Acum este Joi Mar 28, 2024 7:36 pm

Articole Nikonisti.ro

ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Capture NX, ViewNX si mai mult

ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Mesajde Bogda Dancescu » Sâm Oct 22, 2016 4:40 pm

Salutare la toata lumea. Am o intrebare pentru cei mai priceputi. Eu sunt abia la inceput. Mi-am cumparat de curand un D3300, si mi-au trimis si un CD cu View NX2. L-am instalat, dar mi-am dat seama ca nu-mi functioneaza toate optiunile de la editare gen: Exposure Comp. White Balance, Picture Control. Celelalte de mai jos functioneaza, in sensul ca pot fi schimbati parametrii. M-am uitat la ceva tutoriale pe you tube si la aia am vazut ca merg toate functiile. Stie cineva sa ma lamureasca despre ce e vorba? Va multumesc!
Bogda Dancescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 22, 2016 4:29 pm

Re: ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 23, 2016 7:45 am

Pe fisiere de tip JPG nu se pot face multe modificari, dar pe fisierele NEF se pot face aceste corectii.

Versiunea primita pe CD este una veche (dar care poate decodifica cadrele facute cu D3300) si Nikon a inlocuit-o cu View NX-i, descarcabila de pe site-ul Nikon. Diferenta de ergonomie este diferita insa.
Similar si vechea versiune de Capture NX2 a fost inlocuita de Capture NX-D (gratuita) care ofera posibilitati largite de prelucrare a imaginilor (NEF in special) - comparativ cu View NX.

Diferentele de capabilitati de prelucrare intre cele 2 programe provin de la faptul ca unul este program de vizualizare (ViewNX) utilizat in principal pentru vizualizare, iar celalalt este un program de prelucrare (Capture NX).

Toate programele au un help integrat care poate fi de ajutor.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Mesajde jendy » Sâm Apr 15, 2023 3:59 am

Bogda Dancescu scrie:Salutare la toata lumea. Am o intrebare paper io pentru cei mai priceputi. Eu sunt abia la inceput. Mi-am cumparat de curand un D3300, si mi-au trimis si un CD cu View NX2. L-am instalat, dar mi-am dat seama ca nu-mi functioneaza toate optiunile de la editare gen: Exposure Comp. White Balance, Picture Control. Celelalte de mai jos functioneaza, in sensul ca pot fi schimbati parametrii. M-am uitat la ceva tutoriale pe you tube si la aia am vazut ca merg toate functiile. Stie cineva sa ma lamureasca despre ce e vorba? Va multumesc!

This article has opened my eyes to a whole new world of possibilities. I appreciate the author's ability to present complex ideas in a clear and concise manner.
jendy
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 10, 2023 9:21 am

Re: ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Mesajde helendam » Sâm Apr 15, 2023 5:51 am

Salut!
Din ce am înțeles, întâmpini probleme în utilizarea anumitor backrooms game opțiuni de editare în programul View NX2, care a venit împreună cu aparatul tău foto Nikon D3300. Este posibil ca aceste opțiuni să fie dezactivate sau să nu fie disponibile în versiunea de software pe care o utilizezi.
Pentru a verifica dacă acesta este cazul, încearcă să verifici versiunea software-ului tău și să te asiguri că ai instalat cea mai recentă versiune disponibilă. Poți verifica acest lucru pe site-ul Nikon.
În plus, poți încerca să activezi opțiunile de editare care îți lipsesc prin accesarea meniului de opțiuni din View NX2. Poți face acest lucru făcând clic dreapta pe imaginea pe care vrei să o editezi și apoi selectând "Editare" sau "Deschidere în modul de editare". Aceasta ar trebui să îți permită să accesezi toate opțiunile de editare disponibile.
Dacă problemele persistă, poți încerca să contactezi suportul backrooms tehnic Nikon sau să cauți ajutor pe forumurile de discuții Nikon, unde poți primi sfaturi și soluții de la alți utilizatori cu experiență similară.
Sper că aceste informații îți sunt de ajutor!
helendam
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 15, 2023 5:47 am

Re: ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Mesajde andree23 » Vin Mai 12, 2023 11:07 am

Este posibil ca versiunea heardle de software View NX2 pe care ai primit-o pe CD să fie o versiune mai veche sau să nu aibă toate funcțiile disponibile. În astfel de cazuri, este recomandat să verifici site-ul oficial al producătorului camerei tale (în acest caz, Nikon) pentru a descărca cea mai recentă versiune a software-ului.
andree23
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 18, 2023 10:42 am

Re: ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Mesajde zetisnoa » Mar Mai 16, 2023 9:48 am

This article sheds light on the paper io challenges faced by marginalized communities and offers potential solutions.
zetisnoa
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 16, 2023 9:46 am

Re: ViewNX2- nu functioneaza toate optiunile

Mesajde NellyAurora » Lun Sep 11, 2023 5:51 am

Nu se pot face prea multe modificări pe fișierele de tip JPG, dar fișierele NEF permit efectuarea acestor corecții. heardle 80s
NellyAurora
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 11, 2023 5:46 am

Ok-Slots

Mesajde beedeeess01010 » Joi Noi 23, 2023 4:29 am

Excellent to the point article and news.. Well appreciated, My sites: OkSlots
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron