Acum este Joi Mar 28, 2024 11:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv INGHETAT

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Obiectiv INGHETAT

Mesajde Tinu » Lun Ian 25, 2010 7:12 pm

Salutare!

Am un D80 cu obiectiv 18-55 fara VR, care ieri nu a rezistat la frigul de pe maulul marii si a inghetat (diafragma a ramas inchisa in cuda incercarilor mele de a o deschide). Dupa ce am ajuns acasa l`am lasat o ora in pace pentru ca ma gandeam ca`si revine.. ei bine, nu si`a revenit, obiectivul fiind inca teapan, nu misca nimic in el. Am incercat sa misc putin de inelul de zoom si dupa cateva incercari fine, a inceput sa se dezmorteasca. difragma se deschidea din ce in ce mai mult. Toate bune si frumoase pana cand observ cum un segemnet dinacela de la diafragma, se inchide... singur. Asa ca in momentul de fata segmentul acela e inchis... si nu pot sa`i fac nimic. Am fost la service si cei de acolo imi cer 300 lei pt reparatie. La bucuresti nu am timp sa`l duc pentru ca imi trebuie urgent aparatul. Eu am mai deschis multe obiective dar erau pe montura m42 si nu aveau Af sau chestii de genu. Credeti ca am sanse cu asta? Daca da, as vrea si eu niste sfaturi...

Multzam!
Tinu
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 25, 2010 6:32 pm

Re: Obiectiv INGHETAT

Mesajde Tinu » Mar Ian 26, 2010 6:26 pm

L`am desfacut, am deblocat diafragma, e totul ok acum
Tinu
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 25, 2010 6:32 pm

Re: Obiectiv INGHETAT

Mesajde gmtiby » Mie Ian 27, 2010 8:44 am

Broava, felicitari, f bine ai facut!
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori