Acum este Joi Mar 28, 2024 7:23 pm

Articole Nikonisti.ro

PC procesare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: PC procesare foto

Mesajde Calvaria » Lun Apr 11, 2016 9:12 am

si pe mine tot partea de develop ma omoara. la export oricum nu stau langa PC.

o sa merg pe i7-4790k cu ssd de 240g si 32g ddr3 cat mai rapid/pret.

multumesc de info
Avatar utilizator
Calvaria
 
Mesaje: 439
Membru din: Lun Sep 07, 2009 3:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde moaartea » Lun Apr 11, 2016 10:04 am

eu ti-as sugera daca poti ia-ti 6700k(zilele astea l-am vazut in oferta la pc garage, nu stiu daca e cel mai mic pret dintre toate magazinele, sau daca il gasesti mai ieftin in alta parte sau "la baieti"), si neaparat cu k in coada...seria 6700k e mai noua decat 4xxxk, ai ddr4 care au frecvente de lucru mai mari si deci ai latimea de banda mai mare, si deci poti scrie/citii mai multa informatie deodata...si in plus in aceasta versiune de procesoare de 14nm intel a adaugat suport pt niste instructiuni care fac sa lucreze mai bine programele in multi core...nu mai stiu exact ce era si cum se numea, dar din ce am citit mai demult stiu ca era vorba despre niste instructiuni care imbunatatea multi core performance daca programul stie sa le foloseasca...si chiar daca nu stie acum, lr in 1-2 ani sigur o sa stie....

placa de baza, de asemenea cauta una care poti sa iti faci si overclock la procesor..in general alea sunt mai stabile...pe cele mai ieftine s-ar putea sa ai probleme de stabilitate cand activeci xmp-ul la ram...si trebuie sa il activezi din asta iti iei ram de frecvente mai mari...

eu am observat ca la randare video sunt cazuri cand imi sta 4790k aproape de 70%, nici placa video nu trece de 40%, video il aveam pus pe un ssd si se salva pe alt ssd si pe al 3-lea era sistemul de operare...nu stiu care e problema, dece nu sta procesorul mai sus sau placa video mai sus...banuiesc, nu stiu inca exact din ce motiv,nu i-am dat de capat inca, dar banuiesc ca latimea de banda la ddr sa fie mica(am ddr3 2133mhz dual channel), si sa nu poata sa transfere toate datele de care are nevoie intre ram-procesor-placa video si din cauza asta sa nu fie maximizate...banuiesc ca latimea de banda la ram ar fi bottlekneck-ul...pt ca pe celalt calculator cu 3960x care are quad channel nu am aceasta problema, si procesorul sta in multe cazuri la 100% sau aproape...

ram ddr4 cl 14 la 2800 erau acum in oferte la nustiu ce magazin, parca pc garage sau emag??? si e cam ce iti trebuie tie...sau oricum e dupa mine raportul optim intre pret si performanta la rami la ora actuala.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: PC procesare foto

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Apr 11, 2016 12:25 pm

Lightroom 6.5 am, cele vechi nu stiau sa foloseasca calumea nici macar 4 nuclee.

Da, pe placa video tine cam 0.5 secunde pe proc cam 2 si ceva 3 cand folosesc developu, stiu ca l-am tinut pe proc in vara cand acceleratia gpu era buguita, dar totusi placa video e de 10 ori mai rapida ca procesorul, trebuia totul sa fie instant.

Eu tin LR-ul pe ssd si libraria pe hdd ca nu am atata spatiu, la photoshop de exemplu nu am observat diferente daca setez cacheul pe ssd fata de hdd, pana la urma e doar un singur fisier foarte mare, deci nu cred ca timpul de raspuns conteaza in mod special.

In ceea ce priveste procesorul, poti lua un 6700K resigilat de la emag cu 1430 lei, de regula procesoarele nu pot avea bube ori merg ori nu merg iar la banii astia e pomana.
Nu te lacomii in privinta placii de baza, mergi pe ceva de minim ~150 oiro si un culer decent.
Vezi ca e ssd de 480GB la 5 bastoane la altex, eu am un Intel de 120 si ma cam chinui, daca as lua ssd acum nu as lua sub 480.

Si ca sa ma laud putin: http://valid.x86.fr/97qf7f
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC procesare foto

Mesajde moaartea » Lun Apr 11, 2016 10:06 pm

Plesoianu Marius daca pe tine te intereseaza viteza cu care se exporta pozele, pune-ti versiunea de lr 6.1 si ai sa fi surprins...in bine... :lol: :D :mrgreen:

in 6.1 lr au implementat posibilitatea sa se salveze mai mute poze simultan,cand ii dai export. au fost probleme cu acest nou mod de salvare in sensul ca unele pc-uri care aveau peste 8 proc reale + 8 virtuale, atunci lr salva 32 thread-uri(2 poze/procesor real sau virtual vazut de program), si in anumite cazuri exportul se bloca de tot. in versiunile urmatoare au rezolvat aceasta problema: se salveaza cate o poza,pe rand....bravo adobe...un pas in fata prin cativa in spate :| :cry: :cry: ... in versiunile peste 6.1 trebuie sa ii dai tu intre 4 si 16 exporturi paralele sa fie termine la fel de repede (adica daca ai 1000 poze ii dai de la 1-100, urmatorul 101-200 si tot asa,toate simultan si atunci termina la fel de repede cele 1000 poze ca un singur export in lr 6.1)

Plesoianu Marius scrie:Vezi ca ssd eu am un Intel de 120 si ma cam chinui, daca as lua ssd acum nu as lua sub 480


+1 +2 +3..si eu as face la fel....din punct de vedere al vitezei nu conteaza ce ssd iti cumperi toate au performante relativ egale (in sensul ca intre un hdd si un ssd performanta este de zeci de ori mai mare decat intre cel mai slab ssd de 480gb si cel mai bun de o capacitate oricat de mare)...ma refer la cum se misca tot calculatorul si nu numai...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: PC procesare foto

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Apr 11, 2016 10:40 pm

In privinta SSD-ului, nu sunt de acord in totalitate. Eu de exemplu nu as lua ceva gen Kingston V300 sau Patriot datorita stabilitatii, in principiu un SSD de calitate costa, ma refer la branduri cum sunt Intel, Corsair, dar cred ca OCZ-ul ala este decent overall.

Pot hacuii pe versiunea 6.5 sa am algoritmu de export de pe 6.1? O sa ma interesez sa vad ce si cum, sambata am avut de exportat vro 400 de poze si mi-a luat aproape juma de ora, ce mi se pare o leaca cam mult.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron