Acum este Joi Mar 28, 2024 2:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Nelamurire View Nx2

Capture NX, ViewNX si mai mult

Nelamurire View Nx2

Mesajde lavynyu » Mie Oct 19, 2016 11:36 pm

Salutare tuturor ! Sunt proaspat posesor de Nikon D7200 (De pe Nikon D3100) si am observat ca nu mai pot sa editez fotografii Nef in View NX 2.10. 3 ! Ce pot sa fac ?? Cu ce soft pot sa convertesc si mai ales sa prelucrez Nef-ul din Nikon D7200 ???
lavynyu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 06, 2012 11:52 pm

Re: Nelamurire View Nx2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 20, 2016 7:48 am

View NX2 nu mai este suportat de Nikon din motivul expirarii unor licente folosite, iar ultima versiune existenta nu are suport pentru D7200.

Singura solutie in acest caz este utilizarea noului View NX-i de pe site-ul Nikon (gratuita) sau solutiile oferite de terti.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamurire View Nx2

Mesajde lavynyu » Joi Oct 20, 2016 9:33 am

Bogdan Dulgheru scrie:View NX2 nu mai este suportat de Nikon din motivul expirarii unor licente folosite, iar ultima versiune existenta nu are suport pentru D7200.

Singura solutie in acest caz este utilizarea noului View NX-i de pe site-ul Nikon (gratuita) sau solutiile oferite de terti.


Va multumesc ! Il incerc azi !
lavynyu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 06, 2012 11:52 pm

Re: Nelamurire View Nx2

Mesajde lavynyu » Joi Oct 20, 2016 10:37 am

Da ! Am incercat NX-i ! Nu are optiuni de retusare pe format Nef ??? Am incercat Capture NX-D care are si retusare pe NEF dar este complicat si greoi !
lavynyu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 06, 2012 11:52 pm

Re: Nelamurire View Nx2

Mesajde lavynyu » Vin Oct 21, 2016 5:21 pm

Ce recomandati la inlocuirea softului View Nx2 ??????
lavynyu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 06, 2012 11:52 pm

Re: Nelamurire View Nx2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Oct 22, 2016 7:54 am

Eu personal folosesc DxO Optics pentru prelucrarea si exportul NEF-urilor; motivele principale ar fi abilitatea de a corecta defectele pe combinatii de aparat+obiectiv (cu unele facilitati unice pe care alte programe nu le au) si pentru faptul ca este cam singurul program care utilizeaza la maxim procesoarele multicore actuale. Are si o corectie a zgomotului de imagine foarte bun ...

Nu stiu insa daca criteriile mele de alegere corespund cu ale altor persoane, deci recomandarea e facuta subiectiv. E posibil ca Adobe LR sau Capture One sa fie mult mai potrivite pentru altcineva ... fiecare trebuie sa aprecieze singur.

In momentul in care Iridient ( http://www.iridientdigital.com/ ) va scoate o versiune de PC e posibil sa schimb si eu ... deocamdata Iridient ofera numai versiune de MAC pentru softul propriu, dar e in dezvoltare si versiunea de PC ... probabil anul viitor ...

E foarte posibil ca si Nikon sa ofere versiuni stabile in viitor pentru ViewNX-i si Capture NX-D, dar pina atunci solutiile consacrate de la terti ramin cele mai bune.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamurire View Nx2

Mesajde lavynyu » Sâm Oct 22, 2016 9:51 am

Inteleg ! O sa incerc si eu aceste softuri sa vad cum merg poate imi place unul din ele ! Va multumesc pt. informatii si pareri !
lavynyu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 06, 2012 11:52 pm


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori