Acum este Dum Iun 16, 2024 9:30 am

Articole Nikonisti.ro

Cum alegem un monopied?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Dum Dec 19, 2010 8:29 pm

Intentionez sa ma folosesc de unul, am gasit mai multe variante la distribuitori, dar va cer sfatul (celor care au in dotare si il si folosesc):
- inaltimea, extins - aproximativ la inaltimea utilizatorului?
- capul de fixare - fluid, mobil, sau te poti descurca cu unul fix (cel standard)?
- mobilitate talpa sustinere - importanta?

Am gasit asa:
link magazin online - cap fix, 180cm
si
link magazin online - cap mobil, talpa sustinere mobila, dar doar 162 cm

La ce ar mai trebui sa ne uitam?
multumesc
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Dum Dec 19, 2010 8:38 pm

Depinde ce obiectiv vei folosi pe body in primul rand. Presupunand ca vei folosi un obiectiv cu colier, in cazul asta nu vei avea nevoie de cap pt monopied deoarece vei putea roti aparatul in pozitie verticala eliberand surubelul de la colierul obiectivului pt a putea roti aparatul cu tot cu obiectiv.
Important la un monopied ar fi:
-sa poata sustine o greutate cat mai mare
-sa se poata ridica cat mai sus
-sa nu fie prea greu sau prea lung in pozitia strans

Spre exemplu eu l-am avut pe asta: link magazin online insa din nefericire mi-a cazut de la vreo 3 metri inaltime zilele trecute intr-o sala de volei ( il lasasem sprijinit de un perete ) si s-a ales praful de surubelul ala iar acu trebuie sa imi iau altul. Tot pe asta il voi cumpara deoarece am fost foarte multumit de el si este si ieftin.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Dum Dec 19, 2010 9:11 pm

Sigur, ma gandesc la 70-200 care are colier. Body+grip+ - flash deja inseamna cca. 3kg, asa ca desi sunt variante ieftine, nu imi asum riscul de a merge pe max. 3kg.
Aproape toate sunt in jur a 500gr si 52-53 cm in pozitia strans.
inteleg ca e mai important sa fie inalt, decat mobil...
multumesc Cristi.
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Dum Dec 19, 2010 9:21 pm

RRS scrie:Sigur, ma gandesc la 70-200 care are colier. Body+grip+ - flash deja inseamna cca. 3kg, asa ca desi sunt variante ieftine, nu imi asum riscul de a merge pe max. 3kg.

Nici nu e bine sa fii la limita greutatii. Cel recomandat de mine poate sustine 8kg, deci e super ok. Nici nu iti recomand monopiede care sustin doar 3 kg. Alea sunt "de jucarie" sau ma rog....pentru alte utilizari ( blit extern, aparat compact....chestii mai usoare )


RRS scrie:inteleg ca e mai important sa fie inalt, decat mobil...

Toate sunt mobile...probabil o diferenta de mobilitate s-ar vedea la un monopied de fitze....insa eu unul nu sunt dispus sa dau nu stiu cate milioane pe un monopied. Prefer sa bag bani in lumini si obiective decat sa imi iau un monopied care costa o avere.
Inaltimea este foarte importanta. Sunt unele care nu ajung la 1,80 m si s-ar putea sa fie cam scurte in anumite situatii. Mai mult nu ai cum sa tragi de el, chiar daca ai vrea. 1,80m e o inaltime ok, eu unul n uas lua monopied mai mic de 1,80. Bineinteles trebuie sa tii cont si de inaltimea ta ( eu am 1,88 ) si daca as avea monopied de 1,60m ar trebui sa stau aplecat daca il ridic la maxim, ceea ce pe termen lung m-ar rupe de spate.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Dum Dec 19, 2010 9:37 pm

Si inca ceva. In cazul in care zici ca vrei sa pui si blitul extern, e bine sa ai un cablu TTL ( sc-28 sau sc-29 )si pui blitul undeva langa tine cand tragi ( in functie de posibilitati, de spatiul pe care il ai in locatie ) pentru a avea iluminare constanta sau daca il folosesti ca master pt comandarea unor slave-uri , sa fie "vazut" la fiecare declansare de slave-urile din locatie.

Later edit: In combinatia monopied, 70-200, cablu sc-28, blit sb800 ( pus langa scaunul de langa mine pentru a comanda sb-600 pus jos pe scena )am tras pozele astea:
http://www.facebook.com/album.php?aid=4 ... 87ba682186
In felul asta, am stat linistit ca slaveul va vedea mereu masterul indiferent daca trag vertical sau orizontal
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde RRS » Dum Dec 19, 2010 10:08 pm

Nu ma gandesc neaparat la a trage cu blitz de pe monopied (pot folosi fara prea mari probleme ISO 3200), insa e ok varianta prezentata de tine, si pozele faine.
Oricum ca master de pe aparat si un slave sus, pe stativ, asa cum am vazut la maestrul Grozescu ar trebui sa fie ok. La distante mari, e nevoie de triggere...

By the way, varianta cu lampa video ai luat-o vreodata in considerare, fara flash?
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Dum Dec 19, 2010 10:24 pm

RRS scrie:Nu ma gandesc neaparat la a trage cu blitz de pe monopied (pot folosi fara prea mari probleme ISO 3200), insa e ok varianta prezentata de tine, si pozele faine.


Nici eu nu ma feresc de iso 3200 insa lumina laterala a slave-ului nu poate fi substituita de nicio valoare a ISO. Imaginile ar fi fost prea plate. De aceea am tras cu slave, pentru a aduce o "pata" de tridimensionaliate pozelor, pentru a le face mai interesante. Daca am reusit...nu stiu , insa mie imi plac mai mult asa, altfel erau prea plate pe un fundal negru ca pâcla.


RRS scrie:By the way, varianta cu lampa video ai luat-o vreodata in considerare, fara flash?

Am luat-o in considerare si as face treaba asta cu un asistent la sedintele foto din timpul nuntilor. La biserica nu as face-o. In biserica daca e bezna mare pun lumina continua pe stativ ( proiector de 1000w sau 500w ) pe spate si un blit care sa bata pe spatele mirilor.
Oricum, nu am lampa video . Dupa ce mai imi iau inca 2 blituri externe, ma mai gandesc si la lampa video. Pana atunci...SB rulz
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde Haf » Lun Dec 20, 2010 10:19 am

Din ce motive iti trebuie mai exact un monopied ca sa tii o camera + 70-200 + un eventual flash? Intreb si eu de curiozitate sau ca sa mai aflu cate un lucru nou, nu va suparati :)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde 85mm » Lun Dec 20, 2010 11:18 am

Haf scrie:Din ce motive iti trebuie mai exact un monopied ca sa tii o camera + 70-200 + un eventual flash? Intreb si eu de curiozitate sau ca sa mai aflu cate un lucru nou, nu va suparati :)


Motivele sunt decise de fiecare in timpul evenimentelor la care participa. Chiar si asa, se poate cu monopied, lafel cum se poate si fara monopied, e vorba doar de gust si de "tactica" pe care o abordezi la evenimentul respectiv.

Later edit: Si ai inteles total gresit. Nu am zis ca pun blitul pe body, ci am zis ca il tin langa mine conectat prin cablu daca il folosesc ca master. Monopiedul este pentr un plus de stabilitate, de preluare a greutatii de 2kile jumate a body-ului si a ciobului + pentru a nu obosi mana 2 ore cat dureaza un spectacol . Daca vei incerca sa fotografiezi intr-o sala de teatru vei descoperi subit ca 1/200 este un timp cu care nu te intalnesti prea des chiar si daca esti la 3200 iso cu f2,8.
Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep. - Scott Adams
http://www.cristiannastase.ro
Avatar utilizator
85mm
 
Mesaje: 232
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:30 pm
Localitate: Galati City

Re: Cum alegem un monopied?

Mesajde Haf » Lun Dec 20, 2010 12:02 pm

N-am inteles nimic "total gresit", ma refeream la ce scria RRS ca vrea sa puna pe monopied:
RRS scrie:Sigur, ma gandesc la 70-200 care are colier. Body+grip+ - flash deja inseamna cca. 3kg [...]
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori