Acum este Joi Mar 28, 2024 11:12 am

Articole Nikonisti.ro

Culori saturate telefon

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Culori saturate telefon

Mesajde qwertyeu000 » Sâm Aug 06, 2022 4:23 pm

Salutare

Va rog sa ma ajutati cu un sfat: in lightroom fotografiile au culori corecte, insa cand le pun pe facebook si le vad pe telefon, culorile sunt saturate (la export am bifat sharpen for screen si amount stanadrd).
qwertyeu000
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 27, 2021 5:35 pm

Re: Culori saturate telefon

Mesajde andrei.turca.photo » Joi Mar 02, 2023 8:42 pm

Va fi nevoie sa iti calibrezi monitorul unde editezi pozele. Cauta pe net exact cum faci asta pentru sistemul de operare care il folosesti cand editezi pozele in Lightroom.

E ceva aproape normal sa arate diferit aceeasi poza pe doua ecrane diferite isa poti verifica anumite optiuni si pasi.

O chestie ar fi sa verifici color space la setarile de export la Lightroom: Sa fie sRGB colour space in fereastra de export la Lightroom pentru ca asta e cel mai potrivit pentru poze care le postezi pe net.

De asemenea recomand sa exporti la dimensiune mica cand ai o poza care o postezi pe social media. Daca ai o poza de 6000x4000 cand o postezi pe facebook va deveni o poza mica de vreo 1000px iar aceasta conversie e facuta automat de facebook ceea ce o face sa dauneze calitatii mai mult decat daca ai posta tu din prima o poza la rezolutie mai mica.

Asa ca fa export din prima la o rezolutie mica ca sa nu fie nevoit facebook sa strice poza coborand rezolutia automat de la 6000px la 1000px.
Avatar utilizator
andrei.turca.photo
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Ian 29, 2023 10:56 am
Localitate: Iasi

Re: Culori saturate telefon

Mesajde Resse2000 » Vin Sep 29, 2023 12:39 pm

Hello friends,At our Christian SEO agency, we blend our expertise in digital marketing with a strong commitment to Christian values. We specialize in optimizing websites and content for ministries, organizations, and businesses rooted in faith. With ethical SEO strategies, we'll help you reach a wider audience and spread the message of Christ effectively online. Partner with us to align your online presence with your Christian principles.
Resse2000
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 07, 2023 8:21 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori