebarea mea a fost -si asta pentru cine este amabil/dornic sa raspunda- ce inseamna daca atunci cind ma uit prin vizor imi indica pe linga f/ si Expunere acele liniute pe Plus sau Pe minus pe acea rigla micuta?
Intre timp am urmarit singur si alte tutoriale de fotografie pentru diferite situatii/medii.
Poate ai mai zis, dar cind esti incepator nu tii minte totul de prima oara, mai uiti. Pentru mine fotografia este un hobby pe care il practic doar in timpul liber iar situatia finaciara nu imi permite sa merg in locatii diferite(De exemplu in Munti sau Delta) cind vreau eu. Asa ca fotografiez pe unde apuc.

Scuze de acest mic OffTopic dragi colegi:
Daca nu ai timp,chef,dorinta sa raspunzi sau ti se pare ca sunt la un nivel mult prea inferior fata de tine in ale nikonului nu-i bai. Nu-i nici o problema, pur si simplu nu raspunde la intrebarile care crezi ca sunt sub valoarea ta si nu merita un raspuns. Mai bine nu raspunde decit sa raspunzi in stilul acesta: de parca as fi un milog la poarta institutiei.

Vad ca ceilalti colegi nu s-au simtit deranjati de intrebarile mele, care nu a vrut sau nu a avut timp sa raspunda pur si simplu nu a comentat. S-au abtinut din a comenta off topic sau flame.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mie Aug 20, 2014 9:19 pm

DarkSkyChaser scrie:Intrebarea mea a fost -si asta pentru cine este amabil/dornic sa raspunda- ce inseamna daca atunci cind ma uit prin vizor imi indica pe linga f/ si Expunere acele liniute pe Plus sau Pe minus pe acea rigla micuta?

Am comentat pentru ca nu inteleg de ai astepta cateva ore zile sa primesti mura`n gura raspunsul cand il poti afla singur in cateva minute! Nu e satisfactia mai mare asa? Sa afli si sa intelegi un lucru prin propriile tale capacitati intelectuale? :?
Nu stiu daca stii dar forumul nu este un motor de cautare cu operatori umani, un Google in care iti cauta altii rapsunsurile pe net si ti le livreaza. E un loc in care intrebi lucruri mai subtile care se pot afla doar din experienta altora, nu informatii prezentate clar in manualul aparatului. Iar 90 % din ce ai intrebat tu aici, pana acum se poate afla ori din manual sau in cateva ore de cautari pe net.
Iar despre cei care ti-au spus pune ISO x si f/y, mie nu mi se pare ca te-au ajutat cu ceva, pentru ca tu nu ai inteles exact esentialul: DE CE trebuie sa faci lucrurile alea! Ai urmat orbeste un sfat si dovada e, ca vii continuare cu aceleasi intrebari gen " ce setari sa fac cand..."
P.S. petike a primit doar un raspuns in acelasi stil la replicile acide si autosuficiente "gusturile nu se discuta" si "pune tu una mai buna".
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 20, 2014 9:49 pm

DannyMC scrie:
DarkSkyChaser scrie:Intrebarea mea a fost -si asta pentru cine este amabil/dornic sa raspunda- ce inseamna daca atunci cind ma uit prin vizor imi indica pe linga f/ si Expunere acele liniute pe Plus sau Pe minus pe acea rigla micuta?

Am comentat pentru ca nu inteleg de ai astepta cateva ore zile sa primesti mura`n gura raspunsul cand il poti afla singur in cateva minute! Nu e satisfactia mai mare asa? Sa afli si sa intelegi un lucru prin propriile tale capacitati intelectuale? :?
Nu stiu daca stii dar forumul nu este un motor de cautare cu operatori umani, un Google in care iti cauta altii rapsunsurile pe net si ti le livreaza. E un loc in care intrebi lucruri mai subtile care se pot afla doar din experienta altora, nu informatii prezentate clar in manualul aparatului. Iar 90 % din ce ai intrebat tu aici, pana acum se poate afla in cateva ore pe net.
Mie nu mi se pare ca cei care ti-au spus pune ISO x si f/y, te-au ajutat cu ceva pentru ca tu nu ai inteles exact esentialul: DE CE trebuie sa faci lucrurile alea! Ai urmat orbeste un sfat si dovada e ca vii continuare cu aceleasi intrebari gen " ce setari sa fac cand..."
P.S. Lui petike doar i-am raspuns in acelasi stil la replicile acide/autosuficiente "gusturile nu se discuta" si "pune tu una mai buna".


Imi pare rau dar faptul ca gusturile nu se discuta nu este nici acida, nici autosuficienta, este realitatea. Cit despre ISO si alte valori cred ca ai vazut singur ca nu am mai intrebat. Iti repet pt a 3 oara ca pentru acele valori ma descurc singur folosind Shutter si Aperture Mode. Aflu valorile de care am nevoie, pentru a le utiliza mai apoi in Manual Mode.

Nici nu am pretins ca cei ce mi-au raspuns sunt operatorii mei umani. Deja imi pui vorbe in gura si asta nu imi place.

Okay, am inteles, nu te intereseaza, nu vrei sa contribui cu nimic la acest thread, foarte bine oricum este pentru incepatori. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu timpul lui.
Dar fara nici o suparare, nu mai comenta daca nu ai nimic On Topic si util de spus. Multumesc pentru intelegere.
Ultima oară modificat de DarkSkyChaser pe Mie Aug 20, 2014 9:53 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mie Aug 20, 2014 9:53 pm

DarkSkyChaser scrie:
Imi pare rau dar faptul ca gusturile nu se discuta nu este nici acida, nici autosuficienta, este realitatea.

In situatia in care pui o fotografie pentru a cere sfaturi si afla pareri, si raspunzi asa este o replica acida!

DarkSkyChaser scrie:Ok am inteles nu te intereseaza nu vrei sa contribui cu nimic la acest thread foarte bine. Atunci nu mai comenta daca nu ai nimic On Topic si util de spus. Multumesc pentru intelegere.

Nu vreau sa contribui cu nimic la acest topic?! :shock: Prietene mai citeste odata paginile anterioare sa vezi la cate din intrebari ti-am raspuns deja!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 20, 2014 10:03 pm

DannyMC scrie:
DarkSkyChaser scrie:
Imi pare rau dar faptul ca gusturile nu se discuta nu este nici acida, nici autosuficienta, este realitatea.

In situatia in care pui o fotografie pentru a cere sfaturi si afla pareri, si raspunzi asa este o replica acida!

DarkSkyChaser scrie:Ok am inteles nu te intereseaza nu vrei sa contribui cu nimic la acest thread foarte bine. Atunci nu mai comenta daca nu ai nimic On Topic si util de spus. Multumesc pentru intelegere.

Nu vreau sa contribui cu nimic la acest topic?! :shock: Prietene mai citeste odata paginile anterioare sa vezi la cate din intrebari ti-am raspuns deja!


Ce spun eu si ce intelegi tu. Am impresia si poate este doar impresia mea, ca esti una dintre acele persoane care simte nevoia de a ii corecta si certa neaparat pe cei care stiu mai putine decit tine intr-un anumit domeniu.
Si daca cineva nu este de acord cu tine este fie acid, fie autosuficient, fie detinator de sclavi electronici care ii aduna lui datele.
Am zis ca am priceput ca trebuie sa ma descurc singur. Nu este nevoie de 3 postari pentru acelasi raspuns. Am priceput din prima ce ai avut de spus.
Acum nu am nevoie si de o predica sau o mustruluiala. Nu mai am nici virsta, nici timpul, nici rabdarea necesara pentru asa ceva. Sper ca acum am fost Crystal Clear. Noapte buna tuturor.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 20, 2014 10:36 pm

DarkSkyChaser scrie: pentru acele valori ma descurc singur folosind Shutter si Aperture Mode. Aflu valorile de care am nevoie, pentru a le utiliza mai apoi in Manual Mode.


E mai simplu direct în modul Manual, folosind „liniuțele”.

Imagine
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron