Acum este Joi Apr 25, 2024 2:52 am

Articole Nikonisti.ro

calculator prelucrare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde sorinsava » Dum Aug 22, 2010 10:35 am

E simplu, iti trebuie cel mai rapid procesor de care ai bani si vreo 4GB ram iti ajung sa faci panorame gigapixel. Restul sunt povesti.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Dan Pop » Dum Aug 22, 2010 10:50 am

RRS scrie:observ ca veriga slaba la mine e procesorul, din moment ce ram-ul ramane la jumatate orice as prelucra...

Nu e chiar atit de simplu. Problema poate fi si de la RAM: degeaba ai destul daca e lent si procesorul sta pe 100% nu pentru ca ar prelucra ci pentru ca asteapta dupa RAM. Din pacate, nu prea ai cum sa distingi intre cele doua scenarii (fara experimente complexe), dar e sigur ca un upgrade de placa de baza, procesor si memorie ar imbunatati mult lucrurile.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Haf » Dum Aug 22, 2010 10:58 am

sorinsava scrie:E simplu, iti trebuie cel mai rapid procesor de care ai bani si vreo 4GB ram iti ajung sa faci panorame gigapixel. Restul sunt povesti.

Sigur, cat de repede ajungi sa iti umpli memoria RAM (putina sau multa dupa nevoi) si ajungi sa folosesti intens hard disk-ul pentru swap e o poveste :)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde sorinsava » Dum Aug 22, 2010 11:30 am

Mai bine ne spui ce anume faci tu exact, sa nu vorbim din auzite. Exemplu clar: aplicatia folosita + tipul procesarii si cum te ajuta pe tine 16GB ram comparativ cu, sa zicem 4GB, sa "faci prelucrari complexe in batch de sute de poze".
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde RRS » Lun Aug 23, 2010 7:05 am

Inteleg ca, 4 Gb DDRam minim 3, dar ar putea fi si DDRam 4; la placa de baza e mai simplu, iei ceva care sa se potriveasca cu restul componentelor si socket procesor, dar:
Intel Pentium
sau
AMD?

Pana acum doar Intel am avut, insa stiu ca AMD e pe la aceeasi performanta, insa e mai ieftin.
Ce ma sfatuiti, si pe la ce frecventa sa fie? Quad sau simplu?
Voi ce configuratii (care sa nu va dea dureri de cap la asteptarea aplicarii unor comenzi in softuri de editare, sau macar incarcare NEF) aveti dpdv al procesor si ram?
merci
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde sorinsava » Lun Aug 23, 2010 10:44 am

Eu eram gata sa-mi cumpar un i7 cind a aparut 1090T si m-am orientat spre el. Merge putin mai rapid ca un i7 960 si mult mai repede ca i7 860 in aplicatiile care ma intereseaza. Performanta se mareste daca il pui pe placi de baza Asus care optimizeaza Turbo Core, nu e overclocking clasic. Am facut diverse teste, cam 10% cistigi. Acum tin dezactivata optimizarea Asus, stiu ca daca imi trebuie 10% cu un click se rezolva.

Ca editare foto pot sa-ti zic ca am bagat in CNX tot ce s-a putut. NEF-uri cu multe editari, tiffuri 16bit 30-40mp si se misca f bine si e stabil.

In Ps nu sunt probleme, pina si Topaz Noise care e un soft f lent se misca bine. Ai grija ca CNX si Ps (mai toate programele populare de editare foto) nu au multithreading performant, beneficiaza mai mult de frecventa bruta decit de numarul de nuclee.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde RRS » Lun Aug 23, 2010 1:14 pm

Deci un Phenom AMD care e in jur de 1000lei
MB pe la 400 si 4Gb ram cam 550 lei... 2000 lei investitia
ai DDRam 3 sau 4? cati GB ai?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde sorinsava » Lun Aug 23, 2010 2:22 pm

Am uitat exact pretul dar era mai mult de 400ron. Nu poti sa pui "DDRam 3 sau 4" :lol: Sistemul a fost mai scump de 2000ron per total.
Acum am 4GB @ 1600Mhz. Pot sa cumpar imediat 8GB, dar pt alte scopuri, nu pt foto. 4GB in win7 x64 e mai mult decit suficient pt orice Hasselblad ai avea. Ideea mea de upgrade in viitorul apropiat nu e sa imi cumpar ram fara motiv ci eventual un SSD din seriile f performante, o sa vad.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde RRS » Lun Aug 23, 2010 2:29 pm

pai cum nu poti pune 3 sau 4?
este DDRam 3 si DDRam 4, nu? nu asa se numesc versiunile?

LE - 4 si 5 sunt pt placi video, acum am aflat...

practic un proc dual e mai ok decat un quad in photoshop si lightroom???
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Haf » Lun Aug 23, 2010 3:59 pm

RRS scrie:Voi ce configuratii (care sa nu va dea dureri de cap la asteptarea aplicarii unor comenzi in softuri de editare, sau macar incarcare NEF) aveti dpdv al procesor si ram?
merci

Eu inca am q9450 @ 4ghz si 8gb RAM DDR2 @ 1ghz iar pe partea de video am SLI de nvidia 275gtx, e suficient momentan pentru ce imi trebuie mie. Ca sistem de operare am Windows 7 x64.
RRS scrie:practic un proc dual e mai ok decat un quad in photoshop si lightroom???

quad sau un procesor cu mai multe nuclee ar fi de preferat in ideea ca pe viitor aplicatiile vor fi din ce in ce mai bine optimizate si vor sti sa se foloseasca de cat mai multe nuclee.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori