Acum este Vin Mar 29, 2024 12:39 am

Articole Nikonisti.ro

Capture NX 2.2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Capture NX 2.2

Mesajde sorinsava » Mar Mar 31, 2009 7:03 pm

- NRW support (Coolpix P6000)
- Axial Color Aberration
- Auto Distortion (G or D lenses)

http://imaging.nikon.com/products/imagi ... 090325.htm
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde The Dude » Mie Apr 08, 2009 11:05 am

Doua intrebari:

1. Eu am Nikon Capture NX. Am inteles ca il pot upgrada cu Nikon Capture NX2 Upgrade . Va fi vreo diferenta intre ceea ce voi obtine si Nikon Capture NX2 ????

2. Ceea ce voi obtine prin upgradarea Nikon Capture NX cu Nikon Capture NX2 Upgrade va fi compatibil cu programul Nikon Color eFex Pro Complete ????

.....si inca una suplimentara, in alta ordine de idei:

Am nevoie de un program care sa transforme fotografiile (portret) in picturi (genul impresionist). Ce ar trebui sa folosesc ??

Va mutumesc.
The Dude
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 08, 2009 10:52 am
Localitate: bucuresti

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sorinsava » Mie Apr 08, 2009 11:18 am

Nu este diferenta, e doar ca pret de upgrade sau de nou.
Despre plugin nu stiu cum e compatibilitatea cu NX 1.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde cosminprund » Mie Apr 08, 2009 11:26 am

Mi-am facut eu upgrade de la 2 la 2.2; Programul ala de facut upgrade nu chiar face upgrade, te pune sa dezinstalezi aplicatia veche si sa reinstalezi 2.2, iti va cere din nou cheia de activare.

Eu am Nik Color Efex, dupa procedura asta am intrat in program si erau tot acolo filtrele :) le-am si folosit, deci totul e ok.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Capture NX 2.2

Mesajde cayn » Vin Oct 09, 2009 12:21 pm

Folosesc de ceva vreme Capure NX 2 si ma roade o intrebare... Exista posibilitatea de exposure painting? Asa cum este implementat in Lightroom 2 si in Adobe Camera Raw 5? Modul de prelucrare a fisierului raw din Camera Raw e bestial. Pacat ca nu poate citi complet un fisier NEF (implicit iese cam spalacita imaginea).

Recover highlights si shadows sunt alte mancaruri de peste zic eu. Recover highlight maxim duce la aparita halourilor pe cand scaderea expunerii rezolva mult mai frumos zona de highlight.
Sony Nex 7 + Sony E 18-55 OSS
---
ex Nikonist :(
Avatar utilizator
cayn
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 9:50 am
Localitate: Galati

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sorinsava » Dum Oct 11, 2009 10:52 am

Treaba cu exposure painting din Lr e o varianta limitata de Control Points (CP). Adobe pot sa incerce sa puna lucruri similare dar nu pot identic dpdv legal, CP sunt patentate de mult.

E preferabil sa folosesti CP pt ca interactioneaza intre ele, pt ca se pot folosi si ca mask pt orice alt efect si pt ca poti sa te intorci sa le ajustezi mai tirziu. A 2-a varianta este Colorize pus pe alb/gri/negru, un mod de compozitie dupa preferinte si pictezi direct cu pensula sau CP.

La "Recover highlights si shadows" te referi la optiunea din capturenx sau din adobe? In capturenx cele 2 slidere sunt curves din ce am vazut eu, nu iti produc halouri. Vezi printre articolele de pe nikonisti cel referitor la astea, nu tin minte exact numarul sa-ti zic.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde cayn » Lun Oct 12, 2009 7:21 am

La "Recover highlights si shadows" am vrut sa ma refer la echivalentele lor din Capture NX folosind terminologia din LR. Greseala mea. In Capture NX cele 2 slide-uri sunt: Highlight Protection si Shadow Protection.

Capture points sunt foarte utile... dar in schimb acestea nu modifica in nici un fel expunerea. Modificatul brightness spre exemplu la un CP pus pe nori duce la colorarea in gri a norului.. si nu in evidentierea detaliilor (daca consideram ca norul nu este ars complet). Asta as fi vrut eu sa obtin. Probabil in Capture NX 3 va fi posibil. :mrgreen:

Colorize nu prea am folosit. O sa-l testez sa vad cum merge.
Sony Nex 7 + Sony E 18-55 OSS
---
ex Nikonist :(
Avatar utilizator
cayn
 
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 9:50 am
Localitate: Galati

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sorinsava » Lun Oct 12, 2009 10:32 am

Tu de fapt ai vrea gain. Ar fi si asta o varianta, poti ceva similar cu colorize + blend mode. Desigur mai e si Color Efex care are multe efecte pe care poti aplica mask cu selection points; avantajul mare la Efex e ca pe linga blend modes si mask ai si limitare pe shadows/highlights.

Eu chiar am trecut pe wish-list ca ar fi util un slider de gain dar nu pt ce zici tu ca la fisiere nef exista +-EV. Eu folosesc programul si cu alte imagini tiff, nu doar poze din aparatul foto, si mi-ar placea sa am gain pt tiff ca sa nu mai dau cu colorize.

Mai bine trage de slider-ul de compensare EV pina obtii detaliul din highlights pe care ti-l doresti apoi luminezi restul imaginii prin ce metoda vrei (CP brightness + contrast, levels, color contrast etc) in unul sau mai multe edit steps, fiecare cu alt mask. E mai precis sa cresti luminozitatea decit gain care e o multiplicare cu un factor, prin urmare valorile mici cresc incet iar valorile mari cresc extrem de repede si se prajesc la soare.

Printre tutorialele CNX e unul in care pictam pe cer cu o pensula intr-o poza facuta intr-un parc (pomi si iarba jos, cer cu niste nori sus), cauta-l si vezi daca aia e ce iti doresti. Era un episod mai spre finalul seriei.

Daca pui o poza ar fi perfect.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde dadrian » Lun Oct 12, 2009 3:42 pm

Eu am versiunea demo 2.2.
De curind am achizitionat un D 300s si nu pot deschide pozele facute cu acesta. In schimb nu este nici o problem sa deschid si sa editez pozele facute cu vechiul D 90.
In mod sigur exista o explicatie, dar eu nu o gasesc.
Multumesc,
Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sorinsava » Lun Oct 12, 2009 7:32 pm

Doar ViewNX stie d300s momentan. Trebuie sa apara si update pt CNX curind.
Daca te grabesti f tare editeaza-ti raw-ul in Viewnx cu toate uneltele disponibile acolo, salveaza ca tiff 16bit si incarca in CNX.
Sau cauti pe net acel hack cu care modifici fisierul nef sa para facut de alt model si pui d300 in loc de d300s
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron