Acum este Mar Apr 16, 2024 6:32 am

Articole Nikonisti.ro

RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Capture NX, ViewNX si mai mult

RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde memvirt » Vin Aug 27, 2010 9:46 am

Salutari!
Am facut cateva poze RAW cu D90 si as vrea sa stiu daca le pot transforma in format jpeg, dar cu setarile facute pe aparat la momentul respectiv.Daca da, va rog sa-mi spuneti cum.
memvirt
 
Mesaje: 141
Membru din: Vin Iul 30, 2010 6:11 pm

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde emil » Vin Aug 27, 2010 10:09 am

Daca nu ma insel, ViewNX si CaptureNX de la Nikon ambele stiu sa citeasca fisierele RAW si setarile facute de camera si ambele iti pot exporta in JPG cu setarile respective aplicate.
Alte softuri (gen LightRoom, Photoshop, ...) din pacate nu stiu sa citeasca decat strict informatia din RAW fara setarile camerei.

Probabil cineva cu mai multa experienta va putea raspunde mai exact.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde memvirt » Vin Aug 27, 2010 10:18 am

Am ambele softuri (ViewNX si CaptureNX).Imi poti spune cum si cu care din cele 2 e cel mai simplu de facut asta???
memvirt
 
Mesaje: 141
Membru din: Vin Iul 30, 2010 6:11 pm

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde emil » Vin Aug 27, 2010 11:21 am

Nu am Capture NX Instalat, dar la ViewNX 2 (cred ca si al ViewNX 1 era la fel) ca sa salvezi fisierul in JPEG il selectezi si selectezi optiunea "Convert Files" (o gasesti in meniul File sau pur si simplu apesi combinatia de taste CTRL+E).
Iti va aparea o fereastra de conversie unde poti selecta intre JPEG si TIFF, mai ai niste setari legate de tipul compresiei si unde sa salveze fisierele convertite.

Ca sa salvezi mai multe fisiere pur si simple le selectezi si faci aceeasi pasi, va converti toate fisierele selectate.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde memvirt » Vin Aug 27, 2010 11:31 am

Ideea e ca raw-urile se vad excelent pe lcd-ul camerei, insa pe monitor se vad foarte intunecate (si nu am nicio problema cu monitorul).Vreau sa le salvez exact la calitatea de pe lcd.
ViewNX2 le salveaza la fel de intunecate, desi am vazut ca proprietatile pozei sunt la fel cu cele facute initial.
memvirt
 
Mesaje: 141
Membru din: Vin Iul 30, 2010 6:11 pm

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde emil » Vin Aug 27, 2010 11:44 am

memvirt scrie:Ideea e ca raw-urile se vad excelent pe lcd-ul camerei, insa pe monitor se vad foarte intunecate (si nu am nicio problema cu monitorul).Vreau sa le salvez exact la calitatea de pe lcd.
ViewNX2 le salveaza la fel de intunecate, desi am vazut ca proprietatile pozei sunt la fel cu cele facute initial.


Aici nu stiu ce sa-ti spun, eu asa stiu ca ViewNX si CaptureNX citesc si aplica setarile camerei si-ti afiseaza/exporta imaginea cu acele setari aplicate.
Poate cei care folosesc mai mult cele doua softuri ne vor spune cum se face mai exact, eu personal nu le-am prea folosit si mai ales n-am facut teste sa vad ce fac exact cu pozele si setarile din camera.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde Dan Pop » Sâm Aug 28, 2010 6:35 pm

memvirt scrie:Am facut cateva poze RAW cu D90 si as vrea sa stiu daca le pot transforma in format jpeg, dar cu setarile facute pe aparat la momentul respectiv.Daca da, va rog sa-mi spuneti cum.

Metoda cea mai simpla si, in acelasi timp, cea mai sigura, este sa salvezi imaginile in format raw + JPEG. Spre deosebire de unii frati mai mici, D90 nu iti limiteaza calitatea JPEG-ului salvat in acest mod.

O alta posibilitate, buna cind te grabesti si nu ai nevoie de cel mai bun JPEG posibil este sa incarci raw-ul in Irfanview si sa salvezi imaginea in format JPEG. Irfanview nu face altceva decit sa extraga si sa afiseze JPEG-ul integrat in fisierul raw (generat de aparat, conform setarilor). Presupun ca manevra asta se poate face si cu alte programe, dar eu am experienta doar cu acesta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde kennaz » Dum Feb 19, 2012 2:44 pm

kennaz
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 10, 2012 3:04 pm

Re: RAW -> jpeg cu setarile de pe aparat

Mesajde LiviuDumitru » Dum Feb 19, 2012 6:46 pm

Eu as prefra sa-l iau de pe siteul oficial Nikon :D
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti


Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori