Acum este Mie Apr 24, 2024 2:34 pm

Articole Nikonisti.ro

calculator prelucrare foto

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

calculator prelucrare foto

Mesajde Mankid40 » Vin Iul 20, 2012 6:11 pm

Un laptop este mai comod de manevrat, dar display-ul este slab!
Felicitari!
:)


Sent from my iPad using Tapatalk HD!
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde funnikon » Vin Iul 20, 2012 7:05 pm

daca hdd-ul este la 5400 rpm o sa incetineasca mult sistemul, degeaba ai i7............
daca sistemul de operare este pe 32 biti poti sa ramai la 4GB......
referitor la display...se poate atasa un monitor de calitate!
Avatar utilizator
funnikon
 
Mesaje: 117
Membru din: Mar Oct 05, 2010 10:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde sergyu93 » Dum Iul 22, 2012 4:08 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
sergyu93 scrie:Imi puteti recomanda un laptop pentru prelucrare foto pana in 3500lei ? multumesc!


Asa ceva: link magazin online ("http://www.cel.ro/laptop-notebook/laptop-asus-k53sm_sx111d-i7-2670qm-1tb-8gb-gt630m-2gb-l/") la care schimbi HDD cu unul de 7200 rpm (eventual un hybrid cu ceva cache SSD, de la Seagate), iar pe cel de 1GB/5400 rpm il pastrezi pentru stocare (sau faci optiunea la cumparare sa schimbi HDD la vanzator si scapi de achizitia unui HDD la 7200+rack-ul aferent).
Poti sa schimbi si 2x4GB cu 2x8GB, dar cred ca sunt suficienti 8GB de RAM (cu 8GB eu ma descurc foarte bine) si in plus 2x8GB pot fi semnificativ mai scumpi a.i. sa tu te mai incadrezi in buget.


Multumesc:) si eu m'am gandit inainte la acelasi model doar ca mai este unul identic la 3150lei cu HDD de 750GB cu 7200rpm. imi puteti recomanda si un mouse pana in 150-200lei?
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

calculator prelucrare foto

Mesajde Mankid40 » Dum Iul 22, 2012 7:48 pm

Mouse ia si tu ce-ti place. De la microsoft sau logitech...


Sent from my iPad using Tapatalk HD!
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde T.Dragos » Lun Iul 23, 2012 3:21 pm

funnikon scrie:daca hdd-ul este la 5400 rpm o sa incetineasca mult sistemul, degeaba ai i7............
daca sistemul de operare este pe 32 biti poti sa ramai la 4GB......
referitor la display...se poate atasa un monitor de calitate!


Sistemul este pe 64 biti.
Pe viitor posibil sa ii schimb HDD`ul. Ce parere mai aveti despre SSD`uri, despre fiabilitatea lor ?
Monitorul de la laptop poate fi calibrat cu un spider ? Ajuta mult aceasta operatie (In urmatoarele 6-8 luni strang bani si pentru un monitor bun dar momentan nu imi permit unul) ?

Multumesc pentru raspunsuri!

PS: Ce parere aveti despre monitoarele de la Apple ?
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 23, 2012 4:16 pm

T.Dragos scrie:Pe viitor posibil sa ii schimb HDD`ul. Ce parere mai aveti despre SSD`uri, despre fiabilitatea lor ?


Eu am schimbat 2 SSD-uri Corsair in aprox. 6 luni si am renuntat la ele in favoarea unui HDD de 7200 rpm. Nu recomand nimanui SSD-urile, dar fiecare poate face orice alegere doreste.

T.Dragos scrie:Monitorul de la laptop poate fi calibrat cu un spider ? Ajuta mult aceasta operatie (In urmatoarele 6-8 luni strang bani si pentru un monitor bun dar momentan nu imi permit unul) ?

Sigur ca poate fi calibrat si ajuta; parerea mea este ca nu merita insa sa-ti cumperi un spider doar ca sa calibrezi odata la 1 an monitorul; il calibrezi odata cu un spider al unui prieten/coleg/etc. si stai linistit.


T.Dragos scrie:PS: Ce parere aveti despre monitoarele de la Apple ?


Sunt unele dintre cele mai bune si mai "aratoase", dar si cele mai scumpe monitoare; depinde insa si de modelul ales, pentru ca au si ei gama entry-level la capitolul monitoare. Pentru uz amator exista insa si variante mai accesibile, cu panou IPS, de la alti producatori. Nu e nevoie sa-ti vinzi ceva organe pentru un monitor foarte scump (chiar daca si foarte bun).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde funnikon » Mar Iul 24, 2012 7:34 am

Eu am schimbat 2 SSD-uri Corsair in aprox. 6 luni si am renuntat la ele in favoarea unui HDD de 7200 rpm. Nu recomand nimanui SSD-urile, dar fiecare poate face orice alegere doreste.


Ti le recomand pe cele de la Intel, seria 520 sau 530. Am avut si eu probleme cu cele de la OCZ, seria Vertex III.
Avatar utilizator
funnikon
 
Mesaje: 117
Membru din: Mar Oct 05, 2010 10:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 24, 2012 8:10 am

funnikon scrie:Ti le recomand pe cele de la Intel, seria 520 sau 530. Am avut si eu probleme cu cele de la OCZ, seria Vertex III.


Multumesc pentru recomandare, dar voi trece la SSD-uri doar in momentul in care nu se vor mai produce HDD; m-am "fript" de prea multe ori (si mai ales foarte "tare", intrucat am pierdut date extrem de importante pe care nu le-am refacut complet nici acum, dupa aproape 2 ani de la incident) incat acum "suflu in iaurt" de 2-3 ori, chiar si abia scos din frigider :lol:

Ca o nota importanta: HDD-ul de 80GB (Hitachi) care a venit montat pe laptopul meu vechi de 7 ani, functioneaza la fel de bine ca in prima zi si mult mai rece si mai silentios decat cele noi, de capacitate mai mare.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde Haf » Mar Iul 24, 2012 9:45 am

Bogdan Dulgheru scrie:Ca o nota importanta: HDD-ul de 80GB (Hitachi) care a venit montat pe laptopul meu vechi de 7 ani, functioneaza la fel de bine ca in prima zi si mult mai rece si mai silentios decat cele noi, de capacitate mai mare.

Este o nota total irelevanta, din punct de vedere statistic nu demonstreaza nimic hdd-ul tau Hitachi, la fel si cu povestea cu ssd-urile stricate. Restul oamenilor (in majoritate) se bucura deja de tehnologia ssd si este extrem de mica probabilitatea sa intre pe forumuri sau sa tipe in gura mare cat de bune sunt ssd-urile, de obicei asa procedeaza cei carora li s-a stricat.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: calculator prelucrare foto

Mesajde T.Dragos » Mar Iul 24, 2012 10:19 am

Sunt unele dintre cele mai bune si mai "aratoase", dar si cele mai scumpe monitoare; depinde insa si de modelul ales, pentru ca au si ei gama entry-level la capitolul monitoare. Pentru uz amator exista insa si variante mai accesibile, cu panou IPS, de la alti producatori. Nu e nevoie sa-ti vinzi ceva organe pentru un monitor foarte scump (chiar daca si foarte bun).


Imi poti da cateva exemple ? Monitor gama entry level Apple, varianta pentru uz amator ?

Cat despre SSD`uri am citit si eu cateva review`uri si majoritatea se plangeau de fiabilitatea lor ...
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron