Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:57 am

Articole Nikonisti.ro

calculator prelucrare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Haf » Mie Iul 13, 2011 8:56 am

iMac sunt construite pe arhitectura Intel, deci nimic deosebit in acest sens, daca ar fi stat sub iMac-uri vreo tehnologie proprietara revolutionara mai intelegeam, dar asa... Singurele plusuri sunt sistemul de operare (preferinta subiectiva) si aspectul exterior (iarasi o treaba subiectiva).
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Dan Pop » Joi Iul 14, 2011 9:59 am

teozuzu20 scrie:Eu sunt utilizatorul unui iMac cu procesor 3.00 ghz , 4gb ram DDr3 si nu ma lasa niciodata la greu.

Si ce te face sa crezi ca un PC, similar echipat dar sensibil mai ieftin, ar avea performante inferioare?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde vladex » Joi Iul 14, 2011 11:12 am

Personal am lucrat pe ambele pe partea de grafica, editare, etc. Raman la parerea ca iMac este mult superior unui PC. Se misca altfel, nu prea crapa, nu prea au probleme, nu prea sunt atacate, etc...

Am un prieten in state care lucreaza la un magazin IT si mi-a spus la o discutie ca au sute de cumparatori cu probleme la pc-uri (mai mici sau mai mari) dar in 2 ani de cand e el acolo nu a venit unu sa se planga de Mac-uri.

E doar o parere personala. oricum si daca se cauta pe net o comparatie parca apare un mic plus la Imac (dar nu asa mare ca diferenta de pret). Oricum in state e miezu pentru ca e foarte folosit, la noi... mai putin.
vladex
 
Mesaje: 174
Membru din: Mar Apr 20, 2010 6:25 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde c6t9 » Joi Iul 14, 2011 3:50 pm

Dar știi de ce? Pentru că la Apple nu poți face mai nimic. Plătești o configurație și un soft (softuri) testate și alea sunt. Nici dracu nu stă să le frece cu ceva.

La PC și implicit Wondows ca cel mai popular OS ai mii se posibile combinații, sute de programe și drivere. Toate netestate.

Un PC de firmă (noi am lucrat cu Dell, Lenovo etc.) este fix la fel de bun precum un Apple. La OS, W7 este decent. Încă nu mi se pare la fel de ok ca și idee și implementare comparativ cu IOS, dar oricum, merge foarte bine față de versiunile anterioare.

În afara W7, am mai folosit Kubuntu și Pinguy, ambele 99% utilizabile imediat.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde sorinsava » Joi Iul 14, 2011 5:41 pm

vladex scrie:Personal am lucrat pe ambele pe partea de grafica, editare, etc. Raman la parerea ca iMac este mult superior unui PC. Se misca altfel, nu prea crapa, nu prea au probleme, nu prea sunt atacate, etc...
Am un prieten in state care lucreaza la un magazin IT si mi-a spus la o discutie ca au sute de cumparatori cu probleme la pc-uri (mai mici sau mai mari) dar in 2 ani de cand e el acolo nu a venit unu sa se planga de Mac-uri.


Ce fanboy... tu crezi ca nimeni pe aici n-am mai folosit macuri si ne inveti tu cum sta treaba?
E un OS inchis, practic fara un sistem drivere, cu citeva tipuri de placi video optionale si atat. In prezent obliga pe toata lumea sa programeze doar intr-o porcarie de limbaj, objective C, chiar si java l-au scos din cele suportate oficial. Ala nu e Personal Computer, e Personal Console.

Macu nu reprezinta decat vreo 20%-30% (am uitat exact) din profitul apple si au 7-8% acoperire pe piata PC-urilor. Sa nu uitam ca apple cu macurile lor se pregateau sa dea faliment in anul cand au scos ipodul care i-a scos din rahat si care impreuna cu iphone si ipad sunt sursa principala de bani.

Exista unele aplicatii bune care fac practic sa se lucreze si cu macuri in domeniul profesional, cum e final cut pt video. In lumea 3D exista cateva portate de pe win/linux pe mac, dupa ce au trecut pe intel, dar nu lucreaza nimeni serios pe ele din cauza ca opengl e lent comparativ cu directx si e intotdeauna in urma cu adoptarea de hardware nou.

Cel mai comic moment a fost acum ~3.5 ani cand apple a decis sa omoare cel mai popular API si sa-l inlocuiasca cu altul complet nou, ca ala vechi era asa prost facut ca nu se putea porta in x64. Motiv pentru care toata lumea a trebui sa rescrie aplicatiile sa mearga in x64, Adobe a stat sa rescrie la Photosop vreo 2 ani ca sa scoata versiunea x64 pt mac, cea x64 pt Win a aparut imediat, mai exact cu ~2 ani inainte. :lol:

Deci vladex nu stiu ce faci tu cu macul tau de ti se pare mare smecherie, dar vezi ca "mult superior" e nasol, nu e rumanian. Si oricand doresti poti sa faci orice test vrei intre un mac de >100 milioane si orice pc cu windows de 40 ca sa vezi ce iese.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde vladex » Joi Iul 14, 2011 9:35 pm

Iarta-ma ca am indraznit sa imi dau cu parerea, oricum nustiu cum mai avem si noi loc pe langa tine cu pareri... Nu sunt deloc fan, mi se rupe de limbajele de programare folosite de Mac, de istoria lor, de linux si de restul balariilor pe care le-ai scris tu. Aici era vorba de grafica, eu am lucrat grafica pe Mac (putin e drept) si comparativ cu pc-urile (pe care lucrez de ani de zile) mi s-a parut ca se misca mai bine.
Poate nu degeaba vei observa ca in aproape orice curs de grafica/fotografie cei care prezinta folosesc Mac. Sau poate crezi ca imaginile de genul asta sunt de reclama.
Imagine
Nu am incercat sa invat pe nimeni, mai ales pe cineva asa bine pregatit ca tine, doar am incercat sa imi dau cu parerea sa par si eu destupat.
vladex
 
Mesaje: 174
Membru din: Mar Apr 20, 2010 6:25 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde sorinsava » Vin Iul 15, 2011 9:51 am

:lol: Daca ti se rupe de toate ce e un mac, de ce l-ai cumparat? Sau mai exact, ce anume faci cu el de nu poti fara?

1 - nu e vina mea ca altii nu se pricep si discuta ca baetii din fata blocului. sau daca le place sa se dea smecheri cu macu fara sa stie sa-l foloseasca sau sa stie de ce l-au cumparat, iar nu e vina mea.
2 - DA, e 99% e reclama. Sa nu te surprinda ca desi in toate filmele de la holiud apar doar macuri si televizoare sony, asta nu inseamna mare lucru in lumea reala. La fel si la cursurile de cinematografie de la noi ,care sunt sponsorizate bine de apple .ro. Nu le trebuie final cut pro acolo, nu fac parte dintr-un pipeline stil holiud, pun pariu ca majoritatea utilizatorilor de la cursurile respective nu folosesc mai mult de 20% din ce stie programul si in loc sa invete tehnica in sine, o invata asociata exclusiv cu un program.
3 - cine nu se pricepe sa-si administreze un calculator singur poate sa cumpere statii grafice profesionale HP sau Dell; mai exista si Alienware. In ambele situatii iesi mai ieftin la hardware.
4 - in anii 90 cand macurile erau pe powerpc mergeau vizibil mai bine decat x86 la procesarea imaginilor; asta nu era datorat os-ului ci doar procesorului care facea calcule cu intregi mai rapid. powerpc a disparut pt ca dupa anii 2000 x86 a recuperat diferenta la intregi iar la calcule cu virgula mobila il depasea cu mult. asta e motivul pt care arhitectura respectiva a ajuns in console de jocuri multiprocesor, pt ca jocurile se bazeaza pe calcule cu virgula. powerpc nu se preteaza procesarii interactive, e bun pt calcule predefinite facute pe banda rulanta.

Multi fotografi, in special in SUA, care foloseau mac-uri de la inceputul erei digitale au ramas pe mac. E si mai "antiprost", merge la incepatorii fara inclinatii tehnice mai bine decat alte sisteme.

EDIT: si daca ai mac dar n-ai mouse din ala cu 1 buton nu esti adevarat!
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde aind » Vin Iul 15, 2011 10:10 am

sorinsava scrie:, practic fara un sistem drivere, cu citeva tipuri de placi video optionale si atat.

salut, permiteti-mi sa va corectez, are suficiente module pentru suficiente placi video.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde vladex » Vin Iul 15, 2011 10:13 am

Sincer credeam ca ai inteles ca nu are rost sa continuam discutia, esti prea smecher ptr mine :)
Nu ti-ar strica si tie niste discutii CA baietii din fata blocului, ai mai prinde ceva ironie :) Sau nu suna prea rumanian ptr tine?

PS - de unde ai inteles tu ca mi-as fi cumparat eu Mac? Sau ca as detine unul?
vladex
 
Mesaje: 174
Membru din: Mar Apr 20, 2010 6:25 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde RRS » Mie Aug 17, 2011 6:47 pm

vreau sa achizitionez 2 SSD-uri, si cer sfaturi:
- 1 de 112 sau 128 GB sa ajunga pt sistem si pentru softurile folosite
- al doilea de minim 60 pe care sa las foto pe care le prelucrez in acel moment
pare ok, sau nu e cazul de al doilea?
voi avea o crestere suficienta a vitezei?
ce marca sa iau, la ce sa fiu atent si ce sa cer la magazinul IT (conectivitate)? Am aceasta placa de baza: http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM ... ifications
pls advice
multumesc
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori