Acum este Joi Mar 28, 2024 6:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Experiente cu fotocarti

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Experiente cu fotocarti

Mesajde maximin » Mar Ian 08, 2013 12:14 pm

Ma intereseaza experientele voastre in privinta fotocartilor: unde le printati, cu ce optiuni (cerneala dye, pigment sau emulsie AgX, dimensiuni si tip hartie, coperta etc.) si mai ales cat de multumiti sunteti de rezultate. De asemenea, m-ar interesa si cat de lunga a fost experienta voastra cu procesatorul respectiv sau cu altii. Nu in ultimul rand as fi curios si daca mai exista oameni care prefera albumele foto traditionale in detrimentul fotocartilor.

Multumesc anticipat tuturor care isi rup din timpul lor ca sa-mi raspunda.
maximin
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 08, 2013 11:18 am

Re: Experiente cu fotocarti

Mesajde Tudor_dx » Mar Ian 08, 2013 5:08 pm

Eu am avut experiente foarte ok cu CEWE, hartie fotografica lucioasa (nu exista optiuni de printare), dimensiuni (patrata si panoramica). Pana acum, am facut aproximativ 5 fotocarti. Pe hartie foto cel putin, printul e foarte bun, culorile sunt ca in fisierele livrate. Pentru hartiile foto, coperta este doar tare din carton.

De curand au introdus hartie extra-lucioasa, dar nu am folosit pana acum. Soft-ul e foarte usor de folosit si iti poti pozitiona imaginile cu usurinta.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Experiente cu fotocarti

Mesajde maximin » Mie Ian 09, 2013 11:12 am

Multumesc pentru raspuns si mai astept si alte opinii. Nu va inghesuiti, e loc pentru toata lumea :D

Din cate stiu eu, la Cewe cand introduceai fotografiile in softul lor era activata intotdeauna automat o optiune de autocorectie. Ai lasat activata optiunea respectiva sau ai renuntat la autocorectie?
maximin
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 08, 2013 11:18 am

Re: Experiente cu fotocarti

Mesajde goangaus » Mie Ian 09, 2013 11:24 am

Eu le fac la Alexcover.ro si sunt foarte multumit iar pretul este foarte bun. E mai mult de munca pentru ca trebuie sa-ti faci singur layoutul (livrezi jpeguri) dar rezultatul e foarte ok. Am facut si la CEWE pe hartie fotografica (atentie, pe hartie normala nu prea arata bine), a iesit destul de bine, dar pentru albume mai elegante (inclusiv coperti de piele) ii recomand pe primii.
Eu as merge si pe varianta album foto traditional, dar nu prea se mai gasesc in ziua de azi decat oribilitatile alea de plastic. Stiti de unde se pot cumpara albume foto traditionale de calitate?
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Experiente cu fotocarti

Mesajde Tudor_dx » Mie Ian 09, 2013 11:30 am

Nu, nu am lasat nicio optiune automata activata.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Experiente cu fotocarti

Mesajde rakhpai » Lun Sep 28, 2015 11:22 am

Salut,

Aruncati va rog o privire peste aplicatia photogo, sunt curios de parerea voastra. Cred ca avantajele aplicatiei sunt cu mult peste ce exista la ora actuala pe piata locala. Raportul calitate/pret este excelent si au un suport clienti foarte reactiv.
rakhpai
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 28, 2015 11:17 am

Re: Experiente cu fotocarti

Mesajde helendam » Lun Feb 19, 2024 5:51 am

Geometry Dash Speedrunning Phenomenon: Speedrunning in Geometry Dash is a phenomenon. Players race against time, competing for records and establishing themselves as the fastest navigators of geometric landscapes.
helendam
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 15, 2023 5:47 am


Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori