Acum este Vin Apr 19, 2024 3:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce intrebuintari are un parasolar?!

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde Maria-C. Bocancios » Joi Oct 08, 2009 8:24 pm

Acum de curand m-am intrebat la ce foloseste parasolarul. Am si eu unul care a fost in kit cu aparatul foto si obiectivul... Si as vrea sa stiu cu ce imbunatateste pozele parasolarul si cand se foloseste.
Maria-C. Bocancios
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Mai 08, 2009 8:57 pm

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 08, 2009 10:47 pm

Maria-C. Bocancios scrie:Si as vrea sa stiu cu ce imbunatateste pozele parasolarul si cand se foloseste.

Se foloseste tot timpul, cu exceptia fotografiilor facute la focale scurte cu flash-ul de pe aparat, caz in care parasolarul poate genera umbre nedorite pe imagine.

Rolul principal al parasolarului este sa impiedice razele de lumina care nu contribuie la formarea imaginii sa intre in obiectiv. Efectele acestor raze "parazite" sau "vagaboande" sint scaderea generala a contrastului si aparitia de artefacte pe imagine si se manifesta cu precadere la fotografia in "contre jour" (cu soarele sau sursa principala de lumina in fata).

Rolul secundar este protectia lentilei frontale a obiectivului de stropi de ploaie, atingerea cu degetul sau lovituri accidentale. Este mai ieftin decit un filtru de protectie bun si evita interpunerea unei bucati de sticla suplimentare in calea razelor de lumina.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde abs+ » Lun Oct 12, 2009 5:35 am

Am si eu o intrebare legata de parasolare...La Nikon L 100 se poate atasa un parasolar?Ma gandeam la urmatoarea varianta...un link magazin online montat, unde este indicat cu sageata in foto, prin presare apoi in partea cealalta sa se vina cu un parasolar clasic (diametrul aratat cu sageata este de 60 mm)...sau poate exista un parasolar special pentru Nikon L100. ;)
Fişiere ataşate
 nikon_L100_2.jpg
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde sorinsava » Lun Oct 12, 2009 10:45 am

Daca nu poti sa prinzi un parasolar de aparat incearca sa te protejezi de lens flare prin alte metode. Roaga pe cineva sa se aseze in asa fel incit sa blocheze razele alea, o umbrela, orice. Mai poti sa incerci un adaptor de filtre patrate Cokin + parasolar Cokin. Exista si o varianta cu prindere de filetul de trepied al aparatului si alta cu prindere prin niste suruburi direct pe obiectiv.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 12, 2009 1:31 pm

abs+ scrie:La Nikon L 100 se poate atasa un parasolar?

Nu cred, dar in situatiile in care iti crapa buza dupa unul, poti sa-ti folosesti palma pentru a bloca razele de soare nedorite.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde AlexandruVasile » Mie Oct 03, 2012 7:14 pm

Am achizitionat un kit D3100 cu obiectiv 18-55 ....am filtru uv dar ma gandesc sa achizitionez si un parasolar.

Sunt mai nou in utilizarea DSLR-urilor si intreb si eu.......stie cineva daca exista ceva special pentru acest obiectiv ca pe magazinele on-line gasesc ptru orice alte obiective numai ptru 18-55 nu,..... sau doar sa ma rezum la cele care au inscriptionat diametrul 52 mm.

o parere de la cineva avizat mi-ar prinde bine, multumesc anticipat.
AlexandruVasile
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 22, 2012 8:41 am

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde d4m4g3 » Mie Oct 03, 2012 7:20 pm

Exista parasolar special pentru 18-55. Parasolarul Nikon HB-45.
Este scump, mic, la focus manual rotesti de el, dar... Mai ajuta si el la protectie. Probabil.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

@pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Mesajde AlexandruVasile » Mie Feb 01, 2023 7:22 am

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !
AlexandruVasile
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Sep 22, 2012 8:41 am

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde lucidam » Sâm Aug 12, 2023 11:26 am

Parasolarul este proiectat să blocheze lumina laterală sau diagonală care poate intra în obiectiv și să cauzeze reflexii sau flare-uri nedorite. Flare-ul este acea pată luminoasă sau abaterea culorii care poate apărea într-o only up fotografie atunci când lumina puternică atinge lentila.
lucidam
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mai 15, 2023 9:44 am

Re: Ce intrebuintari are un parasolar?!

Mesajde kalyL » Lun Aug 28, 2023 6:03 am

Parasolarul poate reduce reflexiile among us indeseabile care pot apărea atunci când lumina laterală sau soarele strălucesc direct pe lentilă. Aceasta poate duce la o imagine mai clară și mai detaliată.
kalyL
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 28, 2023 5:53 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori