Acum este Joi Mar 28, 2024 12:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Capture NX 2.2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sfedu » Lun Aug 06, 2012 3:33 pm

Skytalker scrie:Se poate in felul urmator:
- se fac corectiile necesare

I.
- se copiaza corectiile facute cu >copy settings {click cele 2 rotite stinga jos/dreapta sus}
- se deschide browser-ul in CNX {click browser stinga sus linga folder}
- se selecteaza pozele care trebuie corectate {click.. shift+click]
- click dreapta > paste adjustments.

II. daca vrei sa faci un preset/action (ca in PS) care sa il folosesti si ulterior atunci:
- dupa efectuarea corectiilor > save adjustments
a)
- se deschide browser-ul in CNX {click browser stinga sus linga folder}
- se selecteaza pozele care trebuie corectate {click.. shift+click]
- click dreapta > paste adjustments.
b) Run batch process
- tick<Apply Settings>
- open <Use setings File>
- load <adjustments>
- open <conflict management> -> <replace/append (depinde de caz) new settings>
- press <start>
- Select the option to “Overwrite Develop Section” daca e RAW image altfel select “Skip Develop Section” pentru a aplica custom adjustments


Multumesc mult,mi-a fost de ajutor.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sfedu » Joi Aug 23, 2012 12:01 am

Am trecut de la fotografiatul in jpeg la raw,iar acum deslusesc partea de editare,folosesc CaptureNX,deocamdata nu stiu sa fac multe ajustari unei fotografii,fac modificari la contrast,sauratie si sharpnes.O nelamurire pe care o am se refera la setarea sharpnes-ului,unde apar 3 indici:intensiti,radius si threshold;nu imi dau seama care este rolul threshold-ului,impresia mea este ca anihileaza modificarea facuta de intensiti si radius;cand se foloseste threshold? se foloseste impreuna cu intensiti si radius,dandui un anumit efect fotografiei? Ce alte ajustari uzuale mai pot folosi? Unele fotografii dupa modificarea contrastului,saturatiei,sharpnes-ului am impresia ca sunt cam aspre,ce alte setari sa folosesc? In cazul portretelor ce ajustari sa fac?
Multumesc mult.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Capture NX 2.2

Mesajde sfedu » Lun Aug 27, 2012 1:02 am

Ma adresez cu o intrebare mai scurta,fotografiile raw le export din captureNX in format tif pentru ca ulterior sa le mai editez in photoshop,ce sa aleg la trasformarea in tif, 8 bit sau 16 bit petru a obtine o calitate mai buna a jpeg-ului final.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Anterior

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron