Acum este Dum Iun 16, 2024 7:11 am

Articole Nikonisti.ro

Blit Yongnuo YN-560

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde Alyn85 » Mar Mai 01, 2012 6:38 pm

oricum nu o sa cer ditamai pretul o sa fie pre acceptabil cam pretul pieti cum s-ar zice
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 01, 2012 7:16 pm

Alyn85 scrie:oricum nu o sa cer ditamai pretul o sa fie pre acceptabil cam pretul pieti cum s-ar zice


Păi cam asa o să fie si flash-ul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde rogsad » Vin Mai 04, 2012 8:24 am

Alyn85, cred ca domnul Grozescu e ironic, in sensul ca iti atrage atentia ca scule mediocre = rezultat mediocru = fotograf mediocru.

Acum eu o sa-mi permit sa nu fiu in totalitate de acord cu dumnealui; cred ca in ecuatia asta mai conteaza si fotograful, nu doar scula... totusi, ai grija ca e posibil ca un blit third party sa nu se inteleaga foarte bine cu sistemul ttl al camerei si sa te trezesti cu poze subexpuse/arse total aiurea, fara vreo logica aparenta. In general se recomanda ca ceea ce scrie pe camera sa scrie si pe blit, tocmai din acest motiv.
rogsad
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 7:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 04, 2012 8:49 am

rogsad scrie:Alyn85, cred ca domnul Grozescu e ironic
...
Acum eu o sa-mi permit sa nu fiu in totalitate de acord cu dumnealui;
...
In general se recomanda ca ceea ce scrie pe camera sa scrie si pe blit,


Pai deja sunteti mai pretentios ca mine :-)

Eu n-am zis nimic de faptul că nu se pot folosi si alte flash-uri.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde Radikalium » Vin Mai 04, 2012 11:33 am

Poate ca toata lumea are dreptate. Blitzurile vor functiona, dar rata de esec va fi mult mai mare la cele third party. De asemenea defectele apar mult mai des si exista un risc mai mare sa il primesti deja cu probleme. Aici intervine o alta problema, si anume, service-ul/garantia. La un blitz achizitionat de la un comerciant local ai siguranta unei rezolvari rapide. La unul comandat de pe ebay (ma refer aici la modelul YN) nu prea se mai oboseste nimeni sa il trimita inapoi in China in cazul in care a venit cu o problema sau a intervenit o problema in perioada de garantie. E o loterie, dar o loterie pe care poti sa o castigi daca nimeresti un exemplar reusit.
Tine de fiecare in parte si de alegerile pe care le facem. Ne asumam un risc sau platim putin(?) in plus si avem o garantie.
Legat de celalalt aspect, cel artistic, sunt multe de spus. Asa cum a spus rogsad conteaza si fotograful. Eu spun ca in primul rand conteaza viziunea fotografului, pe locul doi e subiectul si abia apoi tehnica.
Radikalium
 
Mesaje: 147
Membru din: Joi Dec 29, 2011 4:38 pm

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde Alyn85 » Vin Mai 04, 2012 6:21 pm

va multumesc enorm de mult pentru sfaturile pe care mi le-ati dat asa ca o sa ma bazes pe nikon si la flash dar acum va fii problema cu ce model de flash sa incep pe aparatul pe care il am "Nikon D5100" Sb-cat?
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 04, 2012 7:10 pm

Alyn85 scrie:va multumesc enorm de mult pentru sfaturile pe care mi le-ati dat asa ca o sa ma bazes pe nikon si la flash dar acum va fii problema cu ce model de flash sa incep pe aparatul pe care il am "Nikon D5100" Sb-cat?


link magazin online
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde bobydinbc » Mie Oct 10, 2012 5:36 pm

cate ironii.....unii nu inteleg ca nu toata lumea dispune de bugete mari .
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: Blit Yongnuo YN-560

Mesajde dan_irinel » Mie Noi 13, 2013 12:24 pm

Radikalium scrie:Poate ca toata lumea are dreptate. Blitzurile vor functiona, dar rata de esec va fi mult mai mare la cele third party. De asemenea defectele apar mult mai des si exista un risc mai mare sa il primesti deja cu probleme. Aici intervine o alta problema, si anume, service-ul/garantia. La un blitz achizitionat de la un comerciant local ai siguranta unei rezolvari rapide. La unul comandat de pe ebay (ma refer aici la modelul YN) nu prea se mai oboseste nimeni sa il trimita inapoi in China in cazul in care a venit cu o problema sau a intervenit o problema in perioada de garantie. E o loterie, dar o loterie pe care poti sa o castigi daca nimeresti un exemplar reusit.
Tine de fiecare in parte si de alegerile pe care le facem. Ne asumam un risc sau platim putin(?) in plus si avem o garantie.
Legat de celalalt aspect, cel artistic, sunt multe de spus. Asa cum a spus rogsad conteaza si fotograful. Eu spun ca in primul rand conteaza viziunea fotografului, pe locul doi e subiectul si abia apoi tehnica.


Bliturile au o constanta nemaipomenita, practic rata de esec este nula. Problema se pune, cazul meu, ce faci cind cumperi din China si din doua bucati doar una functioneaza!?! Dar este un risc asumat si pot decide sa-l trimiti inapoi sau sa-l pastrezi ptr. piese de schimb si sa comanzi altul.
dan_irinel
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 12, 2013 10:35 am


AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron