Acum este Joi Mar 28, 2024 6:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme d5100

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme d5100

Mesajde johnny99 » Dum Dec 02, 2012 1:05 pm

Buna ziua am si eu o problema cu nikon d5100.Nu stiu de ce cand ma uit pe vizor sa fac poze nu se vede bine desi el focalizeaza in acel moment.Daca trec sa vad pe ecran se vede perfect.Daca fac poza chiar daca ma uit pe vizor si se vede incetosat pozele ies ok.Ce trebuie sa ii fac, banuiesc ca e aburit ceva din body.
Daca stie cineva ce pot face deoarece nu cred ca este nevoie sa ma duc la service.
johnny99
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:22 am

Re: Probleme d5100

Mesajde riladi » Dum Dec 02, 2012 2:00 pm

salut.
ai facut reglajul la dioptrie? e in dreapta ocularului.
Avatar utilizator
riladi
 
Mesaje: 371
Membru din: Mie Mai 09, 2012 1:04 pm

Re: Probleme d5100

Mesajde johnny99 » Dum Dec 02, 2012 2:11 pm

Multumesc ca mi ai amintit....m-am jucat cu butonul acela si am uitat sa il reglez
johnny99
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:22 am

Re: Probleme d5100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 02, 2012 6:47 pm

johnny99 scrie:....banuiesc ca e aburit ceva din body.
Daca stie cineva ce pot face deoarece nu cred ca este nevoie sa ma duc la service.

"Aburit" ??? :lol: :lol: :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme d5100

Mesajde d4m4g3 » Dum Dec 02, 2012 7:46 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
johnny99 scrie:....banuiesc ca e aburit ceva din body.
Daca stie cineva ce pot face deoarece nu cred ca este nevoie sa ma duc la service.

"Aburit" ??? :lol: :lol: :lol:

Da, stii cum se vede printr-o fereastra aburita... :D

--------

DAR, trecand peste asta, am si eu o intrebare. :cry:
Acum vreo saptamana si ceva am folosit D5100-le meu, era ok dar la un moment dat a inceput sa vibreze puternic si continuu, aproximativ ca un televon pe vibratii. A facut asta vreo 3-4 secunde. Apoi s-a oprit. S-a mai intamplat tot atunci inca odata. De atunci nu insa pare totul ok.
Aveam obiectivul 18-55 VR pe el, nu mai stiu efectiv pe ce apasasem sau ce facusem cu el ca nu eram in vreo "sesiune foto".

Aveti idee de ce ar fi putut facut asa si daca e vreo problema...? :? Suspect este, ciudat, puternic si neasteptat a fost...
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Probleme d5100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 02, 2012 8:30 pm

d4m4g3 scrie:Da, stii cum se vede printr-o fereastra aburita... :D


Stiu: se vede doar bokeh-ul ;) [asa vad si dimineata, pina imi "montez" ochelarii :lol:: totul la f/0.95 ]


d4m4g3 scrie:DAR, trecand peste asta, am si eu o intrebare. :cry:
Acum vreo saptamana si ceva am folosit D5100-le meu, era ok dar la un moment dat a inceput sa vibreze puternic si continuu, aproximativ ca un televon pe vibratii. A facut asta vreo 3-4 secunde. Apoi s-a oprit. S-a mai intamplat tot atunci inca odata. De atunci nu insa pare totul ok.
Aveam obiectivul 18-55 VR pe el, nu mai stiu efectiv pe ce apasasem sau ce facusem cu el ca nu eram in vreo "sesiune foto".

Aveti idee de ce ar fi putut facut asa si daca e vreo problema...? :? Suspect este, ciudat, puternic si neasteptat a fost...


"Ezista 2 esplicatii": VR-ul de la obiectiv (greu de crezut sa-l simti indiferent de conditii; probabilitate dupa parerea mea=0) si curatarea prin vibratii a senzorului (tot greu de simtit in conditii normale, dar se poate auzi in conditii de liniste ca un "tziuit" de frecventa inalta; orice animal aflat in preajma va reactiona intr-un fel - fara gluma, se poate verifica!!!!); inclin sa cred ca e curatarea senzorului, declansata in conditii neelucidate, dar confirmate de a 2-a manifestare ;) ; inclin sa cred ca mediul a fost de vina in cazul acestui incident (ceva interferente nedorite, "aburire", condens. etc.).
Sper totusi sa nu se manifeste in mod constant in functionarea ulterioara, pentru ca service-ul va fi in mod sigur depasit de situatie (chiar si in garantie). Nu cred sa fie semnele unui up-grade iminent, dar poate fi o atentionare/alarma pentru "End of The World: 21.12.2012" ... pentru credinciosii practicanti :lol:

Eu i-as face un "RESET" la setarile din fabrica, pentru orice eventualitate, mai ales in cazul folosirii unui acumulator replace sau macar o comparatie intre modul de manifestare cu acumulatorul original si cel replace.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme d5100

Mesajde d4m4g3 » Dum Dec 02, 2012 8:47 pm

Stiu cum se aude VR-ul, e foarte usor si nu il simti. Nu cred... Imi e sa nu fi fost de la motorasul obiectivului. :?

Deasemenea niciodata n-am simtit curatarea senzorului, nu stiu daca aia se simte sau aude ( :?: ) - puteti sa-mi spuneti voi, dar nu prea exageram cand ziceam ca se auzea si simtea ca vibratiile unui telefon mobil. :(

Mediul era... casa. Nu frig, nu condens, nu nimic. Avea acumulatorul original (nu-l aveam pe cel replace atunci), obiectivul 18-55 VR. Inainte de asta tot in casa a fost, nu a fost adus imediat de afara sau altceva. Nu stiu ce sa zic, nu s-a mai intamplat de atunci dar nici nu prea l-am mai folosit din lipsa de timp.
Sper totusi sa nu fie nimic si chiar de ramane o enigma, aparatul sa fie in regula. :)

PS: Mai sunt aproape 3 saptamani pana pe 21/12/12, asa rapid sa apara aceste anomalii? :lol:
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Probleme d5100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Dec 03, 2012 8:43 am

Se poate ca angrenajul focalizarii sa fi scapat un dinte (angrenaj din plastic) iar motorul a continuat sa incerce focalizarea; probabil ca e vorba de unul din capetele plajei de focalizare (18 sau 55); e de incercat in aceste 2 puncte nevralgice sa vezi daca mai face asa ... daca se mai manifesta la fel, probabil ca ar fi bine sa-l trimiti in service cit inca mai este in garantie.
Sper ca totusi sa nu fie cazul de service.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme d5100

Mesajde Chirilut calin » Mie Dec 12, 2018 3:25 pm

johnny99 scrie:Multumesc ca mi ai amintit....m-am jucat cu butonul acela si am uitat sa il reglez

Ceau. Ti-ai tezolvat problema? Si cum? Eu am aceeasi problema de cateva zile.
Chirilut calin
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 12, 2018 1:33 pm

Re: Probleme d5100

Mesajde Chirilut calin » Mie Dec 12, 2018 3:27 pm

Chirilut calin scrie:
johnny99 scrie:Multumesc ca mi ai amintit....m-am jucat cu butonul acela si am uitat sa il reglez

Ceau. Ti-ai tezolvat problema? Si cum? Eu am aceeasi problema de cateva zile.

"rezolvat". Scuze.
Chirilut calin
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 12, 2018 1:33 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron