Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:13 pm

Articole Nikonisti.ro

calculator prelucrare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 24, 2012 4:11 pm

Haf scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Ca o nota importanta: HDD-ul de 80GB (Hitachi) care a venit montat pe laptopul meu vechi de 7 ani, functioneaza la fel de bine ca in prima zi si mult mai rece si mai silentios decat cele noi, de capacitate mai mare.

Este o nota total irelevanta, din punct de vedere statistic nu demonstreaza nimic hdd-ul tau Hitachi, la fel si cu povestea cu ssd-urile stricate. Restul oamenilor (in majoritate) se bucura deja de tehnologia ssd si este extrem de mica probabilitatea sa intre pe forumuri sau sa tipe in gura mare cat de bune sunt ssd-urile, de obicei asa procedeaza cei carora li s-a stricat.


Exact asta am facut eu: am comunicat faptul ca mie personal mi s-au defectat intr-o perioada de 6 luni de zile, 2 bucati SSD de 120 GB (Corsair GForce), am pierdut date foarte importante si am facut o simpla comparatie (pentru cei interesati doar) cu un HDD iesit din perioada de garantie de peste 2 ani. Ca aceste date au sau nu o relevanta statistica pentru cineva, pe mine personal nu ma intereseaza; cine doreste statistici poate include in mod "free" si aceste date furnizate de mine.
Eu sper ca situatia mea nefericita sa puna pe ginduri potentialii doritori de SSD-uri si sa-i faca sa se documenteze suplimentar pentru a face o alegere cit mai corecta.

Cit despre cei ce se bucura deja de tehnologia SSD, eu le urez sa se bucure in continuare, cat mai mult timp posibil si fara incidente.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 24, 2012 4:38 pm

T.Dragos scrie:Imi poti da cateva exemple ? Monitor gama entry level Apple, varianta pentru uz amator ?


Din pacate nu iti pot oferi astfel de informatii intrucat aceste monitoare nu mai sunt produse de Apple; le gasesti doar SH si in magazine obscure (chiar foarte greu in Romania) si nici astea nu sunt foarte ieftine (2000-2500 lei).
Oferta actuala Apple in domeniul monitoarelor este doar pentru Thunderbolt, care se cumpara cu 900-1000 USD (EUR) si nu cred ca sunt in bugetul tau.("www.cel.ro")

Exista insa destule monitoare foarte bune de care vei fi foarte multumit. Aici ai niste exemple:http://ipsmonitors.net/
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde funnikon » Mie Iul 25, 2012 7:34 am

Ca o nota importanta: HDD-ul de 80GB (Hitachi) care a venit montat pe laptopul meu vechi de 7 ani, functioneaza la fel de bine ca in prima zi si mult mai rece si mai silentios decat cele noi, de capacitate mai mare.


Am pierdut numarul de hdd Hitachi schimbate, eu le consider cele mai proaste hdd-uri puse in laptopuri. Am avut si hdd-uri normale care dupa cateva luni erau pline de bad-uri. De crapat, crapa toate la un moment dat. Important este sa-ti faci backup in mod regulat indiferent ce tehnologie folosesti la hdd.
Avatar utilizator
funnikon
 
Mesaje: 117
Membru din: Mar Oct 05, 2010 10:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde CTz » Mie Iul 25, 2012 4:37 pm

funnikon scrie:
Ca o nota importanta: HDD-ul de 80GB (Hitachi) care a venit montat pe laptopul meu vechi de 7 ani, functioneaza la fel de bine ca in prima zi si mult mai rece si mai silentios decat cele noi, de capacitate mai mare.


Am pierdut numarul de hdd Hitachi schimbate, eu le consider cele mai proaste hdd-uri puse in laptopuri. Am avut si hdd-uri normale care dupa cateva luni erau pline de bad-uri. De crapat, crapa toate la un moment dat. Important este sa-ti faci backup in mod regulat indiferent ce tehnologie folosesti la hdd.



Subscriu si mai adaug seagate la 7200rpm pe 2,5" :(

Folosesc un ssd (intel) de 60 gb + NAS 2x1tb in raid 1 de cand m-am fript :) ... De aprox 1 an nu am nici cea mai mica problema. O data pe saptamana las laptop-ul sa se sincronizeze cu NAS si gata ... Daca vreau filme am un hdd extern de 2,5 ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 25, 2012 6:07 pm

CTz scrie:...Folosesc un ssd (intel) de 60 gb ...


Si cam ce "incape" in cei 60GB de SSD Intel? (eu am ocupat cam 63/100GB pe partitia cu SO)

CTz scrie:... NAS 2x1tb in raid 1 de cand m-am fript :) ... De aprox 1 an nu am nici cea mai mica problema. O data pe saptamana las laptop-ul sa se sincronizeze cu NAS si gata ...


Aproximativ la fel procedez si eu, doar ca nu folosesc NAS (ci chiar un HDD extern Seagate la 7200 rpm ;) ); defectarea SSD-urilor a aparut exact intre sincronizarile saptaminale, iar mai des nu-mi pot permite sa fac backup si/sau sincronizari din motiv de timp pe care il pierd la un volum relativ mare de date. Legile lui Murphy inca sunt valabile ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde CTz » Mie Iul 25, 2012 6:37 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
CTz scrie:...Folosesc un ssd (intel) de 60 gb ...


Si cam ce "incape" in cei 60GB de SSD Intel? (eu am ocupat cam 63/100GB pe partitia cu SO)

CTz scrie:... NAS 2x1tb in raid 1 de cand m-am fript :) ... De aprox 1 an nu am nici cea mai mica problema. O data pe saptamana las laptop-ul sa se sincronizeze cu NAS si gata ...


Aproximativ la fel procedez si eu, doar ca nu folosesc NAS (ci chiar un HDD extern Seagate la 7200 rpm ;) ); defectarea SSD-urilor a aparut exact intre sincronizarile saptaminale, iar mai des nu-mi pot permite sa fac backup si/sau sincronizari din motiv de timp pe care il pierd la un volum relativ mare de date. Legile lui Murphy inca sunt valabile ;)



La mine incape un windows 7, office 2010, corel, photoshop si capture nx. Si mai raman vreo 10-15 gb ... :) Si daca nu e de ajuns, poti achizitiona un ssd mai mare. Au mai scazut un pic preturile ....

Am avut si eu un hdd extern, care s-a dus de suflet cu tot cu salvarile mele ... Si era un WD de 500 gb. Stii ce e mai naspa ? Mai am la birou inca unul care a luat si cazaturi de pe birou si n-are nimic :) Sper ca macar un raid 1 sa fie de ajuns ...

Volumul mare de date e o problema, inchipuie-ti daca aveai d800 sau d3200. :). Gluma-i gluma, insa prefer sa folosesc un desktop in dauna unui notebook, fie el si unul performant. Macar din punct de vedere al monitorului :)
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 25, 2012 7:05 pm

CTz scrie:...Volumul mare de date e o problema, inchipuie-ti daca aveai d800 sau d3200. :). Gluma-i gluma, insa prefer sa folosesc un desktop in dauna unui notebook, fie el si unul performant. Macar din punct de vedere al monitorului :)


Pentru mine nu pozele sunt critice; acestea pot sa se duca ... desi le am salvate pe suport extern; am pierdut date vitale, baze de date construite in 10-12 ani, la care inca mai lucrez sa le refac dupa incidentele cu SSD-urile.
Am avut probleme si cu HDD (as fi ipocrit sa nu recunosc, desi numai cu cele de 3.5" de desktop), dar de fiecare data am reusit sa recuperez datele importante si fara emotii si cheltuieli mari, asa incat personal am incredere mai mare in HDD. Nu neg performantele SSD-urilor, pe care le-am testat personal, dar intre siguranta si viteza ... aleg siguranta data si de 20 de ani de utilizare a HDD-urilor clasice.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde CTz » Mie Iul 25, 2012 7:16 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
CTz scrie:...Volumul mare de date e o problema, inchipuie-ti daca aveai d800 sau d3200. :). Gluma-i gluma, insa prefer sa folosesc un desktop in dauna unui notebook, fie el si unul performant. Macar din punct de vedere al monitorului :)


Pentru mine nu pozele sunt critice; acestea pot sa se duca ... desi le am salvate pe suport extern; am pierdut date vitale, baze de date construite in 10-12 ani, la care inca mai lucrez sa le refac dupa incidentele cu SSD-urile.
Am avut probleme si cu HDD (as fi ipocrit sa nu recunosc, desi numai cu cele de 3.5" de desktop), dar de fiecare data am reusit sa recuperez datele importante si fara emotii si cheltuieli mari, asa incat personal am incredere mai mare in HDD. Nu neg performantele SSD-urilor, pe care le-am testat personal, dar intre siguranta si viteza ... aleg siguranta data si de 20 de ani de utilizare a HDD-urilor clasice.



De acord, dar nici hdd-urile nu se mai fac la aceleasi standarde. Acum, ca o fi de vina societatea de consum, sau faptul ca inevitabil produsele de generatie mai veche sunt desconsiderate fata de cele noi (vezi dischete/cd sau cd/dvd), prefer un sistem raid.
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde d4m4g3 » Mie Iul 25, 2012 9:46 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Si cam ce "incape" in cei 60GB de SSD Intel? (eu am ocupat cam 63/100GB pe partitia cu SO)

Eu am un SSD Intel de 40GB si am pe el SO/Drivere/Programe + 7GB spatiu liber acum.
Ca si programe, pe langa toate cele uzuale/utile/importante, se numara si cele mai mari ca si dimensiune precum Photoshop, PowerDirector, etc.
E drept, pagefile-ul este pe HDD, nu pe SSD, ca sa nu-l stresez cu scrieri si citiri groaznic de multe, asadar am economisit vreo 4-8GB, nu mai stiu cat este.

Eu sunt de parere ca SSDurile sunt clar solutia in ziua de astazi. Evident, nu pentru stocare, ci pentru SO/Programe/Jocuri/chestii din astea. Sunt foarte rapide, ieftine - un SSD de 120GB foarte performant a fost zilele astea ~480lei la promotie.
Nu cred ca ai ce mare lucru sa pierzi daca Doamne fereste se intampla ceva cu el, ca doar nu-ti stochezi pozele pe el incat sa fie ceva de nerecuperat. Dar cum de obicei nu se intampla nimic cu ele, nu e nicio problema. Doar ca PageFile-ul mereu il mut pe HDD ca de oprit nu se poate, Superfetch/Prefetch trebuie OPRITE, defragmentarea deasemenea. Astea omoara SSDul... Dar oricum, cele noi sunt mult mai fiabile decat primele generatii, care si alea erau foarte bune, totusi.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde CTz » Joi Iul 26, 2012 8:01 am

d4m4g3 scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Si cam ce "incape" in cei 60GB de SSD Intel? (eu am ocupat cam 63/100GB pe partitia cu SO)

Eu am un SSD Intel de 40GB si am pe el SO/Drivere/Programe + 7GB spatiu liber acum.
Ca si programe, pe langa toate cele uzuale/utile/importante, se numara si cele mai mari ca si dimensiune precum Photoshop, PowerDirector, etc.
E drept, pagefile-ul este pe HDD, nu pe SSD, ca sa nu-l stresez cu scrieri si citiri groaznic de multe, asadar am economisit vreo 4-8GB, nu mai stiu cat este.

Eu sunt de parere ca SSDurile sunt clar solutia in ziua de astazi. Evident, nu pentru stocare, ci pentru SO/Programe/Jocuri/chestii din astea. Sunt foarte rapide, ieftine - un SSD de 120GB foarte performant a fost zilele astea ~480lei la promotie.
Nu cred ca ai ce mare lucru sa pierzi daca Doamne fereste se intampla ceva cu el, ca doar nu-ti stochezi pozele pe el incat sa fie ceva de nerecuperat. Dar cum de obicei nu se intampla nimic cu ele, nu e nicio problema. Doar ca PageFile-ul mereu il mut pe HDD ca de oprit nu se poate, Superfetch/Prefetch trebuie OPRITE, defragmentarea deasemenea. Astea omoara SSDul... Dar oricum, cele noi sunt mult mai fiabile decat primele generatii, care si alea erau foarte bune, totusi.


Ai fi surprins cata lume salveaza pe "Desktop, pentru ca este mai usor" :D
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron