Acum este Vin Mar 29, 2024 1:10 am

Articole Nikonisti.ro

De ce skill-uri am nevoie sa devin un fotograf profesionist?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

De ce skill-uri am nevoie sa devin un fotograf profesionist?

Mesajde Denisa D. » Dum Noi 12, 2017 12:10 am

Buna, tuturor! Sunt o fotografa amatoare, care, pentru moment, nu si-a gasit un job in acest domeniu din cauza lipsei de experienta, insa imi doresc enorm sa activez pe aceasta piata. Intrebarea mea este: Ce domenii, joburi m-ar ajuta sa-mi dezvolt aptitudinile necesare unui fotograf profesionist? Precizez ca trebuie sa ma intretin sigura, iar fotografia o pot invata in timpul liber, insa as prefera sa am un job care sa fie conex cu fotografia sau sa-mi ofere anumite skill-uri care sa ma ajute mai tarziu in postura de fotograf.

Apreciez orice sfaturi, atat pentru skill-uri sfot, cat si hard.

Va multumesc frumos!
Denisa D.
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 11, 2017 11:30 pm

Re: De ce skill-uri am nevoie sa devin un fotograf profesion

Mesajde moaartea » Dum Noi 12, 2017 1:45 am

Denisa D. scrie: Ce domenii, joburi m-ar ajuta sa-mi dezvolt aptitudinile necesare unui fotograf profesionist?

ceva legat de busnies/marketing/etc. ca sa ajungi fotograf profesionist(prin fotograf profesionist ma refer la cineva care traieste din fotografie) skill-urile legate de fotografie sunt secundare la cele legate de busniess. tot ce trebuie e sa sti fotografie peste un nivel mediu si sti sa te promovezi foarte bine si sa iti faci o imagine(brand) puternica si sa intelegi cum functioneaza o afacere(busniess).
ca un fotograf profesionist(dupa definitia mea de mai sus) e muuuuuuuuuuuuuuult mai important sa fi creativ in busniess decat in fotografiile care le faci.

multi oameni cand au ajuns fotografi profesionisti si-au dat seama ca nu le mai place si si-au schimbat "cariera" pt ca in cel mai bun caz 10% din timp fotografiezi si minim 90% din timp faci alte lucruri necesare, altele decat fotografiat efectiv. plus ca si ce fotografiezi cand esti platit aproape niciodata(cu exeptia proiectelor personale care nu sunt platite si le faci tu pentru tine) nu poti sa faci ce vrei tu in acea fotografie, ci faci ce vrea clientul, in unele proiecte ai mai multa sau mai putina libertate sa faci ce vrei,in general ai mai putina libertate decat mai multa.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: De ce skill-uri am nevoie sa devin un fotograf profesion

Mesajde CosminD » Joi Noi 23, 2017 7:05 pm

in primul rand iti recomand sa citesti cat mai mult , sa faci cateva cursuri si workshop-uri de fotografie si ca studiezi pe internet. Vezi linkurile din topicul acesta viewtopic.php?f=70&t=51308 . Nu stiu din ce oras esti Denisa, dar daca esti din Bucuresti ai o gramada de cursuri si workshop-uri pe acolo(unele gratis, unele nu). Si eu obisnuiesc sa particip la cate 2-3/an pe diverse teme , chiar daca trebuie sa vin din Craiova.
Cat despre a fi fotograf profesionist , banuiesc ca te referi la evenimente(NBC) , nu ? Daca da, iti recomand neaparat ca dupa ce te instruiesti la un nivel peste medie cum zice moaartea (de obicei dureaza 1-2 ani in medie. Mai putin de 1 an doar daca esti foarte dedicata si citesti/te documentezi zilnic si iesi la fotografiat des). Si du-te la minim 2-3 evenimente ale prietenilor/rudelor ca fotograf secundar , pe lange cel pe care-l au ei. Ca aparat ia cu incredere un body seria 7 . Eu de exemplu am avut cateva luni un D7200 si mi s-a parut foarte ok pentru evenimente. Impreuna cu un obiectiv Sigma 18-35 1.8 si un fix de 85mm(la sedintele foto) si macar doua flash-uri externe ar trebuii sa fie destul pentru a avea rezultate decente. In nici un caz sa nu iei un aparat seria 3 sau 5 , cu obiectiv kit si sa te duci la evenimente cu ele(nu ca n-as mai fi vazut pe unii... :) ) !!! Cum fac unii agarici este bataie de joc , nu fotografie !
PS: tot cum zice moaartea , cat de buna esti pe partea de branding sau cat de buna esti de papagal cum zic altii :mrgreen: , conteaza de multe ori chiar mai mult decat pozele pe care le faci , deci sper ca esti buna la asa ceva :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: De ce skill-uri am nevoie sa devin un fotograf profesion

Mesajde andrei.turca.photo » Joi Mar 09, 2023 6:56 pm

Daca esti rabdatoare in a avea succes si a trai din asta si nu te grabesti, cred ca poti sa scapi si sa nu fii chiar expert in business si marketing. Stiu ca topic vechi dar daca cineva citeste, poti sa incepi cu tutoriale de pe net si practicand. CEl mai important e sa inveti triunghiul de expunere - Viteza de expunere - Apetura - ISO. NU doar sa le inveti teoretic ci sa fie ceva ce intuiesti automat fara sa te gandesti.

Pe partea de clienti poti incepe prin a fotografia prieteni, si eventual daca mai gasesti fotografi care sunt deja cu experienta, nu strica sa intrebi daca poti veni ca asistent la sedintele lor in cazul lor in scopuld e a invata. ADica fie esti buna in marketing si business si faci bani fara sa fii expert in fotografie, fie devii un mic expert si mai faci poze pe unde poti si apuci si usor cu timpul vei iesi in fata din vorba in vorba.

Un avantaj in a te axa pe a deveni bun in fotografie si apoi sa fii bun in business si marketing e faptul ca vei invata sa si editezi. Iar editatul e o parte importanta in fotografie, si e si mai bine daca inveti sa editezi rapid si sa fii platita si mai rapid decat daca ar fi nevoie sa inveti a edita direct pe pozele clientilor.

Cu toate astea, cred ca deja ti-ai gasit drumul si ca probabil ai invatat de unsa singura drumul spre fotografie profesionala. :)
Avatar utilizator
andrei.turca.photo
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 29, 2023 10:56 am
Localitate: Iasi

Re: De ce skill-uri am nevoie sa devin un fotograf profesion

Mesajde blabling2 » Mie Mai 10, 2023 12:05 pm

Nice angle, good photo editing is okay
connect 4
blabling2
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 10, 2023 12:03 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron