Acum este Joi Mar 28, 2024 10:24 am

Articole Nikonisti.ro

Problema EXIF Tamron 15-30 si Nikon d750

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Problema EXIF Tamron 15-30 si Nikon d750

Mesajde planetfun » Vin Mar 20, 2020 2:29 pm

Buna ziua !

Recent am achizitionat SH un obiectiv Tamrom 15-30 F2.8 . La prima proba totul parea ok, focalizare, diafragma, sticla, vr. Am tras cateva cadre de proba, totul ok. Dupa cateza zile, am incarcat pozele pe calculator, view NX si Lightroom si am observat ca toate pozele indica 24mm ca focala... Una singura facuta la 15mm indica 15mm. Am incercat sa mai trag cateva cadre, am observat ca si din aparat imi apare tot 24mm indiferent de focala reala. Am citit pe net pe diverse site-uri si tind sa cred ca este o problema hardware. Ceva mecanic, poate la inelul de focalizare ,masurarea sa nu se faca bine, sa fie blocat pe o pozitie... De incompatibilitate nu pare sa fie vorba. Intrebarea este, cat de grava poate devenii problema , ma gandesc ca poate folosesc un blitz pe viitor si e nevoie sa stie focala... Exista vreun service specializat, Tamron, sau un service recomandat ? Pentru ca de luat legatura cu fostul propietar nu cred ca se pune problema...
planetfun
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 20, 2020 2:19 pm

Re: Problema EXIF Tamron 15-30 si Nikon d750

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 20, 2020 10:15 pm

Din cite stiam eu F64 era distribuitorul unic pentru Romania al produselor Tamron si tot ei asigurau service-ul in garantie si post-garantie (unele defecte erau rezolvate local, altele erau trimise in Germania pentru rezolvare).
Acum nu stiu care mai sunt relatiile F64-Tamron, dar n-ar strica sa apelezi la ei, macar pentru ca au cea mai buna experienta cu Tamron.

Personal eu cred ca e vorba de un obiectiv cu ceva murdarie pe contacte si/sau eventual parti uzate. Daca va trebui sa schimbi ceva parti uzate va fi nevoie de o recalibrare a obiectivului si cel mai bine o va face Tamron (in Germania sau la F64 ... depinde de ce se inlocuieste)

Poti testa la F64 cum se comporta un blitz in TTL si in caz ca exista neconcordante atunci operatorii de la F64 iti vor indica o solutie de rezolvare. (sau poti testa in particular cu blitz-ul unui prieten, dar ar fi de preferat un blitz Nikon ca sa nu ai alte incompatibilitati in "ecuatie"; testele pe diverse chinezarii te vor induce in eroare). Testarea eu as face-o personal ... sa trimiti obiectivul prin curier si sa faci conversatie pe email mi se pare pierdere de vreme si de bani si de timp.
In conditiile actuale de COVID ... e mai complicat.

Important e ca macar vizual ca observi o modificare a focalei utilizate (la 15mm, la 24mm si 30mm); daca obiectivul stabileste vizual o focala corecta-aproximativ (si doar exif-ul este eronat) poti trai citeva luni fara un exif exact ... daca vizual nu poti distinge diferente intre focala de 15 si cea de 24/30 atunci e musai ca ceva e defect mecanic in obiectiv si trebuie mers la service.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori