Acum este Joi Mar 28, 2024 7:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie de produs - obiecte transparente/translucide

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografie de produs - obiecte transparente/translucide

Mesajde liviufr » Dum Feb 03, 2019 11:52 pm

Buna seara

Doresc sa fac cateva fotografii de produs la obiecte din plastic translucide si transparente pe fundal.alb. Cele transparente, in lumina rece, capata o culoare putin albastruie.
Ce doresc sa stiu este tehnica de realizare, expunere, F-ul, putere blitz, etc
Aparatura care o detin este:
- Nikon D5000
- obiective kit AF-S 18-55mm VR I
- cub cu lumina continua de intensitate reglabila (doua benzi cu leduri)
- blitz Meike 910
- trepied
- filtru polarizare
- trigger (transmitator si receptor)

Mentionez ca stiu tehnica de realizare a fotografiilor la obiectele din sticla (panouri negre pentru reflexie etc) dar nu as dori sa imi "iasa" asa fotografiile, fiind o fotografie la produse din plastic.

Va multumesc
Atasez o fotografie ca exemplu cum as dori sa-mi "iasa".
Cu stima,
Fişiere ataşate
 1.jpg
liviufr
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 20, 2018 9:58 am

Re: Fotografie de produs - obiecte transparente/translucide

Mesajde andrei.turca.photo » Mie Mar 08, 2023 4:16 pm

In acest caz trebuie sa testezi. Setarile de distanta focala sau viteza de expunere nu vor influenta mult felul cum ies culorile. Cel mai mult va influenta calitatea, pozitia si intensitatea luminii. Eventual pozitia camerei in raport cu pozitia subiectului si pozitia si directia luminii.

Asa ca trebuie sa testezi mai multe cadre cu lumina in diferite pozitii. Eventual sa folosesti si tehncia de compsoite unde faci 2 poze cu blitul pus in 2 pozitii diferite (fara sa misti camera) iar apoi unesti in Photoshop acele 2 poze intr-o singura poza ca sa ai o poza care sa para create cu 2 lumini. Aici presupun ca ai doar o singura lumina si nu poti testa 2 lumini o data, gen o lumina pe partea drepta a subiectului si o lumina pe partea stanga a subiectului/produsului.

Oiricum, e putin mai grelutz cand vine vorba de fotografii la produse translucente care sunt si reflectorizante si reflecta obiectele din jur precum camera sau suportul luminii. Deci nu e asa simplu de fotografiat acest tip de produs si necesita o abordare putin diferita fata de produse normale care nu sunt translucente sau reflectorizante.
Avatar utilizator
andrei.turca.photo
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 29, 2023 10:56 am
Localitate: Iasi

Re: Fotografie de produs - obiecte transparente/translucide

Mesajde Volleyxie999 » Joi Aug 03, 2023 1:39 pm

To understand how the global market works and Mini Program Full Coverage Marketing, its components must be understood. These components determine the growth of your business. Many people consider these as the Ps of marketing, and a business needs to pay undivided attention to these. These components work for every industry your business may fall in. For example, Ali's global marketing component has been highly effective, making every business use these components. So if you want to understand what these components are, the stated information can help you.
Volleyxie999
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 03, 2023 1:37 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori