Acum este Joi Apr 22, 2021 4:42 am

Articole Nikonisti.ro

Claritate poze instagram/facebook

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Claritate poze instagram/facebook

Mesajde SergiuNicolae » Vin Ian 22, 2021 10:32 am

Salut. Am o intrebare care imi e si problema in acelasi timp. Am început să fac fotografie de circa 4 luni. Dețin un Nikon D7000 cu un obiectiv de 50mm f1.8 totul bine si frumos, ma duc fac pozele ajung acasa le bag pe lightroom la editare si tot ce mai fac, în format raw. termin pozele de editat poza arata bine si clara, ajung sa ii dau export, după ce se termina de exportat verific inca odata pozele jpeg sa vad daca sunt in regula, claritatea ramane la fel de clara. Ajung sa postez poza mea sau poze la persoanele care le fac le urc pe Instagram.. acolo deja claritatea scade foarte foarte mult. Pozele le decupez toate la 4/5 setări de export am incercat extrem de multe dar toate degeaba, exact la fel patesc. De la ce poate sa fie treaba asta? Ce setări sa fac la camera/calculator pentru a reuși să postez pozele alea la claritate maxima, asa cum se vad si la alți fotografi? Ce nu fac corect?
SergiuNicolae

Re: Claritate poze instagram/facebook

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 22, 2021 12:50 pm

Ai niste clipuri foarte bune care trateaza problema ta aici: https://www.youtube.com/c/LaurenceBakerAdobe/search?query=RESIZE
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Bogdan Dulgheru

Înapoi la Postprocesare si imprimare