Acum este Joi Mar 28, 2024 10:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie documente pentru arhivare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografie documente pentru arhivare

Mesajde rusalin2016 » Vin Noi 25, 2016 10:51 am

Buna ziua, avem la firma unde lucrez o arhiva tehnica destul de consistenta (aproximativ 10000 de documente vechi de hartie pe format A3, A2, A1).
Se doreste arhivarea electronica a acestor documente deoarece fiind foarte vechi (pana in 40 de ani) un inceput sa se degradeze.
Solutia este sa le fotografiem si sa le introducem intr-o baza de date(aplicatia software a fost creata deja).
Fotografierea documentelor se va face vertical(top) si caut pentru cumparare urmatoarele:
-aparat foto dslr-de preferinta din care sa nu trebuiasca scos acumulatorul de fiecare data pt reincarcare ci sa ramana mufa alimentatorului in aparat
-obiectiv pentru acest tip de fotografie
-trepied si tija (fotografie top)
-surse de lumina

Daca cineva a mai facut asa ceva si are sugestii il rog sa im dea sfaturi.
Multumesc.
rusalin2016
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 25, 2016 10:33 am

Re: Fotografie documente pentru arhivare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Noi 26, 2016 8:33 am

Foloseste un scaner A3 si va fi mult mai simpla toata procedura.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie documente pentru arhivare

Mesajde rusalin2016 » Sâm Noi 26, 2016 9:35 am

Da, mai simpla pt 500 de pagini, raman cele 3500 de A2, si 6700 de A1... Numarate pana acum.
rusalin2016
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 25, 2016 10:33 am

Re: Fotografie documente pentru arhivare

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Noi 26, 2016 2:05 pm

Tot mai comod ai scapa cu un scaner care sa suporte toate marimile.
In cazul in care vrei un selereu, va trebui sa iti un flash cu un difusser sa il pui pe tavan, sper ca incaperea nu este una foarte mare ca sa sara egal peste tot.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie documente pentru arhivare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Noi 27, 2016 9:37 am

rusalin2016 scrie:Da, mai simpla pt 500 de pagini, raman cele 3500 de A2, si 6700 de A1... Numarate pana acum.


N-a spus nimeni ca va fi usor sa scanezi o astfel de arhiva; sigur ca formatele mari vor trebui scanate pe bucati si lipite ulterior cu un program oarecare, dar macar se va obtine o imagine clara, fara distorsiuni, fara aberatii si cu detaliile foarte bine redate pe toata suprafata imaginii finale. Acealasi lucru se face si cu un DSLR (pozare si lipire cadre), dar va fi nevoie suplimentar de timp pentru corectia deformarilor si aberatiilor de tot felul pentru fiecare bucatica ce va compune imaginea finala, iar detaliile vor fi neuniforme pe imaginea finala din cauza diferentei de calitate intre centrul si marginile fiecarui cadru facut cu orice obiectiv, fie el cel mai rectiliniu din lume.

E posibil ca pentru formatele mari (A2/A1/A0) sa fie util chiar un scaner portabil care va crea fâşii de imagini fara distorsiuni, cu detalii maxime (functie de rezolutia folosita la scanare) si care vor avea o mai buna constanta a rezultatelor ce va reduce timpul de prelucrare (lipire).

Scanerul prezinta in astfel de situatii avantaje majore: nu are nevoie de instalatii complicate de iluminare uniforma a sursei, copiaza imaginea fara distorsiuni, ofera o constanta in rezultate foarte buna si elimina timpul de prelucrare suplimentara nesar corectiei aderatiilor si distorsiunilor; e drept ca pentru formatele mari trebuie inventat un sistem de tip slider pentru scaner, dar si in cazul fotografierii era nevoie de unul mult mai complicat pentru aparat si pentru suportul imaginii care sa ofere simultan si o iluminare constanta si uniforma a imaginii-subiect.

In cazul utilizarii unui DSLR, se monteaza aparatul+obiectivul pe un slider/sina, in patina aparatului se monteaza o lampa LED si se captureaza prin tethering fragmentele unei linii (cu automatizarea corectiilor de distorsiuni si aberatii si eventual un crop al imaginilor care sa elimine marginile cu calitate/rezolutie scazuta) dupa care se repeta procesul pentru urmatoarele linii de imagini, functie de dimensiunea subiectului; partea proasta e ca trebuie mentinuta cu precizie planeitatea intre suportul imaginii si planul focal si a distantei intre cele 2 planuri ceea ce implica un rig destul de elaborat si un spatiu destul de generos in care sa fie asamblat respectivul rig ( am in vedere in special formatele mari A2/A1/A0).
Ca si necesar pentru utilizarea DSLR-ului: un obiectiv cat mai rectiliniu (Nikkor 60mm/2.8D macro e unul dintre cele mai bune pentru reproducere), un DSLR cu 10/12-16 Mpx rezolutie a senzorului FX sau DX (nu are importanta daca e FX sau DX in acest caz) si un sistem de iluminare constanta (LED sau neon), totul montat pe un ansamblu ce trebuie sa mentina planeitatea intre subiect si planul focal al aparatului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori